• Hírek
  • Az ékszíj adja a gép hajtását. A következőket szükséges tudni!

Az ékszíj adja a gép hajtását. A következőket szükséges tudni!

Az ékszíj adja a gép hajtását. A következőket szükséges tudni!

Az ékszíjak az aratógépek hajtásrendszereinek kiemelten fontos elemei. Állapotuk és feszességük ellenőrzése kiemelkedő jelentőségű, minden idény előtt elvégzendő tevékenység, ami ráadásul kulcsfontosságú szerephez jut a gépek napi felülvizsgálata során is. Ezúton kívánunk tanáccsal élni ennek elvégzése, valamint a megfelelő hajtószíj kiválasztása terén.

Az ékszíj trapéz keresztmetszetű, míg szerkezetét tekintve végtelenített szalagként működik. Ebből az alakból következik, hogy kismértékű előfeszítés mellett nagy súrlódási erő hat rá. Gyakran előfordul – például fűnyírógépek vagy takarmánybetakarító gépek esetében –, hogy több ékszíjat is használnak az egyszíjas erőátvitelhez, hogy nagy sebességnél több erőt lehessen átadni. A több azonos hosszúságú, átlapolással összekapcsolt ékszíjak neve az átlapolt ékszíj. Ezek jobban terhelhetők, mint például az azonos barázdaszélességű klasszikus vagy keskeny profilú ékszíjak.

A feszesség és a kopás ellenőrzése

A szíjak feszességének ellenőrzésekor azoknak nyilvánvalóan feszesnek kell lenniük. Egyes gépszerelvényeknél – például a sövénynyírók vagy a cséplőgépek esetében – a szíj nem futó motor esetében lelazul. A vonatkozó kézikönyvek (használati útmutatók) ismertetik az eljárást, hogy miként állíthatók le a gépek a szíjak meglazulása nélkül.

Amennyiben a szíj laza, könnyen megcsúszik – gyakran a gép teljes terhelés melletti üzemelése közben. Ez a hajtott egységek működési hibáját eredményezi. A legrosszabb esetben a megcsúszó szíj nagyon felforrósodik, elkezd „égni”, és ezért tüzet okoz(hat). Ráadásul a szíj rendeltetésszerűen 70–80 °C-os (egyes esetekben legfeljebb 100 °C-os) maximális hőmérsékleten működik. Ezen érték felett a szíjak kopása felgyorsul.

A másik oldalról a túlzott feszesség is csökkenti a szíj élettartamát, annak repedezéséhez, valamint a szíjtárcsa csapágyainak a számottevően gyorsabb kopásához és elhasználódásához vezet, mivel azok ekkor túlságosan nagy teher mellett működnek. A helyes feszességgel kapcsolatban nem merülnek fel problémák, ha automatikus szíjfeszítő van felszerelve, ekkor ugyanis a helyes feszességet a rugó biztosítja.

Nem érdemes halogatni a cserét

Nem árt szem előtt tartani, hogy a hajtószíjak sérülésének a leggyakoribb oka egyszerűen az anyag elöregedése: a gumi elhasználódik, elveszíti a rugalmasságát, illetve a szálak veszítenek szilárdságukból. Ezért – legalábbis az arra érzékeny hajtásrendszerek esetében – jobb, ha nem várják meg a látható sérülések megjelenését, hanem bizonyos idejű használatot követően akkor is kicserélik a szíjat, ha az egyébként működőképesnek tűnik. Ne feledjék: a szíj akkor is „elkopik”, ha a gép nincs használatban. Éppen ezért nem ritkán okoz meglepetést, amikor a kombájn az adott idényben először gurul ki a szántóföldre, majd azonmód meghibásodik, miközben a gép az előző év végén még gond nélkül üzemelt.

Az új szíj beszerelését követően a feszességet ismét előzetesen be kell állítani, majd a gépet egy ideig az érintett mechanizmus működése mellett járatni szükséges; az ismételt leállítást követően újból ellenőrizzék a feszességet.

A szíj kiválasztása

Az ékszíjak méretei szabványosak. Az alapvető jelölések közé tartozik a szélesség, a magasság, a hossz és megfelelő szimbólummal jelzett profil.

Tehát a megfelelő szíj kiválasztásához – amennyiben nem ismerik a pontos jelölést – először tolómérővel meg kell mérni a régi ékszíj szélességét, majd annak magasságát és hosszúságát (rendszerint a külső hosszúság elegendő). 

Érdemes tudni, hogy az adott szíj többféle minőségben is elérhető lehet. Egyes gyártók az ékszíjakat akár háromféle értékesítési formában is kínálják: például standard, megerősített és szupererős (amelyek jelölése rendre zöld, sárga és piros). Ezen szíjtípusok közötti minőségi különbség a megengedett sebességből, hőmérséklettel szembeni ellenállásból és túlterheléssel szembeni ellenállásból adódik. Ez különösen fontos a mezőgazdasági gépeknél, mivel azoknak kifejezetten ellen kell állnia az olajoknak, zsíroknak és ásványi olaj alapú zsíroknak. A gyakorlatban a jobb minőségű szíj rendszerint hosszabb élettartamot jelent.

Most teszik meg az első lépéseket az ékszíjakkal? Figyelmesen olvassák el a teendőket a gép hajtásának lehető legjobb használatához. Tanácsra van szükségük? Vegyék fel a kapcsolatot az egyik szakértőnkkel.

Az ékszíj adja a gép hajtását. A következőket szükséges tudni!