Jak si vybrat správný kabel pro svůj 12V systém?

Peter de Haan|6 minut čtení

Správný rozvod elektrické energie je velmi důležitý a hlavní roli hraje síla vodičů. Použitím správného kabelu lze předejít nepříjemným situacím. V tomto článku najdete více informací o tom, jak najít správný kabel pro vaši 12V instalaci.

Je dobré vědět, že velké traktory a stroje používají také silné pohonné jednotky. Pro správný přenos vysokého výkonu a proudu je velmi důležité, aby použité kabely nebyly příliš slabé.


Jak si spočítám, jaký kabel potřebuji?
Správný rozvod elektrické energie je velmi důležitý. Pomocí tabulek níže můžete vypočítat, jaký kabel budete pro svůj vůz potřebovat. Pomocí první tabulky a vzorce vypočtete sílu kabelu a pomocí druhé tabulky a vzorce si můžete spočítat, jaký proud může případně vodičem procházet.   


Síla kabelu
Níže uvedená tabulka je příkladem toho, jak lze určit požadovanou velikost nebo sílu kabelu v závislosti na požadovaném množství proudu nebo výkonu.HodnotaJednotky
Napětí12.8V
Délka kabelu8m
Požadovaný proud10.00A
Přijatelná ztráta napětí5%Požadovaný průřez kabelu4.38mm2


Vzorec pro výpočet požadovaného proudu (mm2) je následující:

=+(2*(délka kabelu*požadovaný proud*0,0175))/((napětí/100)*přijatelná ztráta napětí)


Abychom vám to trochu usnadnili, provedli jsme několik vzorových výpočtů, které najdete v následující tabulce (hodnoty v mm2):  

* Tato tabulka předpokládá použití čisté mědi a napětí 12,8 V

Množství energie
V následující tabulce je uveden příklad výpočtu hodnot proudu, který může procházet kabelem.HodnotaJednotky
Dostupná velikost0.25mm2
Napětí12.8V
Délka kabelu1m
Přijatelná ztráta napětí5%Maximální možný výkon4.57A

Výše uvedený vzorec pro výpočet velikosti proudu (A) je následující: 

=+((napětí/100)*přijatelná ztráta napětí)*mm2/(2*0.0175*délka kabelu)


Abychom vám to trochu usnadnili, provedli jsme několik vzorových výpočtů, které najdete v následující tabulce (v A): 

* Tato tabulka předpokládá použití čisté mědi a napětí 12,8 V

Ještě než začnete, několik tipů
Po nalezení správného kabelu se můžete pustit do instalace. Přesto je třeba mít na paměti několik aspektů. Některé z nich jsme pro vás uvedli níže. 

1. Než začnete, vždy odpojte zdroj napájení 

Je to důležité pro vaši bezpečnost a platí vždy při práci se zařízením pod napětím, ale určitě také pro systémy s napětím 12V/24V. 

2. Vždy se ujistěte, že je kabeláž správně a přehledně uspořádaná
Pokud se vám někdy porouchá spotřebič a jedná se o problém s elektroinstalací, je dobré mít možnost kabely okamžitě najít a problém vyřešit, místo abyste se museli zdlouhavě orientovat ve změti kabelů.

3. Použití zemnícího spínače
U traktoru je zemnící spínač obvykle umístěn pod schůdky. Připojuje se na záporný vodič baterie a ideálně je umístěn mezi pól baterie a zemnicí lištu, aby se dal v noci vypnout a neprotékal jím žádný proud. 

  1. Snižuje se tím riziko samovznícení;
  2. Může to zabránit vybití baterie. Pokud by zůstalo zapnuté světlo nebo elektrické zařízení a spotřebovávalo by energii po celou noc, po nějaké době by hrozilo vybití baterie.

Chcete objednat v Krampu?

Působíme jako velkoobchod. Podle typu vaší činnosti můžete zažádat o obchodní účet nebo jednoduše vyhledejte vašeho nejbližšího prodejce v našem dealer lokátoru, který vám produkty objedná.


Sdílet na
Peter de Haan

Autor článku

Peter de Haanknowledgecenter@kramp.com