Co všechno musíte zvážit při výběru elektrického ohradníku?

Firdaouss Amchich|5 minut čtení

Při koupi elektrického ohradníku pro své hospodářství si musíte nejdříve stanovit jeho účel. Chcete chránit svá zvířata tím, že je udržíte uvnitř ohrady? Nebo chcete zabránit zvířatům zvenčí, aby vnikla dovnitř? Budete se také muset rozhodnout mezi trvalým elektrickým ohradníkem nebo přenosným elektrickým ohradníkem. Další možností je elektrifikovat váš stávající, klasický plot. Více informací najdete v našem článku „Vše o elektrickém ohradníku“.

Rozvrhněte si, které druhy zvířat chcete chovat uvnitř vašeho elektrického ohradníku nebo mimo něj a změřte, jakou délku ohradníku budete potřebovat.

Jaký typ ohradníku je pro vaše zvíře nejvhodnější?

Pokud chcete zjistit, který typ ohradníku je nejvhodnější, musíte vzít v úvahu rozsah terénu, účel elektrického ohradníku a druh zvířete.

Skot

Elektrické ohradníky pro skot lze postavit několika způsoby, podle druhu skotu. Dojnice patří mezi nejjednodušší zvířata, která se udržují v elektrickém ohradníku, protože jsou relativně pomalé a zvyklé na každodenní kontakt s lidmi. Elektrický ohradník pro hovězí dobytek bude vyžadovat zařízení se silnějšími impulzy. Takový elektrický ohradník pro krávy musí být schopen čelit silným, těžkým, a v případě býků někdy i agresivním zvířatům.

Ovce

Ovce žijí venku téměř po celý rok. Vlna, která je udržuje v teple a pohodlí za špatného počasí, je důvodem, proč je tak důležité vybrat to správné ohrazení. Ovčí vlna totiž izoluje a ovce jsou tak vůči elektrickým šokům odolnější než ostatní zvířata. Pasou se na vaší louce pouze ovce? Pak stačí plot z tyčí a pletiva pro ovce a kozy. V některých případech však možná budete potřebovat další zabezpečení; instalace napájecího vodiče by mohla zabránit ovcím v útěku nebo uvíznutí. 

Prasata

Prasata jsou velmi chytrá a jsou také dobří plavci. Kvůli těmto dvěma vlastnostem je důležité zvolit ten správný elektrický ohradník. Někdo si může myslet, že příkop kolem dokola bude dostatečnou zábranou. Ale právě proto, že umí prasata tak dobře plavat, jde v případě prasat o chybný přístup. 

Prasata domácí se dají snadno ohlídat elektrickým ohradníkem, protože mají na těle skromný porost a mají velké a vlhké rypáky. Prasata jsou inteligentní zvířata a rychle se učí být před elektrickými ohradníky na pozoru a vyhýbat se jim.

Koně

Koně jsou velmi citlivá zvířata. Dobře vidí a jsou přirozeně nestálí. Aby nedošlo ke zbytečnému poškození a utrpení, je důležité vybrat takový ohradník, který vaši koně snadno uvidí. 

Divoká zvířata

Věčným problémem hospodářů kdekoli jsou škody způsobené divokou zvěří. V některých oblastech jsou těmi nejnebezpečnějšími zvířaty, způsobující nejvyšší ztráty plodin, divoká prasata. Ohrazení proti divočákům lze vyrobit z klasického drátu (1,2 mm) a silného zdroje napájení elektrického ohradníku. Lze ho také osadit ostnatým drátem, který vytváří fyzickou bariéru i při výpadku energie. Pamatujte ale, že ostnatý drát by nikdy neměl být připojen k napájení.

Vysoká zvěř také způsobuje spoustu škody na úrodě. Tradiční ploty jsou jako zábrana proti vysoké zvěři neúčinné; elektrický ohradník bude pravděpodobně více odstrašujícím prostředkem a účinnější zábranou.

Divocí králíci a zajíci

Divocí králíci a zajíci mohou plodinám také způsobit vážné škody. Při plánování elektrického ohradníku musíte brát v úvahu skutečnost, že divocí zajíci a králíci mají mnohem hustší srst než domácí druhy. Proto jsou méně citliví a jejich kožešina vykazuje speciální typ izolace. Při výběru napájecího zdroje je tedy nejdůležitější zvolit to správné napětí. Dostatečně silné zařízení vytvoří bezpečný, ale bolestivý impulz, který naučí škůdce do chráněné oblasti nevstupovat. V některých případech může být dostatečným řešením pletivo.

Stavba elektrického ohradníku

Při stavbě ohradníku se obvykle používají sloupky ze dřevaskelných vláken nebo plastu. Jako vodítko pro váš elektrický ohradník můžete zvolit pásku, kroucenou plastovou šňůru nebo ocelový drát. Pokud stavíte ohradník, abyste zabránili dobytku v případném útěku, je nejlepším řešením použít pásku. Páska je pro zvířata viditelnější, takže je méně pravděpodobné, že se k ní náhodně přiblíží. Pokud jde o ochranu plodin před divokými zvířaty, měl by se použít ocelový drát, a to z důvodu mnohem vyšší pevnosti.

Náš internetový obchod nabízí velké množství typů izolátorů; najdete zde různé izolátory určené speciálně pro pásky, lana a dráty. Možná budete potřebovat také rohové izolátory, které jsou k dispozici jak pro lana, tak pro pásky.

Izolátor brány spolu s madlem brány slouží k zabudování brány do elektrického plotu tak, aby bylo možné ohradu volně otevírat a zavírat. Můžete také použít hotové sestavy bran.

Velmi důležitou součástí elektrického ohradníku je jeho uzemnění, které zaručuje zpětný tok proudu ze země do zdroje napájení. Počet uzemňovacích tyčí závisí na délce plotu. Tyče by měly být dostatečně dlouhé, aby sahaly do hlubší a vlhčí části půdy. Vlhká půda vede elektřinu lépe.

Počet vodítek, které použijete, závisí na oblasti, ve které ohradník stavíte. Například pro divočáky se doporučují tři ocelové dráty v rozmezí od 25 cm do 75 cm. Maximální vzdálenost mezi sloupky je 15 metrů.

Drát pro dřevěné sloupky je upevněn na různých typech izolátorů, aby byla zachována kontinuita vodivosti a aby nedošlo ke ztrátě napětí elektrického ohradníku.

Nedoporučujeme umístit elektrický ohradník mezi stromy nebo živé ploty; ztráta vegetace způsobí nižší napnutí pásku, lana nebo drátu, a sníží se tak účinnost ohradníku. Elektrický ohradník také musí být jasně viditelný a zřetelný, nesmí splývat s krajinou, aby například koně viděli ohradník jako definitivní hranici, kterou nelze překročit.

Konektory 

Pro připojení vodičů vždy použijte vhodné konektory, aby nedošlo ke zkratu nebo poškození. Určitý typ konektoru je například zapotřebí k propojení pásky s páskou. Nesprávnou volbou typu konektoru můžete narušit integritu elektrického ohradníku. Veškerý sortiment najdete v internetovém obchodě Kramp zde. 

Napínáky

Napínák je neocenitelnou součástí každého spolehlivého elektrického ohradníku. Jak asi tušíte, zajišťují správné pnutí, a tím také bezpečnost a účinnost ohradníku. K dispozici jsou různé modely pro dráty, lana a pásky.

Úder blesku

Elektrické ohradníky jsou dokonalými bleskosvody. Pokud tedy víte, že se blíží velká bouře, je na místě zvážit odpojení elektrického ohradníku předem – abyste ochránili plot, zdroj napájení i svá zvířata

Zařízení s elektrifikovaným drátem jsou často vybavena vestavěnou ochranou proti blesku. Může však být vhodné zajistit i dodatečnou ochranu zařízení; investice do ochrany ohradníku proti blesku je jen malou cenou za klid v duši, který přináší.

Zdroj napájení

Pokud je možné napájet elektrický ohradník ze sítě, je to pravděpodobně ten nejspolehlivější způsob. Existují různé zdroje ohradníků určené pro připojení k elektrické síti. 

Pokud připojení k elektrické síti není možné, je jednou z alternativ zdroj napájený 12V nebo 9V baterií. Na výběr je také model pro připojení k solárnímu panelu, který nabíjí baterie a chrání je před úplným vybitím. 

Ohradníkové zkoušečky 

Voltmetr vám řekne přesný stav vašeho ohradníku. Měří napětí na elektrickém ohradníku a umožňuje vám kontrolovat funkci uzemňovacího zařízení i samotného ohradníku. 

Varovné symboly 

Důrazně doporučujeme rozmístit varovné symboly, které by případné kolemjdoucí upozornily na jakýkoli elektrický ohradník na vašem pozemku, aby se snížila pravděpodobnost úrazu a zároveň míra vaší odpovědnosti. 


Pokud potřebujete podrobnější informace pro použití elektrických ohradníků nebo chcete poradit, které odpovídající výrobky jsou pro váš konkrétní pozemek nejvhodnější, obraťte se na naši zákaznickou linku. 

Sdílet na
Firdaouss Amchich

Autor článku

Firdaouss Amchichknowledgecenter@kramp.com