Typy řemenů, kdy je použít a kde je najít

Tým Kramp|7 minut čtení

Motory strojů a vozidel jsou vybaveny řadou řemenových převodů – každý z nich je uzavřenou smyčkou, nasazenou na řemenici, aby přenášela výkon. Různé stroje a vozidla využívají různé druhy řemenů, nejen různých rozměrů, které plní odlišné konkrétní funkce. A protože každý stroj nebo vozidlo, ať už se jedná o kombajn, traktor, nákladní automobil nebo řezačku, mají svůj jedinečně nakonfigurovaný motor, je důležité znát typy řemenů, vědět, kdy který použít a kde je v internetovém obchodě společnosti Kramp můžete najít.  

Jedním z předních světových dodavatelů vysoce výkonných řemenových pohonů je společnost Optibelt. Společnost Optibelt založená před 150 lety začala vyrábět klínové řemeny již v roce 1948. Dnes navrhuje a vyrábí ty nejodolnější řemeny pro různá odvětví; kromě zemědělství, lesnictví a péče o zahradu, automobilového průmyslu a stavebnictví se setkáte s jejími výrobky ve zpracovatelském průmyslu, cementářském průmyslu, logistice, obalovém průmyslu a v řadě dalších odvětví. Jejich krédo ‚Vášeň se snoubí s přesností‘ bylo jasným kritériem pro volbu společnosti Optibelt jako zdroje odborných znalostí pro tento článek o různých typech řemenů a jejich správném použití. 

Níže uvádíme příklady různých typů klínových řemenů. A nakonec vám poradíme, jak vyhledat kompatibilní řemeny v internetovém obchodě společnosti Kramp. Je třeba podotknout, že stejně jako u jiných opotřebitelných dílů, je rozdíl mezi levnými hnacími řemeny a vysoce výkonnými hnacími řemeny, jako jsou ty značky Optibelt, v technickém provedení, konstrukci a použitých surovinách. Staré přísloví o tom, že kdo levně kupuje, dvakrát kupuje, je pravdivé, a to ani nehovoříme o nákladech na častější odstávku strojů nebo možném poškození motoru při závadě způsobené nekvalitním řemenem! 


Klasické klínové řemeny
Klasické klínové řemeny nabízí dobrou trakci, rychlost a dlouhou životnost. Jejich instalace je snadná a nevyžadují žádné mazání. Průřez řemene je lichoběžníkový – proto se řemenu říká klínový –, a protože je uložený v drážkách řemenic, je odolný proti prokluzu a zajišťuje dobrý točivý moment. 

Z těchto důvodů se jedná o nejčastější typ hnacího řemene s širokou škálou využití. Najdete je v zemědělských strojích, sekačkách, průmyslových zařízeních a v mnoha dalších, zejména starších strojích. 

Správný klínový řemen vyberete podle následujícího schématu a tabulky. Průřezy jsou označeny rozměrem horní šířky a hloubky.

Zde najdete širokou škálu klínových řemenů značky Optibelt dostupných v nabídce společnosti Kramp. 


Úzké klínové řemeny
Úzké klínové řemeny jsou velmi podobné klasickým klínovým řemenům, ale mají užší klínovitý tvar profilu. Díky užšímu profilu se často používají tam, kde je nedostatek prostoru, ale je důležitý výkon – dokážou přenést vyšší výkon než klasické klínové řemeny se stejnou horní šířkou. 

Úzké klínové řemeny s označením "SK" značky Optibelt (DIN 7753) se vyznačují především nízkou roztažností, a proto můžou nabídnout lepší výkon než klasické klínové řemeny stejné šířky podle normy DIN 2215. 

Správný úzký klínový řemen vyberete podle následujícího schématu a tabulky. Průřezy jsou označeny rozměrem horní šířky a hloubky.

  

Zde si můžete prohlédnout nabídku úzkých klínových řemenů dostupných u společnosti Kramp, včetně řemenů značky Optibelt s profily SPZ, SPA, SPB a SPC


Ozubené řemeny
Ozubený řemen je dalším typem klínového řemenu. Evidentní rozdíl je v tom, že ozubené řemeny mají ve spodní části zuby. Na rozdíl od klínových řemenů, které jsou obalené tkaninou, je u ozubených řemenů vnější okraj odkrytý, což zajišťuje lepší přilnavost.

Jsou správnou volbou, pokud potřebujete:

  • Malý průměr řemenice
  • Větší pružnost
  • Vysoké otáčky
  • Vysoký přenos výkonu
  • Hladký chod
  • Vysoké a nízké okolní teploty


Proto se často používají ve ventilátorech, čerpadlech, kompresorech, kompaktorech, vysoce výkonných pilách a speciálních strojích.

Při výběru správného řezaného ozubeného řemenu značky Optibelt použijte níže uvedené tabulky Super X Power a Super TX Power.


Super X Power 

Super TX Power 

Zde si můžete projít sortiment řady Super X Power a Super TX Power.


Jak rozpoznat správný řemen a jak jej najít v internetovém obchodě společnosti Kramp
Pokud jsou na vašem stávajícím řemenu ještě čitelné údaje o značce, profilu, velikosti a délce, bude nalezení správného nového hnacího řemene snadné. Výpočtová délka (Ld) nebo délka rozteče (Lw) se uvádí v milimetrech, stejně jako délka vnitřního obvodu (Li). Pro zúžení vyhledávání v internetovém obchodě použijte typ profilu a výpočtovou délku (např. B240, A45 nebo C58). 


Chcete objednat sortiment Kramp?

Působíme jako velkoobchod. Podle typu vaší činnosti můžete zažádat o obchodní účet nebo jednoduše vyhledejte vašeho nejbližšího prodejce v našem dealer lokátoru, který vám produkty objedná.

Sdílet na
Tým Kramp

Autor článku

Tým Krampinfo.cz@kramp.com