Czym jest układ klimatyzacji i w jaki sposób działa?

Zespół redakcyjny|3 min. – czas czytania

Wiele osób uważa, że przeznaczeniem układu klimatyzacji jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu lub zamkniętej przestrzeni. Nie wyczerpuje to jednak wszystkich zastosowań takiego układu. Dobrej jakości układ klimatyzacji pozwala nam także upewnić się, że powietrze w pomieszczeniu czy danej przestrzeni jest przyjemne dla człowieka. Taki układ może spełniać więcej funkcji niż tylko chłodzenie powietrza. Klimatyzatory wyciągają wilgoć z powietrza, a sucha kabina pozwala na utrzymanie szyb w większej czystości.


Na czym polega praca układu klimatyzacji?

System klimatyzacji zmienia temperaturę, poziom wilgotności i jakość powietrza, którym oddychasz. Odbywa się to poprzez usunięcie ciepła z powietrza w pomieszczeniu, wywiew powietrza na zewnątrz i zastąpienie go świeżym powietrzem z zewnątrz, które musi przejść przez filtr, aby dostać się do środka pomieszczenia/przestrzeni. Gorące powietrze może zawierać więcej wilgoci niż chłodne, dlatego więcej wilgotnego powietrza w poprzednio ciepłej przestrzeni zostaje zastąpione suchszym powietrzem.


Jak działa klimatyzator? 


Klimatyzator może być używany o każdej porze roku, do regulacji temperatury, wilgotności i jakości powietrza. Jeśli wilgotność powietrza jest zbyt wysoka, często odczuwasz dyskomfort i duszność. Wysoki poziom wilgotności powoduje również skraplanie się pary wodnej na zimnych powierzchniach i parowanie szyb; irytujące w pomieszczeniu i potencjalnie bardzo niebezpieczne w pojeździe. Łącząc klimatyzację z ogrzewaniem, można ustawić idealną temperaturę dla danej pory roku:  zimne, suche powietrze w lecie i ogrzane suche powietrze w zimie.


Z jakich elementów składa się klimatyzator?


1. Sprężarka
Sprężarka tłoczy czynnik chłodniczy klimatyzacji pod określonym ciśnieniem, od 2 barów do około 16 barów. Temperatura czynnika chłodniczego w układzie klimatyzacji wzrasta z 20°C do 65°C.

2. Skraplacz
Skraplacz ponownie schładza czynnik chłodniczy (do temp. około 35°C) i skrapla go.

3. Filtr osuszający
Filtruje czynnik chłodniczy i usuwa z niego wilgoć, dzięki czemu brud i wilgoć są usuwane z układu klimatyzacji przed wtłoczeniem czystego powietrza z powrotem do pomieszczenia lub kabiny pojazdu.

4. Zawór rozprężny
Zawór ten rozpręża czynnik chłodniczy ze stanu ciekłego do gazowego poprzez obniżenie jego ciśnienia z około 16 barów do 2. Obniża to jego temperaturę do 0°C.

5. Parownik (i dmuchawa)
Na pierwszym etapie, ciepło jest pobierane z otoczenia. Parownik znajduje się w pobliżu zaworu rozprężnego, który zapewnia odprowadzenie ciepła z parownika.  Ciepło to jest potrzebne, aby płynny czynnik chłodniczy mógł odparować do gazowego stanu skupienia.  Następnie powietrze jest schładzane i wydmuchiwane z klimatyzatora lub wentylatorów kabiny pojazdu.  Gazowy czynnik chłodniczy powraca do sprężarki w celu wykonania nowego cyklu pracy.

Różnica między użytkowaniem w warunkach letnich i zimowych


Aby uzyskać maksymalne chłodzenie w kabinie pojazdu, należy przełączyć klimatyzację w tryb recyrkulacji powietrza. Zasysane powietrze jest coraz bardziej schładzane w każdym kolejnym cyklu pracy. Zapewnia to obniżenie temperatury w całej kabinie. Należy ustawić możliwie najwyższy poziom, aby szybko zredukować ciepło i wilgoć; możliwe jest dostosowanie komfortowego poziomu, gdy układ klimatyzacji wykona już ciężką pracę.


Porada dotycząca użytkowania układu klimatyzacji w pojeździe: pozwól, by zimne powietrze płynęło głównie z kratek środkowych deski rozdzielczej, ale nie kieruj go bezpośrednio na ciało. W szczególnie nagrzanej kabinie dobrze jest przejechać kilka kilometrów z otwartymi oknami przed włączeniem układu klimatyzacji.

Jazda zimą, a zwłaszcza podczas deszczu, zbyt łatwo prowadzi do zaparowania szyb i ograniczenia widoczności. Najlepszym sposobem na szybkie wysuszenie szyb jest włączenie układu klimatyzacji i skierowanie strumienia zimnego powietrza na przednią szybę. Wpływające powietrze jest teraz dodatkowo schładzane, co powoduje jego osuszanie. Następnie powietrze zostaje ogrzane przez nagrzewnicę generującą ciepłe i suche powietrze, zapewniając komfort.


Konserwacja urządzenia klimatyzacyjnego


Różne urządzenia klimatyzacyjne wymagają różnych poziomów konserwacji. W okresach intensywnego użytkowania wymiana filtra powietrza może być konieczna nawet raz w miesiącu. Ogólnie rzecz biorąc, filtr powietrza będzie wymagał okresowego czyszczenia (choć niektórych filtrów nie da się czyścić) lub wymiany, aby zapobiec jego zatkaniu, zmniejszeniu wydajności, zwiększeniu kosztów eksploatacji, a nawet wpuszczeniu brudnego powietrza z powrotem do pomieszczenia.


Masz pytania?


Zawsze chętnie pomożemy. Skontaktuj się telefonicznie ze Specjalistą ds. Produktu Kramp lub bezpośrednio z nami pod adresem knowledgecenter@kramp.com.


Udostępnij
Zespół redakcyjny

Autorem artykułu jest

Zespół redakcyjnyknowledgecenter@kramp.com