Waty a lumeny

Klaas Peter van de Pol|3 min. – czas czytania

Na podstawie liczby lumenów można porównać różne rodzaje lamp. Kiedyś do wyrażania mocy lamp stosowano waty, natomiast obecnie w tym celu częściej wykorzystuje się lumeny. Liczba lumenów dostarcza informacji o mocy światła, a liczba watów o zużyciu energii. Intensywność światła przypadająca na moc w watach wyrażana jest za pomocą lumenów.


Przeliczenie watów na lumeny (moc światła)

Przeliczenie watów na lumeny jest niemalże niemożliwe, ponieważ są to dwie różne jednostki. Kiedyś potrzebowano większej liczby watów, aby uzyskać określoną ilość światła, jednak obecnie lampy o niskiej mocy wyrażonej w watach są w stanie zapewnić dużo światła. Wartość lumenów powinna być postrzegana w odniesieniu do liczby watów potrzebnych do uzyskania pożądanej jasności. Lampy LED pobierają zdecydowanie mniej energii, w związku z czym pojazd wyposażony w lampy tego typu zużywa mniej energii na oświetlenie, zmniejszając tym samym obciążenie alternatora.

Oprócz odpowiedniej mocy strumienia ważne jest także, aby światło rozchodziło się równomiernie (światło rozproszone). Należy połączyć ze sobą różne rodzaje oświetlenia, aby uzyskać taki efekt równomiernego rozchodzenia się światła. W praktyce korzysta się z lamp roboczych o następujących mocach wyrażonych w lumenach:

  • Chcesz oświetlić przestrzeń w pobliżu pojazdu? Wystarczy 1000 - 1850 lumenów.
  • Chcesz oświetlić przestrzeń w pobliżu pojazdu, ale potrzebujesz też światła na dalszym dystansie? Rozważ 1850 - 4500 lumenów.


W zależności od wykonywanej pracy, czasami potrzebujemy światła, które świeci szeroko oraz daleko, np. podczas koszenia trawy po zmroku. Idealnym rozwiązaniem okazać się może zastosowanie lamp ze światłem Combo – tego typu lampy dzięki swojej konstrukcji świecą punktowo i szeroko jednocześnie.


Chciałbyś dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach lamp roboczych? Przejdź tutaj.

Udostępnij
Klaas Peter van de Pol

Autorem artykułu jest

Klaas Peter van de Polknowledgecenter@kramp.com