Jak pracować skutecznie, zachowując jednocześnie bezpieczny dystans?

Zespół redakcyjny|4 min. – czas czytania

Od początku 2020 roku wirus COVID-19 zakłóca nasze życie zawodowe. Wprowadzenie szczepionek spowolniło rozprzestrzenianie się choroby, zapewniając większą ochronę, ale nadal musimy pamiętać o zagrożeniach, myśląc o naszych kolegach i koleżankach. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie czystego i bezpiecznego środowiska pracy dla wszystkich. W tym artykule przyjrzymy się niektórym produktom oferowanym przez firmę 3M – światowego eksperta w dziedzinie technologii ochrony indywidualnej.

Firma 3M projektuje, wytwarza i dostarcza szeroką gamę produktów, przeznaczonych do rolnictwa, budownictwa, leśnictwa i pielęgnacji trawników.Zachowywanie odpowiedniego dystansu

Jednym ze szczególnych środków ochrony osobistej, który może zapewnić ogólne bezpieczeństwo pracowników, jak również zwiększyć ich ochronę przed wirusem COVID-19, jest ochronnik słuchu z wbudowaną komunikacją radiową. Rozwiązania komunikacyjne 3M™ PELTOR™ obejmują gamę zestawów radiowych wbudowanych w ochronniki słuchu.

Dlaczego są one bezpieczne w kontekście pandemii? Kiedy pracujemy w dużym hałasie i musimy rozmawiać z kolegą z zespołu, mamy tendencję do podchodzenia do siebie. Podnosimy również głos, powodując rozprzestrzenianie się kropelek w powietrzu, a tym samym zwiększając ryzyko zarażenia koronawirusem.

Jednak dzięki zestawom radiowym nie ma już takiej potrzeby. Można po prostu rozmawiać podczas pracy, redukując jednocześnie ryzyko zarażenia wirusem, a także skupiając się maksymalnie na swoich obowiązkach. W dłuższej perspektywie takie rozwiązanie zmniejsza również ryzyko utraty słuchu, co jest przecież głównym celem stosowania nauszników i wkładek chroniących słuch. Zdjęcie ochronników słuchu na zaledwie 1% czasu przebywania w miejscu pracy, w którym poziom hałasu przekracza 80 decybeli, naraża nas na stałą utratę słuchu.

Zestawy radiowe 3M™ PELTOR™ to doskonałe rozwiązanie, w równym stopniu przydatne dla leśników, rolników prowadzących kombajn, czy pracowników budowlanych na ruchliwym placu budowy.


3M™ PELTOR™ LiteCom to model podstawowy, choć określenie „podstawowy” nie do końca do niego pasuje. Zestaw ten zapewnia tłumienie hałasu na poziomie 32dB, dwukierunkową komunikację radiową na 8 kanałach i 38 podkanałach oraz posiada interfejs użytkownika i system transmisji sterowane głosem. Odległość pomiędzy urządzeniami może wynosić nawet 3 000 m. Oznacza to, że możesz komunikować się z kimś oddalonym o trzy kilometry równie łatwo jak z kimś, kto stoi w zalecanej odległości trzech metrów.

Możesz także wybrać zestaw 3M™ PELTOR™ LiteCom Plus z wodoodpornym mikrofonem o zwiększonej wydajności tłumienia szumów, który ma jeszcze więcej kanałów radiowych oraz osobne wejście audio, co umożliwia podłączenie go do innych urządzeń radiowych i telefonów komórkowych. Będziesz mógł także skorzystać z technologii regulowanego tłumienia wspomagającej świadomość sytuacyjną, co jest szczególnie dobre zarówno dla słuchu, jak i bezpieczeństwa.

Z kolei 3M™ PELTOR™ WS™ LiteCom Plus ma wszystkie wspomniane wcześniej funkcje, a dodatkowo pozwala na łączenie się z urządzeniami obsługującymi technologię Bluetooth. Wersja 3M™ PELTOR™ ProTac XPI posiada dodatkowe przyciski, pozwalające regulować poziom dźwięków z otoczenia, nawet jeśli funkcja regulowanego tłumienia została wyłączona.

W tak szerokiej gamie produktów z pewnością znajdziesz zestaw radiowy odpowiadający Twoim potrzebom. Pamiętaj, że większość modeli 3M może być zintegrowana z kaskiem, zapewniając nie tylko ochronę słuchu, ale także wzroku i głowy.
Przypomnienia wizualne o zachowaniu odpowiedniego dystansu

Gdy jesteśmy skupieni na pracy, łatwo zapomnieć o odpowiednim dystansie, który należy zachować w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wizualne przypomnienia pomagają pracownikom zachowywać dystans, a także stosować zasady higieny osobistej i BHP. Tańsze oznakowanie podłogowe, ścienne i okienne niestety szybko się ściera pod wpływem działania środków czystości, których używamy.

Oznaczenia podłogowe, okienne i ścienne firmy 3M zostały zaprojektowane tak, aby były odporne na działanie środków czystości i ścieranie, a także aby posiadały właściwości antypoślizgowe.
Oznakowanie podłogowe

3M™ Scotchcal™ Graphic Film to łatwa do usunięcia folia do druku cyfrowego, na której można wydrukować informacje o zachowywaniu odpowiedniego dystansu lub inne komunikaty dla pracowników. Można ją wykorzystać w połączeniu z 3M™ Scotchcal™ 3649 Floor Graphics Matte Overlaminate, laminatem matowym, który zabezpieczy drukowane oznaczenia dzięki powierzchni chroniącej przed ścieraniem i zachowującej właściwości antypoślizgowe do trzech miesięcy. Można również wykorzystać laminat błyszczący 3M™ Scotchcal™ Luster Overlaminate 3645 dla uzyskania identycznych właściwości ochronnych i rocznej trwałości. Jeśli chcesz wydrukować oznaczenie informujące o zagrożeniach lub przypominające o restrykcjach związanych z pandemią, które ma być przeznaczone do użytku zewnętrznego, idealnym rozwiązaniem będzie folia 3M™ Scotchcal™ 3662-10, która w połączeniu z laminatem matowym Scotchcal™ Matte Overlaminate 3647, zachowuje trwałość do dwóch lat w każdych warunkach pogodowych.


Oznakowanie liniowe i taśmy ostrzegawcze to kolejne rozwiązania pomagające zapewnić bezpieczeństwo w miejscu pracy. Oferta firmy 3M obejmuje różne taśmy ostrzegawcze oraz taśmy do oznaczania pasów ruchu i stref bezpieczeństwa, o wytrzymałości do 12 miesięcy, które można usuwać bez pozostawiania śladów, a także taśmy antypoślizgowe o wysokim współczynniku tarcia odporne na działanie środków czystości, takie jak uniwersalna taśma antypoślizgowa 3M™ Safety-Walk Slip-Resistant General Purpose™ Tape 613.
Oznakowanie okienne i ścienne

Oznakowanie na poziomie wzroku dostarcza istotnych informacji, m.in. przypomina nam o stosowaniu zasad bezpieczeństwa. Łatwe do zastosowania i usunięcia, Folie 3M™ Scotchcal™ Graphic Film IJ40-114 i 3M™Scotchcal™ Clear View Graphic Film IJ8150 idealnie nadają się do drukowania oznaczeń okiennych, a ich trwałość wynosi odpowiednio do pięciu i siedmiu lat.

Z kolei naklejki ścienne niezawierające winylu lub PCV powinny być umieszczone w każdym widocznym miejscu pracy oraz w toaletach i kuchniach, aby przypominać o właściwej higienie. W tym przypadku produkty firmy 3M zapewnią wydłużoną wytrzymałość (do siedmiu lat w przypadku folii 3M™ Controltac™ Print Film 40C-10R w połączeniu z laminatem matowym 3M™ Scotchcal™ 8040 Matte Overlaminate), a także łatwe i czyste usuwanie. Folia 3M™ Envision Print Film 48C-20R posiadająca certyfikat GREENGUARD i niezawierająca PCV to prawdziwie zrównoważone rozwiązanie. Nawet folia 3M™ Scotchgard™ Graphic and Surface Protection Film 8991 oferuje do pięciu lat wytrzymałości i odporności na środki chemiczne. Wszystkie te produkty objęte są gwarancją 3M™ MCS™.
Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa, dzięki właściwej higienie

Żadne miejsce pracy nie jest bezpieczne bez regularnego czyszczenia przy użyciu produktów, które dokładnie spełniają swoje zadanie. W czasach pandemii koronawirusa czystość w miejscu pracy jest ważniejsza niż kiedykolwiek.

Oprócz zwykłych ściereczek do kurzu, ściereczek z mikrofibry i środków czyszczących do wszelkich powierzchni, w ofercie 3M znajdziesz również naprawdę niezwykły produkt: ściereczki do natychmiastowego usuwania drobnoustrojów 3M™. Nie wymagają one żadnego środka dezynfekującego – wystarczy woda – a pozwalają wyłapać i usunąć 99,9% drobnoustrojów, w tym SARS-CoV-2 (COVID-19).


Aby uzyskać więcej porad na temat zabezpieczenia miejsca pracy i pracowników, zapoznać się z produktami 3M, zajrzyj do sklepu internetowego Kramp lub porozmawiaj ze Specjalistą ds. Produktu.

Udostępnij
Zespół redakcyjny

Autorem artykułu jest

Zespół redakcyjnyknowledgecenter@kramp.com