Jak często należy serwisować wały WOM i dlaczego serwisowanie jest tak ważne?

Zespół redakcyjny|5 min. – czas czytania

Wał przekaźnika mocy (inaczej wałek odbioru mocy lub wałek WOM) wykorzystuje moc mechaniczną ciągnika i przekazuje ją do napędu dołączonego narzędzia. I to właśnie ta ogromna siła kryje w sobie niebezpieczeństwo, które niektórzy użytkownicy mogą zacząć niestety lekceważyć. Co roku w Europie nadal zdarzają się poważne wypadki związane z wałkami WOM, niekiedy nawet śmiertelne, głównie w wyniku zaplątania. Inne wypadki zdarzają się, gdy wałek WOM odłączy się podczas pracy maszyny, uderzając rolnika, pracownika gospodarstwa czy nawet członka rodziny. Regularnie i prawidłowo serwisowany wałek przekaźnikowy jest znacznie bezpieczniejszy w eksploatacji. Razem z ekspertem od wałków WOM z firmy Walterscheid opowiemy Ci o serwisowaniu i konserwacji w celu zapewnienia bezpieczeństwa.


Zanim jednak powiemy więcej na temat serwisowania i konserwacji wałka WOM, chcemy zwrócić uwagę na nieocenione znaczenie osłony wałka przekaźnikowego, zwanej również osłoną WOM. Osłona i kołpaki ochronne obejmują prawie cały wał, a pierścienie ślizgowe zamontowane wewnątrz osłony umożliwiają obracanie się wału z daną prędkością, podczas gdy osłona pozostaje nieruchoma. Ma to na celu zapobieganie zahaczaniu się odzieży, sznurowadeł lub innych przedmiotów o wałek oraz zaplątywaniu się o niego jakichkolwiek osób. Zaplątany płaszcz lub sznurowadło buta mogą skutkować poważnymi obrażeniami lub śmiercią, ponieważ w takiej sytuacji nie ma czasu na reakcję. Należy sprawdzać osłony wałka WOM po każdym użyciu. Jeśli są one wgniecione lub zniekształcone, poluzowują się lub zaczynają obracać się wraz z wałkiem, należy je natychmiast naprawić lub wymienić.


Jak często należy serwisować wałek WOM?

Być może masz już za sobą lekturę naszego artykułu na temat tego, jak przedłużyć żywotność wałka przekaźnikowego. Główna wskazówka dotycząca smarowania pokazuje, dlaczego istnieje tak wiele niejasności wokół konserwacji i serwisowania wałka WOM: w zależności od producenta, modelu wałka i jego zastosowania, może on wymagać świeżego smarowania nawet co 8 godzin pracy lub tylko co 250 godzin! To całkiem sporo czasu…

Na szczęście, po pięcioletnim programie obejmującym szeroko zakrojone badania laboratoryjne i terenowe, producent wałków WOM Walterscheid opracował nowy system ustalania prawidłowych przerw między przeglądami wałków przekaźnikowych. Firma nazywa to systemem ServicePlus, a jego wprowadzenie stało się możliwe dzięki udoskonaleniu całego szeregu elementów wałka przekaźnikowego WOM Walterscheid, od zgrzewów poprzecznych po rury profilowe. W rezultacie w przypadku niektórych wałków przekaźnikowych nakłady na konserwację można zmniejszyć nawet o 70%.

Nowy system dzieli okresy międzyprzeglądowe na godziny, w zależności od poszczególnych modeli z gamy i zastosowań w miejscu pracy. Podsumowuje to tabela, którą można zobaczyć tutaj. Przykładowo, przeguby wału napędowego serii W mogą być serwisowane co 100 godzin pracy, gdy jest on używany do zbierania kukurydzy, ale co 250 godzin, gdy jest wyposażony w firmowe uszczelnienie typu P. Z drugiej strony, jeżeli wał napędowy serii W jest używany wyłącznie do kopania ziemniaków, wówczas przeguby – i reszta wału – będą wymagały kontroli co 50 godzin pracy. Należy pamiętać, że przeguby, łożyska osłonowe i rury profilowe mogą wymagać kontroli i smarowania w różnych odstępach czasu, w zależności od modelu i sposobu użytkowania.



Korzyści z tego rozwiązania obejmują rzadszą konieczność przeprowadzania przez rolnika konserwacji „na wszelki wypadek” oraz znacznie mniejsze ryzyko uszkodzenia samego wału, otaczających go maszyn i oczywiście pracowników. Dodatkową zaletą jest to, że system ten jest bardziej przyjazny dla środowiska, jako że zużywa się mniej smaru. Walterscheid stosuje również wysokowydajny środek smarny (Shell Retinax GL-2) do wszystkich wałków przegubowych, co jest istotnym czynnikiem w osiągnięciu przewidywalności nowego systemu.


Konserwacja odpowiednia do danego zastosowania

System ServicePlus może być oczywiście stosowany wyłącznie w stosunku do produktów firmy Walterscheid. Jak zawsze, rolnicy używający wałków WOM innych producentów będą musieli polegać na wytycznych podanych przy zakupie części.

Spokój ducha i oszczędności finansowe wynikające ze skrócenia czasu przestojów są możliwe tylko dlatego, że firma Walterscheid przetestowała każdy model wałka WOM – z rozróżnieniem na wałki szerokokątne i standardowe – pod kątem każdego zastosowania w praktyce, aby ustalić długość bezpiecznych okresów między kolejnymi konserwacjami. Mniej intensywne zastosowania, takie jak koszenie trawy czy zbieranie kukurydzy, mają klasę utrzymania W1, natomiast bardziej uciążliwe prace, takie jak uprawa gleby, zaliczane są do klasy utrzymania W2.

Zalecamy rolnikom i operatorom maszyn wydrukowanie tabeli i przechowywanie jej w miejscu, w którym przechowują wałki WOM, gdy nie są one używane. Rejestrowanie godzinowego zużycia, dzień po dniu, na tabeli przechowywanej w tym samym miejscu ułatwi serwisowanie tego najważniejszego urządzenia.


Asortyment wałków WOM Walterscheid znajdziesz w sklepie internetowym firmy Kramp, a ten artykuł na temat wyboru właściwego wałka przekaźnikowego ułatwi Ci proces zakupu. Nie zapominaj również, że w przypadku pytań dotyczących sprzętu rolniczego od wszystkich naszych dostawców nie ma lepszego źródła porad niż Twój doradca klienta w firmie Kramp.


Udostępnij
Zespół redakcyjny

Autorem artykułu jest

Zespół redakcyjnyknowledgecenter@kramp.com