Jak określić średnicę węża hydraulicznego?

Zespół redakcyjny|4 min. – czas czytania

W trakcie budowy nowej maszyny, musisz dokonać wielu wyborów, na przykład, jakiej wielkości powinny być węże. Zastanawiasz się jak określić średnicę węża hydraulicznego? W tym artykule pokażemy prosty sposób, jak określić rozmiar nowego węża hydraulicznego.

Średnica węża

Wybór odpowiedniej średnicy węża hydraulicznego zależy od objętości cieczy – w litrach, jaka musi przepłynąć przez wąż, ale również z jaką prędkością ma ona przepływać. Spójrz na tabelę poniżej. Punkt przecięcia, w którym przerywana linia przecina kolumnę B, wskazuje poprawną średnicę węża. W kolumnie A odczytasz ilość litrów na minutę jaka ma przepłynąć przez wąż, a w kolumnie C prędkość z jaką ma się to odbyć. Jak widać, możliwe są różne prędkości. Zależy to od zastosowania. Na przykład, dla węża ssawnego (zakres Z , w tabeli) jest to 0.6-1.25 m/s, a dla węża ciśnieniowego 2.5-4.5 m/s.

Spadek ciśnienia w wężach

Spadek ciśnienia w wężach jest zależny od średnicy wewnętrznej oraz ilości litrów przepływających przez wąż. Tabela poniżej ukazuje spadek ciśnienia w milibarach (mbar). Wyniki te są oparte na wężu o długości 1 metra, bez zakutych końcówek. Zawsze upewnij się, czy wąż hydrauliczny oraz spadek ciśnienia są odpowiednie do zastosowania w danym układzie.

Wskazówki dotyczące montażu węża

Po określeniu odpowiedniej średnicy, przyszedł czas na montaż węża. Podczas montażu węży, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy.  Wskazówki są opisane poniżej.

1.Długość węża

Zmiany długości węża, jakie są wywoływane poprzez oddziaływanie ciśnienia, wymuszają dobór dłuższego odcinka węża. Ważne jest, aby używać w tym przypadku złączy kątowych oraz obejm rurowych w celu odpowiedniego ułożenia węża, unikać ścierania, zgniatania i zbyt małego promienia gięcia. Długość węża musi być dobrana w taki sposób, aby kompensowała wszelkie ruchy części podpiętych do tego węża.

2. Promień gięcia węża

Aby uniknąć załamania węża oraz zmniejszenia przepływu, promień zgięcia powinien być większy od wymaganej wartości minimalnej. Podczas zaginania węża, rekomendowana długość odcinka „niezagiętego” (od zakucia do początku gięcia) powinna być równa 6-krotności średnicy węża. Dla tego parametru, minimum jest to 1,5 krotność średnicy węża. W przypadku, gdy odcinek ten będzie krótszy, należy zastosować końcówkę kolankową w celu uniknięcia ostrego zagięcia.

3. Zgięcie węża

Unikaj wyginania węża bezpośrednio za elementami łączącymi. Różne węże pracują pod różnymi ciśnieniami, dlatego nie łącz węży wysokociśnieniowych razem z wężami niskociśnieniowymi.

4. Skręcanie węża

Jaki jest najlepszy sposób, aby zapobiec skręcaniu się węża? Zabezpiecz wąż w miejscu zmiany płaszczyzn. Wąż musi być ułożony na wprost, bez skręcenia osiowego. W przypadku, gdy wąż jest skręcony, wzrasta ryzyko uszkodzenia węża podczas oddziaływania ciśnienia.

5. Połączenia węży

Ogranicz liczbę połączeń przewodów do minimum. Zawsze używaj dobrze dopasowanych złączy. Unikaj naprężeń w połączeniach, poprzez stosowanie złączy kątowych oraz upewnij się, że metoda montażu przewodów jest logiczna i regularna dla całego układu.

6. Poprowadzenie węża

W celu uniknięcia stykania się węża z gorącymi elementami układu hydraulicznego, stosuje się specjalne osłony oraz obejmy rurowe. Użycie uchwytu/obejmy dla węża, powoduje absorbowanie zmian długości węża spowodowane oddziaływaniem ciśnienia. Osłony mają na celu również ochronę operatora urządzenia, przed kontaktem z wyciekającym olejem.


Zapytaj eksperta

Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją obsługi twojego układu hydraulicznego. Jeśli nie jesteś przeszkolony i doświadczony, nie podejmuj decyzji sam - zaufaj swojemu dostawcy. Możesz również zadzwonić Specjalisty ds. Produktu, aby uzyskać rzetelną poradę we wszystkim, co dotyczy hydrauliki – zawsze chętnie Ci pomożemy.

Udostępnij
Zespół redakcyjny

Autorem artykułu jest

Zespół redakcyjnyknowledgecenter@kramp.com