Jak zapobiegać zakłóceniom elektromagnetycznym systemu monitoringu oraz radia?

Peter de Haan|2 min. – czas czytania

Nierozwinięta szpula kabla może osiągać bardzo wysoką temperaturę. Dzieje się tak, ponieważ prąd przemienny przepływa przez przewód pod napięciem i przewód niezasilany. Innymi słowy, powstają dwie cewki o przeciwnym polu. Pola te nie znoszą się nawzajem. W efekcie przez opór przewodu generowane jest ciepło. Warto pamiętać, że przy podłączaniu ciężkiego sprzętu do przewodu elektrycznego nawiniętego na szpulę, należy go całkowicie rozwinąć. Pozwoli to zapobiec stopieniu się kabla. Kabel zwinięty na bęben stawia zbyt duży opór i nagrzewa się, w ekstremalnych przypadkach nawinięty na szpulę przewód elektryczny może nawet się zapalić.


W urządzeniach, w których słaby sygnał jest dodatkowo wzmacniany (kamera, zestaw samochodowy, antena GPS i radio), cewka działa jak antena. Jeśli kabel czujnika, przetwornika i/lub anteny jest zwinięty bardzo starannie w okrąg, a także wiązany lub mocowany za pomocą taśmy samoprzylepnej lub opasek kablowych, powstaje „idealna” antena. Można temu zapobiec, zwijając kabel w ósemkę lub rozprowadzając go losowo we wszystkich kierunkach.


W przeszłości spotykaliśmy się z sytuacją, gdzie w systemie nawigacji GPS CL220 zgrabnie zwinięty kabel przejął funkcję anteny od faktycznej anteny GPS. Układanie kabla na krzyż zapobiega temu problemowi i/lub natychmiast go rozwiązuje.

Kable zostały prawidłowo zamontowane, ale nadal występują zakłócenia? Istnieją dwie inne możliwe przyczyny. Przeczytaj o nich poniżej.

  • Sprawdź, czy kable są dobrze uziemione i wystarczająco grube. Dowiedz się więcej na ten temat w tym artykule.
  • Sprawdź i ewentualnie popraw uziemienie systemu/urządzenia. Często uziemienie przechodzi przez podwozie. Skontroluj, czy punkty połączeniowe są czyste i odpowiednio się stykają.
  • Jeśli zakłócenia dochodzą do urządzenia przez zasilacz, możliwe jest ich odfiltrowanie za pomocą cewki filtrującej.


Dopilnuj, by linia zasilania była zapętlona w cewce filtrującej, a sama cewka była zamontowana jak najbliżej nadajnika.


Masz pytania?

Czy nadal masz pytania dotyczące zapobiegania zakłóceniom elektromagnetycznym systemu monitoringu lub radia? Skontaktuj się ze Specjalistą ds. Produktu Kramp lub prześlij wiadomość e-mail na adres knowledgecenter@kramp.com.


Udostępnij
Peter de Haan

Autorem artykułu jest

Peter de Haanknowledgecenter@kramp.com