Co je třeba mít na paměti při nákupu motorového oleje?

Tým Kramp|5 minut čtení

Při koupi nového vozidla nebo stroje výrobce často specifikuje požadavky na olej. Když je třeba olej vyměnit nebo doplnit, musíte se poohlédnout po vhodné náhradě. Ale jaký motorový olej bude ten nejlepší? Každý výrobce má pro svůj olej vlastní specifikace. Odkazují na údaje v servisní knížce, která je dodávána s vozidlem nebo strojem. Pokud ji však nemůžete najít a obrátíte se na dodavatele oleje, měli byste být schopni uvést technické specifikace, jako je typ vozidla nebo stroje a použití. Na co je třeba při nákupu motorového oleje myslet?

Existuje mnoho různých olejů pro různá použití. Kromě motorového oleje máme také převodový olej, hydraulický olej, olej pro motorové pily a kompresorový olej. V tomto článku se zaměříme na motorový olej a jeho důležité specifikace.


1. Viskozita
Při hledání vhodného motorového oleje je důležité sledovat údaj o jeho viskozitě. Viskozita definuje tekutost oleje za různých podmínek a mění se v závislosti na měnících se teplotách. 

 • Studený olej je viskózní a hustý jako med: má vysokou viskozitu;
 • Zahřátý olej je řidší, jako nafta: má nízkou viskozitu.

Co je dobré vědět: Čím je venku chladněji, tím je olej hustší, a tudíž méně tekutý. V zimě je tedy nejlepší vybrat olej s co nejnižším číslem před písmenem „W“ podle toho, co povoluje výrobce stroje nebo vozidla. Pak se olej dříve dostane ke všem mazaným částem. Je proto lepší zvolit například motorový olej 5W-40 než 10W-40.


Vícestupňový a jednostupňový motorový olej
Motorový olej si musí zachovat předepsané fyzikální vlastnosti při různých teplotách, proto existují vícestupňové motorové oleje. Vícestupňový motorový olej 5W-30 má při nízkých teplotách stejnou viskozitu jako jednostupňový olej SAE 5W při stejné teplotě a při vysokých teplotách má stejnou viskozitu jako olej SAE 30 při stejné teplotě. Na obrázku níže je vysvětlena úměra mezi různými teplotami a viskozitou.

Úměra mezi teplotami a viskozitou

Na obrázku níže je dále vysvětlena viskozita oleje.

 • Čím nižší je číslo před písmenem W, tím řidší je olej za studena;
 • Čím vyšší je číslo za písmenem W, tím hustší je olej za tepla.


Viskozita oleje

V dnešní době se hojně používá termín HTHS viskozita (měřená při vysoké teplotě a velkém smykovém spádu). Řidší olej klade menší odpor, a proto pomáhá snižovat spotřebu paliva. Řidší oleje pro úsporu paliva mají nízkou hodnotu HTHS. Pokud na to váš motor není připraven, potřebujete olej s vysokou hodnotou HTHS. Viskozita HTHS je uvedena na obalu motorového oleje. 

Při zkoušce HTHS se viskozita měří vždy při teplotě 150 °C. Výrobci uvádějí stejnou viskozitu, ale i tyto oleje mohou mít různé hodnoty HTHS. Výrobce může například uvádět olej 5W-30 s nízkou HTHS. Při použití tohoto oleje u motoru, pro který byl specifikován olej 5W-30 s vysokou HTHS, hrozí motoru poškození. 


2. Minerální, syntetické a polosyntetické oleje
Víte, jaký je rozdíl mezi minerálním, syntetickým a polosyntetickým olejem? Vysvětlení najdete níže. 

 • Minerální olej: Jedná se o méně upravený a surovější olej. Tento motorový olej je určen zejména pro starší vozidla, například staré traktory.
 • Syntetický olej: K tomuto vysoce rafinovanému základovému oleji se přidávají přísady (aditiva), které zlepšují jeho vlastnosti. Aditiva jsou látky chemického původu. Syntetický olej obsahuje 100 % nekonvenčních, vysoce výkonných kapalin. 
  Mezi výhody syntetických olejů patří:
  - Lepší tepelná stabilita, olej je tak odolnější vůči nízkým a vysokým teplotám
  - Silný mazací film
 • Polosyntetický olej: Tento olej je kombinací minerálního a syntetického oleje. 


Je důležité používat vždy správný typ motorového oleje. Viskozita oleje je zásadní údaj. Důležitý je také typ oleje, tj. minerální, syntetický nebo polosyntetický. Poslední tip: Pravidelně kontrolujte hladinu oleje a mějte u sebe vždy vhodný náhradní motorový olej.

Chcete objednat v Krampu?

Působíme jako velkoobchod. Podle typu vaší činnosti můžete zažádat o obchodní účet nebo jednoduše vyhledejte vašeho nejbližšího prodejce v našem dealer lokátoru, který vám produkty objedná.

Sdílet na
Tým Kramp

Autor článku

Tým Krampinfo.cz@kramp.com