Jak dobrać odpowiedni przewód do układu 12V?

Peter de Haan|6 min. – czas czytania

Odpowiednia dystrybucja energii elektrycznej jest bardzo ważna, a główną rolę w tej kwestii pełni grubość przewodów elektrycznych. Zastosowanie odpowiednich przewodów pozwala uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. W tym artykule dowiesz się, jak dobrać odpowiedni przewód do instalacji 12V.

Warto wiedzieć, że w przypadku dużych ciągników i maszyn stosuje się duże jednostki zasilające. W celu odpowiedniego przetransportowania dużej mocy, a tym samym dużego prądu, ważne jest, aby zastosowane przewody nie były zbyt małe.


Jak obliczyć jakiego przewodu potrzebujesz?

Dobra dystrybucja energii elektrycznej jest bardzo ważna. Za pomocą poniższych tabel możesz obliczyć, jaki przewód będzie odpowiedni do Twojego pojazdu. Za pomocą pierwszej tabeli i wzoru możesz obliczyć grubość przewodu, natomiast za pomocą drugiej tabeli i wzoru możesz obliczyć ilość prądu, który ostatecznie może płynąć w przewodzie.

Grubość przewodu

Poniższa tabela przedstawia przykładowy sposób na to, jak określić potrzebny rozmiar lub potrzebną grubość przewodu, w zależności od potrzebnej ilości prądu lub mocy.WartośćJednostki
Napięcie12.8V
Długość przewodu8Metr
Potrzebne Ampery10.00A
Dopuszczalna utrata napięcia5%Potrzebny rozmiar przewodu4.38mm2

Wzór wykorzystany do obliczenia potrzebnych amperów (mm2):

=+(2*(metr*A*0,0175))/((V/100)*%)


Aby nieco ułatwić dobranie odpowiedniego przewodu, wykonaliśmy niektóre obliczenia za Ciebie i zamieściliśmy je w tabeli poniżej (wartość w mm2):

* Obliczenia w powyższej tabeli dotyczą czystej miedzi i napięcia wynoszącego 12,8 V

Ilość mocy
Poniższa tabela przedstawia przykładowy sposób na to, jak obliczyć ilość prądu, który może płynąć w przewodzie.


WartośćJednostki
Dostępny rozmiar0.25mm2
Napięcie12.8V
Długość przewodów1Metr
Dopuszczalna utrata napięcia5%Maksymalna możliwa moc4.57A

Wzór wykorzystany do obliczenia powyższej ilości prądu (amperów):

=+((V/100)*%)*mm2/(2*0,0175*metr)

 

Aby nieco ułatwić dobranie odpowiedniego przewodu, wykonaliśmy niektóre obliczenia za Ciebie i zamieściliśmy je w tabeli poniżej (wartość w amperach): 

*Obliczenia w powyższej tabeli dotyczą czystej miedzi i napięcia wynoszącego 12,8 V

Po dobraniu odpowiedniego przewodu ważne jest, aby od początku stosować się do poniższego schematu kolorystycznego:

  • Kolorowe okablowanie, takie jak czerwone przewody, jest przeznaczone do plusów (+)
  • Czarne okablowanie jest przeznaczone do uziemieniaKilka dodatkowych porad zanim zaczniesz

Po dobraniu odpowiedniego przewodu możesz przystąpić do pracy. Jednakże wciąż należy pamiętać o kilku kwestiach. Poniżej wymieniliśmy niektóre z nich.

1. Zawsze odłączaj zasilanie zanim zaczniesz

Jest to ważne dla Twojego bezpieczeństwa i zawsze należy tak postępować przy pracy z energią elektryczną, szczególnie w przypadku układu 12V/24V.

2. Upewnij się, że okablowanie jest starannie uporządkowane

W przypadku, gdy źródłem awarii urządzenia jest okablowanie, dobrze jest móc od razu znaleźć odpowiednie przewody i rozwiązać problem zamiast godzinami tkwić w gąszczu nieuporządkowanych kabli.

3. Skorzystaj z wyłącznika masy

Uziemnik Wyłącznik masy zazwyczaj umieszcza się pod stopniami ciągnika. Montuje się go na przewodzie ujemnym akumulatora i najlepiej umieścić go pomiędzy zaciskiem akumulatora a listwą uziemiającą, tak aby można go było wyłączyć w nocy i aby nie płynął przez niego prąd.

  1. Wyłącznik masy zmniejsza ryzyko samozapłonu.
  2. Może on zapobiec rozładowaniu się akumulatora. Czasami światła lub części elektryczne pozostają włączone i zużywają energię przez całą noc, co może spowodować rozładowanie się akumulatora.Masz pytania?

Masz pytania dotyczące doboru odpowiedniego przewodu? Skontaktuj się ze Specjalistą ds. Produktu Kramp lub prześlij wiadomość e-mail na adres knowledgecenter@kramp.com.

Udostępnij
Peter de Haan

Autorem artykułu jest

Peter de Haanknowledgecenter@kramp.com