Test 9 V baterií. Které dopadly nejlépe?

Tým Kramp|3 minut čtení

Která 9 V baterie je nejlepší? Naši odborníci otestovali šest různých zinko-uhlíkových a alkalických baterií. Které z nich dosáhly nejlepšího poměru ceny a výkonu?

Na grafu vidíme, že podle očekávání dosahovaly alkalické články mnohem lepších výsledků než zinko-uhlíkové. Mezi jednotlivými bateriemi jsou zvlášť nápadné rozdíly v jejich hmotnosti, ačkoliv neplatí, že by těžší baterie byly vždy lepší než ty lehké.

Jakmile napětí baterie klesne pod 6 V, není již dále použitelná. Většina přístrojů v takové situaci přestává fungovat. Výsledky testu ukazují, že baterie Koltec, Farma Saline a Rutland dosáhly tohoto kritického limitu 6 V po 36 dnech. Baterie Lacmé i po 50 dnech ukazovala 6,54 V; baterie Koltec v té době dosáhla „skóre“ 4,95 V a Farma Saline i Rutland shodně po 5,45 V. Baterie Lacmé vykázala nejnižší napětí, a to 3,50 V.

Nejvýkonnější články v testu byly Horizont Alkaline a Farma Alkaline. Po 50 dnech byly tyto baterie na skvělých 7,5 V, takže šly stále používat. Pokud vezmeme v potaz cenu baterií, je vítězem testu Farma Alkaline.


Všechny baterie v testu byly články o 55 Ah / 9 V testované při odporu 200 ohmů po 50 dnů.

Alkalické baterie jsou ve srovnání se zinko-uhlíkovými dražší, ale vydrží déle. Zatímco zinko-uhlíkové články časem ztrácejí napětí, alkalické baterie nabízejí konstantní napětí po celou svou životnost. Protože většina přístrojů potřebuje k provozu minimálně 6 V, zůstane značná část energie ze zinko-uhlíkových článků nevyužita. 


Nejlepší poměr cena-výkon

Nejlepší poměr cena-výkon má baterie Farma Alkaline. Výkonnostně je na stejné úrovni jako Horizont, ale za lepší cenu. Baterie Farma (zinko-uhlíkové i alkalické) naleznete v našem internetovém obchodě.

Chcete se dozvědět více o naší značce Farma

Sdílet na
Tým Kramp

Autor článku

Tým Krampinfo.cz@kramp.com