5 nejčastějších otázek k lakování zemědělských strojů a vozidel

Tým Kramp|4 minut čtení

Při celoročním používání zemědělských strojů a vozidel za každého počasí může jejich barva brzy vyblednout nebo dokonce zkorodovat. Přelakování traktorů a další zemědělské techniky pomůže zajistit větší ochranu, zastavit korozi a dodat profesionální vzhled. V tomto článku odpovídáme na pět nejčastějších otázek týkajících se lakování zemědělských strojů a vozidel.


1. otázka: Můžu výrobky společnosti Kramp aplikovat na stávající povrch?
Laky a barvy značky Kramp můžete aplikovat na stávající vrstvy. Prvním krokem je však použití kvalitního základního nátěru, a to v případě lakování nebo barvení holého kovu i k překrývání stávajících vrstev. Základní nátěr zajistí dobrou přilnavost laku nebo barvy, které budete aplikovat později. Pokud na některém z kovových povrchů zpozorujete známky koroze, ošetřete ještě toto místo před nanesením základního nátěru kvalitním přípravkem proti korozi. Vždy je také důležité použít správné ředidlo nebo tužidlo.


2. otázka: Můžu výrobky značky Kramp používat v kombinaci s ředidly jiného výrobce?
Ne, to nedoporučujeme. Naše ředidla jsou testována speciálně právě k použití s naším sortimentem laků a barev. Pokud použijete ředidla jiného výrobce, nemůžeme vám zaručit, jak bude povrchová vrstva laku nebo barvy odolávat každodennímu působení povětrnostních vlivů, půdy a kameniva. Míchání výrobků, které nejsou společně vyzkoušené, může mít negativní vliv na dobu schnutí a povrchovou vrstvu, ředidlo může být s barvou či lakem dokonce zcela nekompatibilní. Takovýto postup může způsobit, že vaše stroje a vozidla budou muset být delší dobu mimo provoz.


3. otázka: I po dlouhém schnutí působí barva měkce. Co může být příčinou?
Nejprve zkontrolujte tloušťku aplikované vrstvy. Barvy na bázi syntetické pryskyřice značky Kramp obsahují oxidační pojivo, což znamená, že reagují se vzdušným kyslíkem a tím tvrdnou. Pokud je vrstva barvy příliš silná, samotný povrch rychle zaschne, zatímco vrstvy pod povrchem řádně nevyschnou. Pokud chcete proces schnutí urychlit, místo běžného ředidla použijte 950008KR Ředidlo na barvy na bázi syntetické pryskyřice. Další možností je lak zahřát, maximálně však na 60 °C.


4. otázka: Jaký je nejlepší způsob použití barev na bázi syntetické pryskyřice značky Kramp?
Při nanášení barvy je pro získání požadované kvality nezbytné dosáhnout správné hustoty. Nejjednodušším způsobem k určení nejpřesnější míry je použití viskozimetru. Příliš hustá barva může způsobit na povrchu důlky; jedná se o tzv. efekt pomerančové kůry. Příliš řídká barva může naopak stékat. Barvy na bázi syntetické pryskyřice značky Kramp se aplikují především stříkacími pistolemi. Naneste jednu nebo dvě vrstvy za použití stříkací pistole RP nebo HVLP s tryskou 1,3–1,5 mm a tlakem 2,0–2,5 baru. Na malé plochy lze použít také váleček nebo štětec.


5. otázka: Kde najdu informace o bezpečném používání a odstraňování barev značky Kramp?
Všechny důležité informace o celém sortimentu laků a barev značky Kramp a všech souvisejících výrobcích najdete v bezpečnostních listech a v detailních informacích o výrobcích v našem internetovém obchodě. A samozřejmě přímo u výrobku po zakoupení. Tyto informace aktualizujeme vždy, když se stávající výrobek změní.


Chcete objednat v Krampu?

Působíme jako velkoobchod. Podle typu vaší činnosti můžete zažádat o obchodní účet nebo jednoduše vyhledejte vašeho nejbližšího prodejce v našem dealer lokátoru, který vám produkty objedná.

Sdílet na
Tým Kramp

Autor článku

Tým Krampinfo.cz@kramp.com