Co warto wiedzieć o akumulatorach?

Rolinke Heideman|5 min. – czas czytania

O akumulatorach można powiedzieć więcej, niż spodziewałaby się większość ludzi. Duży akumulator to tak naprawdę zbiór mniejszych baterii w obudowie. Akumulator magazynuje i oddaje energię. Akumulatory, składają się z jednego lub kilku ogniw połączonych ze sobą, w których zachodzą reakcje chemiczne w skutek czego są źródłem energii elektrycznej. Dostępne są różne typy, na przykład akumulatory do rozruchu pojazdu lub maszyny, do stałego zasilania lub do wspomagania instalacji elektrycznych. W tym artykule dowiesz się, co warto wiedzieć o akumulatorach, jak zwiększyć napięcie lub pojemność akumulatora. Przeczytasz o stanie naładowania przechowywanych akumulatorów oraz o tym, jak postąpić w przypadku wystąpienia problemów z produktem.


Rodzaje akumulatorów

Możemy wyróżnić trzy rodzaje akumulatorów. Różnią się budową oraz zastosowaniem. Każdy z nich pełni inna funkcję.

Akumulator rozruchowy

Zadaniem akumulatora rozruchowego jest uwolnienie w jednym momencie jak największej dawki energii potrzebnej do uruchomienia silnika. Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów akumulatorów rozruchowych często tak samo wyglądających, jednak w rzeczywistości różniących się budową i przeznaczeniem.

Najpopularniejsze akumulatory rozruchowe to akumulatory tradycyjne, kwasowo-ołowiowe z płynnym elektrolitem, które wykorzystywane są w standardowych pojazdach, bez nadmiernej elektroniki oraz zbyt dużego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jednak wraz z rozwojem technologii coraz większym uznaniem cieszą się akumulatory AGM (Absorbent Glass Mat) oraz GEL (żelowe), także EFB (Enhanced Flooded Battery) , AFB (Advanced Flooded Battery), EMC (Enhanced Cycling Mat).

Akumulatory AGM – płynny elektrolit jest zaabsorbowany w separator wykonany z maty szklanej. Stosowane w pojazdach z systemem Start-Stop oraz z rozbudowaną instalacją elektryczną.

Akumulatory GEL – jest to roztwór kwasu siarkowego z domieszką środka żelującego (np. przez dodatek krzemionki), w skutek czego powstaje elektrolit w formie masy żelowej. Akumulator może być zamontowany w każdej pozycji, jest odporny na wycieki.

Akumulatory EFB, AFB, EMC – charakteryzują się one większym zbiornikiem elektrolitu, płytami ze stopu ołowiu, wapnia i cyny, oraz dwustronnych separatorów z mikro włókien polietylenu i poliestru. Stosowane w pojazdach z systemem Start-Stop oraz z rozbudowaną instalacją elektryczną.


Akumulator półtrakcyjny

Akumulator półtrakcyjny to akumulator o podwójnym przeznaczeniu. Może uruchomić pojazd lub maszynę, a także napędzać maszynę elektryczną.


Akumulator trakcyjny

Ten typ akumulatora charakteryzuje się dużą pojemnością i jest przeznaczony do zasilania różnego rodzaju pojazdów i urządzeń. Akumulator trakcyjny dostarcza prąd bardzo powoli i można go rozładować do 80%.

Zapoznaj się z pełną ofertą akumulatorów rozruchowych, półtrakcyjnych i trakcyjnych firmy Kramp klikając tutaj.



Który akumulator wybrać i jak go używać?

Akumulatory są przeznaczone do różnych zastosowań w różnych pojazdach, maszynach, czy konfiguracjach stacjonarnych, takich jak generatory. Najpierw należy dokładnie przemyśleć do czego jest Ci potrzebny określony akumulator. Czy będzie używany w pojeździe z rozbudowaną elektroniką, dodatkowymi urządzeniami pobierającymi energię elektryczną, itp. A może tylko do odpalenia silnika?

Pierwotnie akumulator był przeznaczony do uruchamiania silnika, ale obecnie musi być w stanie zdziałać więcej, w tym oferować dużo wsparcia elektrycznego. Nowoczesne połączenia i funkcje elektryczne w pojazdach nazywane są również funkcjami udogodnieniowymi (ang. hoteling functions), a ich zastosowanie obejmuje zasilanie chłodni, systemu GPS lub świateł ostrzegawczych.


Zobacz film z montażu akumulatora Kramp w firmie CEMAROL

Test akumulatora Kramp

Jak zwiększyć napięcie lub pojemność akumulatora?

Jeśli potrzebujesz większej pojemności lub napięcia, możliwe jest użycie dwóch akumulatorów, tworząc w ten sposób tak zwany obwód szeregowy lub równoległy. Poniżej przeczytasz więcej o tych dwóch opcjach.

● Konfiguracja obwodu szeregowego: Potrzebujesz większego napięcia? Poniższa konfiguracja polega na umieszczeniu obok siebie dwóch takich samych akumulatorów. Dodatni (+) biegun jednego akumulatora jest połączony z ujemnym (-) biegunem drugiego i w ten sposób otrzymuje się 24 V zamiast 12 V. Pojemność (Ah) pozostaje taka sama. Na poniższej ilustracji wynosi ona 105 Ah.

Konfiguracja obwodu szeregowego

● Konfiguracja obwodu równoległego: Potrzebujesz większej pojemności (Ah)? Podłącz dodatni biegun (+) jednego akumulatora do dodatniego bieguna (+) drugiego, a ujemny (-) do ujemnego (-). W obwodzie równoległym akumulatorów napięcie to nadal 12 V, ale pojemność jest podwojona. Obwód równoległy na poniższym rysunku daje 210 Ah.

Konfiguracja obwodu równoległego

Przechowywanie i konserwacja

Pomiary to podstawa!

Jeśli akumulator jest przechowywany przez dłuższy czas, należy co trzy miesiące mierzyć napięcie i sprawdzać jego stan np. za pomocą testera akumulatorów. W pełni naładowany akumulator można przechowywać dłużej, dzięki czemu ma on wydłużoną żywotność. Zaleca się zawsze zachowywać stan naładowania powyżej 12,5 V. Jeśli wartość ta spada poniżej 12,5 V, należy naładować akumulator. Poniższa tabela pokazuje, co zrobić z akumulatorami w różnych sytuacjach.

Stan naładowania przechowywanych akumulatorów

Co zrobić w przypadku problemów z akumulatorem?

Oczywiście zawsze mogą wystąpić problemy, ale nie zawsze winny jest sam akumulator. Czasami problem wynika z niewłaściwego dopasowania akumulatora do danego zastosowania lub usterek w obwodzie zasilania. Akumulator wygląda na uszkodzony? Zanim zaczniesz szukać nowego, zweryfikuj następujące kwestie:

  • Rodzaj / zastosowanie*
  • Napięcie (V)
  • Pojemność (Ah)
  • Bieguny, mocowanie i okablowanie
  • Sprawdź prąd ładowania alternatora
  • Zmierz pobór mocy rozrusznika

* Czy pojazdu używa wielu użytkowników wykorzystujących jego zaawansowane funkcje? Jeśli tak, to pojawia się pytanie, czy standardowy akumulator rozruchowy nadal jest odpowiednim wyborem. Przeczytaj też sekcję „Który akumulator wybrać i jak go używać?” we wcześniejszej części artykułu.

Mimo sprawdzenia powyższych kwestii nadal masz problemy? Wygląda na to, że twoja początkowa diagnoza była słuszna – akumulator jest uszkodzony. Często nieprawidłowe działanie lub awaria akumulatora wynika z nieprawidłowej konserwacji. Dlatego ważna jest odpowiednia obsługa akumulatora, regularne sprawdzanie naładowania oraz jeśli jest taka możliwość sprawdzanie stanu elektrolitu i uzupełnianie go wodą destylowaną. Warto również zadbać, aby akumulator był utrzymany w czystości. Prawidłowo zadbany akumulator będzie działał przez kilka lat bez niemiłych niespodzianek.

Warto wiedzieć, że nowe akumulatory muszą najpierw popracować, zanim osiągną określone wartości. Badanie nowego akumulatora często daje nieprawidłowe dane. Więcej informacji na temat wyboru odpowiedniego standardu w testerze akumulatorów, a także na temat  samych akumulatorów można uzyskać na Podstawowym szkoleniu z akumulatorów prowadzonym przez firmy Kramp i Varta.



Ładowanie akumulatora

Do nowoczesnego akumulatora potrzebujesz nowoczesnej ładowarki cyfrowej. Jeśli nie posiadasz jeszcze tego niezbędnego narzędzia zapoznaj się z naszą ofertą ładowarek cyfrowych.

Oprócz samokontroli stanu naładowania za pomocą woltomierza można również zmierzyć, czy pojemność akumulatora jest wystarczająca. Odbywa się to za pomocą cyfrowego testera akumulatora. Liczba woltów może być wystarczająca, ale jeśli pojemność jest za mała, akumulator nie zdoła zapewnić wymaganej mocy.



Pamiętajmy o recyklingu

Wszystkie stare i zużyte akumulatory nadają się do recyklingu. Odpowiedzialna utylizacja zużytych lub uszkodzonych akumulatorów jest niezwykle ważna. Punkty zbiórki znajdziesz w wielu warsztatach, u handlarzy złomem i w centrach recyklingu odpadów domowych. Wskazówki dotyczące recyklingu akumulatorów w twojej okolicy znajdziesz na stronie internetowej lokalnych władz.


Masz pytania dotyczące użytkowania akumulatora, pomiarów lub doboru odpowiedniego produktu? Zapraszamy do kontaktu z naszymi Specjalistami ds. Produktów, wysyłania wiadomości email na adres knowledgecenter@kramp.com oraz do obejrzenia akumulatorów w naszym sklepie internetowym.


Jeśli jesteś klientem Kramp wymienione produkty kupisz na www.kramp.com. Jeśli jesteś klientem detalicznym znajdziesz je w sklepach partnerskich Kramp, w sieci sklepów Grene i na www.grene.pl.

Udostępnij
Rolinke Heideman

Autorem artykułu jest

Rolinke Heidemanknowledgecenter@kramp.com