Jak wybrać odpowiedni łańcuch pilarki?

Zespół redakcyjny|6 min. – czas czytania

Istnieje wiele wariantów łańcuchów do pilarek, które wynikają głównie z różnych podziałek, długości i szerokości łańcucha. Ważną rolę odgrywa rozmiar pilarki i długość zestawu tnącego. W zależności od wymagań i preferencji dotyczących zastosowania, ważne jest zatem podjęcie właściwej decyzji przy zakupie łańcucha tnącego.


Podziałka łańcucha  

Rozmiar łańcucha określany jest również jako podziałka łańcucha i podawany jest w calach. Aby określić rozmiar, zmierz odległość pomiędzy trzema kolejnymi trzpieniami nitów, każdy od środka nitu i podziel tę wartość przez dwa.  

Jak określić rozmiar łańcucha?

Do każdego zastosowania istnieje odpowiednia podziałka łańcucha. W poniższej tabeli zestawiliśmy podziałki dostępne na rynku.


Podziałka (w calach)Charakterystyka
1/4''  
  • Do niewielkich zastosowań domowych 
3/8'' Niski profil (LP) 
  • Łańcuch powszechnie stosowany przez mniej doświadczonych użytkowników 
  • Do maszyn o mniejszej mocy
  • Niskie i krótkie ostrza 
3/8''  
  • Powszechnie stosowany łańcuch  
  • Do mocniejszych maszyn 
  • Niskie i krótkie ostrza 
.325'' 
  •  Powszechnie stosowany łańcuch   
  • Do mocniejszych maszyn 
.404''  
  • Używany do profesjonalnych zastosowań 


Długość łańcucha 

Długość łańcucha określana jest przez liczbę ogniw napędowych. Liczba potrzebnych ogniw napędowych zależy od długości prowadnicy. Niektórzy producenci drukują tę informację bezpośrednio na produkcie - warto zatem do niej zajrzeć, aby uzyskać wiarygodne informacje o wymaganej długości łańcucha.   

Wskazówka: Jeżeli informacje nie są już nieczytelne lub nie zostały wydrukowane, długość można również określić poprzez policzenie ogniw napędowych wcześniej używanego łańcucha. Najlepszym na to sposobem jest położenie łańcucha płasko na boku i zaznaczenie pierwszego ogniwa, od którego zaczyna się liczenie.   

 


Grubość ogniwa napędowego 

Szerokość łańcucha jest wyznaczana przez grubość ogniwa napędowego, tj. szerokość rowka prowadnicy. Oznacza to, że szerokość rowka i grubość ogniwa napędowego muszą być bezwzględnie zgodne, w przeciwnym razie łańcuch nie może być prowadzony i bezpiecznie napędzany.  

Popularne na rynku szerokości łańcucha to: 0,043" (1,1mm) / 0,050" (1,3mm) / 0,058" (1,5mm) / 0,063" (1,6mm).   

 

Jak zmierzyć długość ogniwa napędowego?

Wskazówka: Na prowadnicy nie wskazano grubości ogniwa napędowego? Użyj suwmiarki do pomiaru grubości ogniwa napędowego.


Co jeszcze warto wiedzieć?   

Dwoma głównymi rodzajami łańcuchów jest półdłuto lub pełne dłuto. W zależności od zakresu zastosowania i preferencji wyróżnia się te dwa warianty: główną różnicą jest kształt zęba tnącego. 

Półdłuto:

  • kształt zęba tnącego jest zaokrąglony,
  • nadaje się do drewna, które jest zanieczyszczone piaskiem lub żwirem,
  • dłuższy czas cięcia w porównaniu do pełnego dłuta,
  • stała moc z dokładnym cięciem.

 

Dłuto pełne:

  • kształt zębów tnących jest ukośny i spiczasty,
  • użytek profesjonalny,
  • czyste drewno (bez zanieczyszczeń takich jak żwir czy piasek), 
  • krótszy czas cięcia,
  • ze względu na bardziej agresywne zachowanie podczas cięcia szybsze tępienie i zgrubne cięcie.

 


Łańcuchy  z zabezpieczeniem antyodbiciowym  

Przy pracy z szczególnie lekkimi pilarkami łańcuchowymi odrzuty mogą następować szybciej. Dlatego zaleca się wybieranie łańcuchów do pilarek z zabezpieczeniem antyodbiciowym zastosowanym na ograniczniku zagłębienia. Przed ogranicznikiem głębokości znajduje się dodatkowe podwyższenie i prowadzi ono drewno łagodniej i mniej agresywnie. Łańcuchy posiadające takie ogniwo zapewniają niewielkie odrzuty, co zapewnia przyjemną i przede wszystkim bezpieczną pracę.   

Wskazówka: Jeżeli mimo zastosowania łańcucha z zabezpieczeniem antyodbiciowym podczas pracy występuje zwiększone szarpanie, należy sprawdzić odległość między zębem tnącym a ogniwem zabezpieczającym. Jeżeli, na przykład po ostrzeniu odległość jest zbyt duża, praca będzie bardziej agresywna i trzeba będzie dostosować wysokość ogniwa zabezpieczającego oraz ogranicznika zagłębienia.   



Łańcuchy do pilarek do szczególnie wysokich wymagań  

Łańcuchy z węglików spiekanych są szczególnie mocnymi i stabilnymi łańcuchami do pilarek. Używane są głównie w pilarkach ratowniczych i do zastosowań specjalnych. Ze względu na wzmocnienie mechanizmu tnącego łańcuch charakteryzuje się szczególnie długą żywotnością. Jednak przy ponownym ostrzeniu tego rodzaju łańcucha należy zawsze skonsultować się z wyspecjalizowanym sprzedawcą.   

Kramp oferuje kolejny mocny wariant z łańcuchem do pilarki powlekanym tytanem. Dzięki mocnej powłoce pozostaje ostry przez szczególnie długi czas, zwłaszcza gdy cięty materiał jest zanieczyszczony. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku drewna magazynowego lub po wyrębie z lasu.   

Skorzystaj z poniższego wykresu jako przewodnika, aby znaleźć odpowiedni łańcuch do swojej pilarki. 


Wnioski  

Zestawy tnące należy wymieniać w regularnych odstępach czasu, aby uniknąć wypadków i zapewnić najwyższą jakość wykonywanej pracy. Wybór pilarki łańcuchowej i łańcucha zależy od własnych preferencji, ale także od celu użytkowania. Łańcuch z dłutem pełnym jest szczególnie wydajny przy użytkowaniu profesjonalnym. Do bardziej uniwersalnego użytku najlepiej użyć łańcucha z półdłutem. Wyboru zabezpieczających ogniw napędowych należy dokonywać w oparciu o zastosowanie i własne umiejętności. W każdym razie należy regularnie ostrzyć i zapewniać optymalne smarowanie łańcucha w celu wydłużenia jego żywotności.


Masz pytania?

Masz pytania dotyczące konserwacji łańcucha piły łańcuchowej? Skontaktuj się z naszym Specjalistą ds. Produktu lub prześlij wiadomość e-mail na adres knowledgecenter@kramp.com.

Udostępnij
Zespół redakcyjny

Autorem artykułu jest

Zespół redakcyjnyknowledgecenter@kramp.com