9 prostych kroków, dzięki którym zaoszczędzisz na naprawach kosiarki spalinowej

Zespół redakcyjny|6 min. – czas czytania

Prosta konserwacja kosiarki spalinowej pozwala zwiększyć jej żywotność. Wykonaj 9 prostych kroków, aby utrzymać kosiarkę w lepszym stanie, zaoszczędzić na kosztownych naprawach i uniknąć problemów przy koszeniu. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Zanim przystąpisz do poniższych kroków zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Poczekaj aż nóż kosiarki będzie całkowicie nieruchomy. Następnie zdemontuj wtyczkę świecy zapłonowej. Jeśli tego nie zrobisz, istnieje prawdopodobieństwo, że poruszanie noża spowoduje ponowne uruchomienie silnika. Nie jest to wysoce prawdopodobne, ponieważ obecnie większość kosiarek posiada blokadę noża, niemniej jednak warto wykonać tę czynność dla własnego bezpieczeństwa. Nie zapomnij również założyć rękawic roboczych. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo? Zapoznaj się z naszą instrukcją dotyczącą korzystania z kosiarki.


Krok 1: Oczyść kosiarkę z trawy

Po każdym koszeniu należy oczyścić kosiarkę z trawy. Pozostałości trawy zawierają kwasy, które reagują z pokrywą zespołu koszącego. Oczyszczenie okolic noża jest najważniejsze. Pozbądź się pozostałości trawy i innych zabrudzeń za pomocą myjki wysokociśnieniowej lub twardej szczotki. Pamiętaj o oczyszczeniu kanałów wylotowych. Ich niedrożność może skutkować zapychaniem się urządzenia, co w rezultacie może doprowadzić do zatrzymania pracy silnika podczas pracy. Oczyść obudowę i pozbądź się trawy za pomocą zmiotki.

Oczyść kosiarkę z trway

Krok 2: Sprawdź poziom oleju

Jeśli silnik pracuje przy zbyt niskim poziomie oleju, wpływa to negatywnie na jego żywotność i często skutkuje zatarciem. Dlatego należy regularnie sprawdzać poziom oleju. Jak często powinno się wymieniać olej? Częstotliwość wymiany oleju różni się w zależności od kosiarki. Zazwyczaj wymiana oleju powinna nastąpić po 50 godzinach pracy kosiarki lub po każdym sezonie koszenia trawy. Dokładne wartości znajdziesz w instrukcji obsługi kosiarki.

Przed wymianą oleju włącz silnik na około 10 minut. Dzięki temu usunięcie starego oleju będzie łatwiejsze. Upewnij się, że w silniku zawsze jest olej, nawet jeśli nie korzystasz z kosiarki w zimie. Olej silnikowy nie tylko zmniejsza tarcie ruchomych elementów, ale również chroni przed korozją.

Zobacz naszą ofertę olejów do kosiarek:
- olej do silników czterosuwowych - Briggs & Stratton
- olej do 4-suwów Axenol
- olej do 4-suwów Axenol Multi
- olej do 4-suwów Trawol, 1 l - Orlen Oil

Sprawdź poziom oleju

Krok 3: Oczyść filtr powietrza

Filtr powietrza zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do silnika. Dzięki temu silnik się nie przegrzewa. Kosiarka z zanieczyszczonym filtrem powietrza ma mniej mocy, a tym samym jest mniej wydajna. Dlatego należy regularnie czyścić filtr powietrza. W jaki sposób? Zapoznaj się z instrukcją obsługi kosiarki, aby znaleźć informacje na temat filtra powietrza stosowanego w kosiarce. Filtr gąbkowy można oczyścić ciepłą wodą z mydłem, wysuszyć, lekko naoliwić olejem silnikowym, a następnie wycisnąć. W przypadku filtra papierowo-gąbkowego, potrząśniecie filtrem pozwoli pozbyć się większości zanieczyszczeń. Nie należy myć lub oczyszczać sprężonym powietrzem papierowego elementu hybrydowego filtra papierowo-gąbkowego, ponieważ może doprowadzić to do jego mechanicznego uszkodzenia.

Papierowy element filtra powietrza jest zbyt zanieczyszczony? W takim razie należy go wymienić. Kiedy filtr jest zbyt zanieczyszczony? Jeśli potrząsasz filtrem powietrza, a mimo to jest on dalej zanieczyszczony, oznacza to, że należy go wymienić.

Zalecamy wymianę filtra powietrza co najmniej raz w roku.

Tutaj sprawdzisz naszą ofertę filtrów powietrza.

Oczyść filtr powietrza

Krok 4: Sprawdź nóż

Regularnie sprawdzaj ostrość noża. Należy ostrzyć nóż co najmniej raz w roku, aby koszenie było możliwie najbardziej efektywne. Należy również sprawdzać, czy nóż jest wyważony. W tym celu skorzystaj z urządzenia do wyważania noża. Niewyważony nóż wpada w wibracje, co może doprowadzić do przedwczesnego zużycia silnika. Dlatego, sprawdzanie, czy nóż kosiarki nie wymaga wymiany jest istotne.

 

Krok 5: Sprawdź świecę zapłonową

Prawidłowa konserwacja świecy zapłonowej zapobiega dławieniu się silnika i ułatwia jego uruchomienie. Najpierw upewnij się, że silnik uruchamia się prawidłowo. Wyłącz kosiarkę, zdemontuj świece zapłonową i oczyść ją za pomocą drucianej szczotki.

Następnie upewnij się, że odległość pomiędzy elektrodami jest prawidłowa. Informacje na temat prawidłowej odległości pomiędzy elektrodami znajdziesz w instrukcji obsługi kosiarki. Świeca zapłonowa nie działa prawidłowo? Zatem należy ją wymienić. Coroczna wymiana świecy zapłonowej pozwala zoptymalizować wydajność silnika.


Krok 6: Sprawdź filtr paliwa

Niektóre kosiarki posiadają również filtr paliwa. Najpierw sprawdź, gdzie znajduje się filtr paliwa. Załóż okulary ochronne dla swojego bezpieczeństwa. Upewnij się, że masz pod ręką szmatkę, aby przytrzymać filtr i wyłapać kapiące paliwo. Oceń, czy wystarczy oczyścić filtr, czy też należy go wymienić. Obecność drobinek lub zanieczyszczeń na filtrze papierowym będzie przemawiać za wymianą filtra paliwa na nowy. Filtr paliwa usuwa zanieczyszczenia z paliwa, dlatego też ich obecność w filtrze nie powinna dziwić.

Wykonanie tego prostego kroku pozwala zmniejszyć zużycie paliwa i wydłużyć żywotność silnika. Przede wszystkim korzystnie wpływa na żywotność samego gaźnika i membran które się w nim znajdują. Zapobiega przedostawaniu się zabrudzeń, dzięki czemu zużywanie elementów gaźnika i jego zapychanie jest znacznie mniejsze.


Krok 7: Opróżnij zbiornik paliwa

Termin przydatności benzyny jest ograniczony. Niewykorzystana, benzyna zalegająca w zbiorniku po upływie około 30 dni traci swoje właściwości i może wpływać niekorzystnie na pracę silnika. Wytrącają się wtedy zawarte w niej w procesie produkcyjnym dodatki i domieszki, które pozbawiają jej efektywności działania. Istnieją dwa sposoby na przygotowanie zbiornika paliwa do przechowywania po sezonie koszenia. Pierwszy sposób polega na pozostawieniu uruchomionej kosiarki aż do momentu, gdy skończy się paliwo. Drugi sposób (który zalecamy) polega na uzupełnieniu zbiornika paliwa do pełna i dodaniu stabilizatora nieużywanego paliwa lub dodatku Fuel Fit. Dzięki temu nie trzeba opróżniać zbiornika paliwa, a kosiarka będzie szybciej gotowa do kolejnego sezonu koszenia.

Tutaj zobaczysz naszą ofertę stabilizatorów nieużywanego paliwa.

Stabilizatory nieużywanego paliwa

Krok 8: Zrób przegląd końcowy

Po wykonaniu kroków 1-7 zaleca się zrobienie przeglądu końcowego kosiarki, aby sprawdzić, czy niektóre części wymagają naoliwienia. Olej zapobiega powstawaniu rdzy i zapewnia sprawne funkcjonowanie wszystkich części. W ramach przeglądu końcowego upewnij się, że wszystkie śruby są mocno zakręcone i nie poluzowały się od używania kosiarki.


Krok 9: Przechowuj kosiarkę w odpowiednich warunkach

Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków przechowuj kosiarkę w suchym pomieszczeniu. Wilgoć powoduje, że części rdzewieją lub przestają funkcjonować. Warto skorzystać z pokrowca ochronnego na kosiarkę. Jeżeli masz kosiarkę w rozrusznikiem elektrycznym, pamiętaj o doładowywaniu akumulatora w okresie przechowywania urządzenia. Zapobiegnie to jego uszkodzeniu zimą, kiedy temperatury są znacznie niższe, oraz wydłuży jego żywotność.

Pokrowiec ochronny

Prawidłowa konserwacja oznacza również regularne sprawdzanie kosiarki pod kątem występowania usterek i pęknięć. Podstawowe elementy odpowiedniej konserwacji to dbanie o dobre paliwo, smarowanie, czyszczenie, wymienianie części na czas oraz robienie przeglądów. Dobra konserwacja zapewnia szybsze, bardziej wydajne i bezproblemowe koszenie.


Jeśli jesteś klientem Kramp wymienione produkty kupisz na www.kramp.com. Jeśli jesteś klientem detalicznym znajdziesz je w sklepach partnerskich Kramp, w sieci sklepów Grene i na www.grene.pl.

Udostępnij
Zespół redakcyjny

Autorem artykułu jest

Zespół redakcyjnyknowledgecenter@kramp.com