Jakie szczypce wybrać?

Zespół redakcyjny|6 min. – czas czytania

W sklepach rolniczo-technicznych znajdziesz szczypce do zaciskania, gięcia, montażu, ściągania izolacji, cięcia i wykonywania otworów. Ale jakich szczypiec potrzebujesz do poszczególnych prac rolniczych? Poniżej znajduje się lista 12 najbardziej przydatnych szczypiec. Sprawdź, czy masz je w swoim warsztacie.


1. Szczypce kombinerki

Jak wskazuje ich nazwa mają wiele różnych zastosowań. Te uniwersalne szczypce mogą być używane do mocnego chwytania i wyginania okrągłych i gładkich przedmiotów. Można ich również używać do cięcia cienkich drutów, np. drutu miedzianego i żelaznego. Te szczypce powinny znajdować się w każdej skrzynce narzędziowej.


2. Szczypce nastawne do rur

Szczypce nastawne do rur to kolejny „must have”! Szczęki szczypiec nastawnych do rur można zablokować w różnych pozycjach, co pozwala na chwytanie materiałów o różnej grubości. Dzięki temu można odkręcać i dokręcać śruby, nakrętki i złączki w różnych rozmiarach. Im lepsze dopasowanie szczypiec, tym lepszy chwyt i mniejsze ryzyko uszkodzenia materiału. Z zestawem szczypiec nastawnych do rur masz pewność, że znajdziesz odpowiednie narzędzie do większości sytuacji.


3. Szczypce półokrągłe

Szczypce półokrągłe, zwane również bocianami lub szczypcami elektrotechnicznymi są idealne do pracy w wąskich przestrzeniach dzięki długim, zwężającym się szczękom. Szczypce półokrągłe mają spiczasty nosek. Ułatwia to znacznie chwytanie małych przewodów. Szczypce te bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku mocowania małych śrub, szpilek i kluczy. Dostępne są zarówno proste, jak i kątowe wersje szczypiec półokrągłych. Szczypce półokrągłe z certyfikatem VDE są również dostępne. Nadają się one do pracy przy instalacjach elektrycznych do 1000 VAC.


4. Szczypce do pierścieni

Szczypce do pierścieni są używane do montażu lub demontażu sprężynowych zawleczek i pierścieni osadczych. Mogą być one wewnętrzne lub zewnętrzne. Szczypce wewnętrzne mają zastosowanie w przypadku osadzania pierścieni w otworach, natomiast szczypce zewnętrzne są wykorzystywane w osadzaniu zabezpieczeń na wałkach. Występują następujące rodzaje:
Szczypce do pierścieni wewnętrzne, szczęki proste
Szczypce do pierścieni, wewnętrzne kątowe
Szczypce do pierścieni zewnętrzne, wygięte
Szczypce do pierścieni zewnętrzne, szczęki proste

Jeśli chcesz mieć do dyspozycji wszystkie dostępne warianty, zestaw szczypiec do pierścieni zabezpieczających zapewni Ci wszystko, czego potrzebujesz.


5. Klucz do rur

Klucz do rur jest narzędziem służącym do chwytania rur podczas wykonywania ruchów obrotowych, np. podczas przykręcania lub odkręcania elementów. Regulowana nakrętka na jednym z ramion klucza do rur umożliwia precyzyjne ustawienie rozwarcia szczęk na odpowiednią szerokość. Pozwala to na pewny chwyt śruby łączącej lub nakrętki. Klucz do rur to bardzo solidne narzędzie do dużych obciążeń - wystarczy lekko go ścisnąć, aby uzyskać niezwykle mocny chwyt.


6. Szczypce do ściągania izolacji

Przy pracach związanych z okablowaniem lub oświetleniem bardzo przydatnym narzędziem są szczypce do ściągania izolacji. Dokładnie tak, jak ich nazwa wskazuje, służą one do zdejmowania izolacji z żył kablowych. Ich stosowanie ma bezpośredni wpływ na jakość i czas wykonywania wszystkich prac monterskich.


7. Szczypce ucinaczki boczne

Szczypce ucinaczki boczne maję szerokie zastosowanie. Najczęściej są wykorzystywane przy cięciu przewodów elektrycznych i elektrotechnicznych, drutów i opasek kablowych. Krawędzie tnące znajdują się z boku, a ich dokładne dopasowanie pozwala na precyzyjne cięcie nawet cienkich kabli. Ostrza są także stosunkowo krótkie i są osadzone blisko przegubu, co połączeniu z relatywnie długimi rękojeściami pozwala uzyskać dużą siłę nacisku podczas cięcia.

Dostępne są również szczypce ucinaczki boczne z certyfikatem VDE. Zostały one zaprojektowane specjalnie dla osób pracujących z instalacjami elektrycznymi.
Szczypce ucinaczki boczne z dwukompozytowym, antypoślizgowym uchwytem
Szczypce ucinaczki boczne z powłoką z PCV zapewniającą lepszą przyczepność.
Szczypce boczne VDE


8. Cęgi zbrojarskie

Cęgi zbrojarskie, zwane także tynkarskimi są stosowane do dokręcania i cięcia drutu wiążącego. Z ich pomocą można łatwo dostać się w ciasne miejsca, ponieważ szczypce są długie i smukłe. Są także doskonałym narzędziem do usuwania starych ogrodzeń. Czy wiesz, że to narzędzie może być również używane jako szczypce do wyciągania małych gwoździ?


9. Obcęgi do gwoździ

Obcęgi do gwoździ są używane głównie do usuwania gwoździ z materiałów. Zaciśnij obcęgi tuż pod łbem gwoździa wychodzącego z materiału, w którym jest umocowany. Szeroka, zaokrąglona szczęka stworzy dźwignę, za pomocą której bez wysiłku wysunie się gwóźdź. Narzędzie to nadaje się również do skręcania i cięcia przewodów.


10. Nożyce do kabli 

Zadaniem nożyc do kabli jest szybkie przecięcie kabla lub przewodu bez odkształceń przy cięciu. Wystarczy przyciąć kabel na odpowiednią długość. W rezultacie otrzymujemy schludne, proste cięcie. Ważne - te nożyce te nie nadają się do kabli stalowych. 


11.  Nożyce do drutu

Nożyce do drutu są używane głównie do cięcia solidnych i wytrzymałych materiałów, takich jak zamki, łańcuchy, grube druty żelazne, grube druty stalowe, śruby i pręty zbrojeniowe do betonu. Dłuższa rękojeść i dodatkowa dźwignia umożliwiają stosowanie dużych sił cięcia.


12.  Nitownica

Za pomocą nitownicy (lub szczypców do nitowania) można połączyć dwa cienkie arkusze metalu. Można zamocować nit zrywalny poprzez wyciągnięcie zawleczki szczypcami, co spowoduje wciśnięcie nitu w dół.


To ważne:

  • Zawsze używaj narzędzi odpowiednich do rodzaju wykonywanej pracy. Użycie niewłaściwych narzędzi może spowodować nieoczekiwane szkody.
  • Upewnij się, że powierzchnia, na której pracujesz jest solidna i stabilna.
  • Czy zawsze używasz odpowiedniego sprzętu ochronnego? Ważne jest, aby poważnie traktować kwestie bezpieczeństwa pracy i stosować środki ochrony indywidualnej.


Jeśli jesteś klientem Kramp wymienione produkty kupisz na www.kramp.com. Jeśli jesteś klientem detalicznym znajdziesz je w sklepach partnerskich Kramp, w sieci sklepów Grene i na www.grene.pl.

Udostępnij
Zespół redakcyjny

Autorem artykułu jest

Zespół redakcyjnyknowledgecenter@kramp.com