Údržba řetězu řetězové pily: vše, co potřebujete vědět

|4 minut čtení

Údržba řetězu řetězové pily je snadná, protože řetězová pila řetěz automaticky maže během používání. Při řezání mažou řetěz malé kapky oleje. Pokud je řetěz opotřebovaný, máte dvě možnosti: řetěz vyměnit nebo jej nabrousit. Více se dočtete v tomto článku!

Jak poznám, jestli potřebuje řetěz nabrousit nebo vyměnit?
Řetěz by měl dřevo snadno přeříznout. Začíná to být obtížnější a pile trvá déle, než přeřízne kmen stromu? Pak je nejvyšší čas řetěz nabrousit (nebo vyměnit). 

Když se řetěz ztupí, obvykle se nejprve nabrousí. Pokud je kvůli broušení řezná hrana menší než 4 mm, musí se řetěz vyměnit.


1. Broušení řetězu 

Řetěz lze brousit dvěma způsoby: bruskou pilového řetězu nebo pilníkem na pilový řetěz. Existují různé druhy pilníků pro broušení řetězu. Existují ploché pilníky na pilový řetěz a kulaté pilníky na pilový řetěz.

- Ploché pilníky na pilový řetěz: Tyto pilníky se používají k broušení hloubkového dorazu řetězu.

Broušení omezovacího zubu
Kromě broušení řezné hrany je důležité nabrousit také hloubkový doraz. Omezovací zub zajišťuje odstranění třísek ze dřeva a zabraňuje tomu, aby řetěz zajel příliš hluboko do dřeva. Hloubkový doraz se nemusí brousit tak často jako řezná hrana. Upozorňujeme ale, že čím hlouběji doraz vybrousíte, tím hlouběji pronikne zub do dřeva. Hloubkový doraz nelze brousit neomezeně. V určitém bodu se řetěz zasekne. Proto doporučujeme použít přípravek pro hloubkový doraz. Pomůže vám správně nastavit hloubkový doraz.

- Kulaté pilníky na pilový řetěz: Kulaté pilníky se používají k broušení řezné hrany a používají se také nejčastěji. V následující tabulce je uvedeno, který pilník se hodí pro konkrétní pilový řetěz.


Průměr pilníkuTyp pilového řetězu
3.5 milimetru¼”
4.0 milimetry⅜” ; ⅜”LP (nízkoprofilový)
4.8 milimetru.325”
5.0 milimetrů⅜” 
5.5 milimetru.404”


Než začnete, projděte si tyto položky. Tyto položky dále usnadňují broušení pilového řetězu.


2. Výměna řetězu

Pokud už nelze řetěz nabrousit, můžete jej také vyměnit


Životnost řetězu
Životnost pilového řetězu závisí na používání. Nikdy například neřežte do země, do stromu s hřebíky nebo ostnatý drát, protože tím se řetěz ničí. Obvykle se poškodí pouze řetěz, ale když se na řetěz dostane písek, proniká i na lištu, kde se mísí s olejem. Tím dochází k opotřebení řetězu i lišty. Proto je velmi důležité řezat čisté dřevo.


Napínáky řetězu

Důležité je také správné usazení řetězu na liště. V opačném případě bude řetěz volně viset a řetězová pila nebude fungovat. Napínací čepy řetězu umožnují napnout řetěz a pevně jím obepnout lištu. 


Chcete objednat v Krampu?

Působíme jako velkoobchod. Podle typu vaší činnosti můžete zažádat o obchodní účet nebo jednoduše vyhledejte vašeho nejbližšího prodejce v našem dealer lokátoru, který vám produkty objedná.

Sdílet na