Karta charakterystyki produktu: co się na niej znajduje i do czego służy?

Zespół redakcyjny|4 min. – czas czytania

Podczas pracy z produktami chemicznymi kluczowe znaczenie ma zgodność z wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa i jakości, przepisami dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa oraz wymogami klimatycznymi i środowiskowymi. Czy wiesz, jak należy postępować w pracy z substancją chemiczną? Czy jako sprzedawca możesz udzielać porad dotyczących stosowania produktów chemicznych? W większości przypadków możemy zapobiec wypadkom, ale czasami coś może pójść nie tak. W tym artykule wyjaśniamy, co musisz wiedzieć i robić zarówno jako sprzedawca, jak i użytkownik końcowy.

W firmie Kramp możesz zamawiać produkty chemiczne, a my poinformujemy Cię o zagrożeniach związanych z danym produktem chemicznym za pomocą karty charakterystyki. 


Karta charakterystyki (SDS): co, jak i dlaczego?

Jeśli klient zamówi produkt chemiczny w naszym sklepie internetowym, po złożeniu zamówienia otrzyma wiadomość e-mail z kartą charakterystyki w załączniku. Dzieje się tak, ponieważ pragniemy informować o bezpiecznym stosowaniu i możliwych zagrożeniach związanych z naszymi produktami chemicznymi. To również nasz obowiązek wynikający z obowiązującego prawa. Przez okres do dwunastu miesięcy od wysłania wiadomości e-mail z kartą charakterystyki automatycznie przesyłamy naszym klientom aktualizacje, jeśli karta charakterystyki została w międzyczasie zmodyfikowana. Pozwala to zapewnić, że zawsze masz dostęp do najnowszej wersji karty.

Jako ogniwo w łańcuchu dostaw produktu chemicznego, jesteśmy prawnie zobowiązani do wysyłania karty charakterystyki do naszych klientów. A jakie są twoje obowiązki jako użytkownika końcowego - klienta lub sprzedawcy?


Sprzedaż: co musisz zrobić z kartą charakterystyki jako sprzedawca?

Jeśli sprzedajesz produkty, to ich wątpliwa jakość lub bezpieczeństwo stosowania mogą poważnie zaszkodzić renomie twojej firmy. Jeśli kupujesz produkty chemiczne od firmy Kramp, a następnie sprzedajesz je swoim klientom, w większości przypadków musisz również przesłać im kartę charakterystyki!

Niewydanie karty charakterystyki może skutkować nałożeniem bez ostrzeżenia wysokiej grzywny, a w szczególnie poważnych przypadkach nawet wszczęciem postępowania karnego.


„Sprzedaję w ramach B2B”

Plan krok po kroku:

  1. Wyślij kartę charakterystyki bezpłatnie (pocztą lub e-mailem) do klienta przed lub w momencie zakupu produktu chemicznego.
  2. Wyślij zaktualizowaną wersję karty charakterystyki, jeśli pojawiła się jej aktualizacja i jeśli twój klient kupił produkt w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.
  3. Archiwizuj wszystkie otrzymane karty charakterystyki przez okres dziesięciu lat.


„Sprzedaję w ramach B2C”

Plan krok po kroku:

  1. Nie jesteś prawnie zobowiązany do dostarczania konsumentom kart charakterystyki. Konsumenci otrzymują wystarczające informacje na temat bezpiecznego stosowania i zagrożeń związanych z produktem dzięki etykiecie i opakowaniu produktu.
  2. Archiwizuj wszystkie otrzymane karty charakterystyki przez okres dziesięciu lat.



Stosowanie: co musisz robić z kartą charakterystyki w miejscu pracy?

Jeśli Ty i Twoi współpracownicy używacie w pracy produktów chemicznych Kramp, ważne jest, aby każdy miał dostęp do kart charakterystyki. Brak udostępnienia karty charakterystyki pracownikom może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji i skutkować konsekwencjami dla pracodawcy.

Plan krok po kroku:

  1. Postępuj zgodnie z zaleceniami zawartymi w karcie charakterystyki. Karta obejmuje np. rozdziały dotyczące przechowywania i środków przeciwpożarowych.
  2. Zawsze zapewniaj swoim pracownikom dostęp do najnowszej wersji karty charakterystyki dotyczącej produktów chemicznych, których używają i/lub na działanie, których mogą być narażeni w trakcie pracy.
  3. Archiwizuj wszystkie otrzymane karty charakterystyki przez okres dziesięciu lat.



Jakie informacje znajdują się w karcie charakterystyki?

Prawodawstwo REACH przewiduje stałą strukturę karty charakterystyki. Dokumenty te zawsze posiadają datę wersji. Upewnij się, że zawsze udostępniasz swoim pracownikom lub klientom najnowszą wersję karty charakterystyki. Wszystkie wersje karty charakterystyki należy przechowywać przez dziesięć lat. Karta charakterystyki składa się z następujących rozdziałów:

  • Rozdział 1: Identyfikacja substancji/mieszaniny i identyfikacja spółki/przedsiębiorstwa, nr telefonu alarmowego
  • Rozdział 2: Identyfikacja zagrożeń
  • Rozdział 3: Skład i informacja o składnikach
  • Rozdział 4: Środki pierwszej pomocy
  • Rozdział 5: Postępowanie w przypadku pożaru
  • Rozdział 6: Postępowanie w przypadku niezamierzonego uwolnienia do środowiska
  • Rozdział 7: Postępowanie i magazynowanie
  • Rozdział 8: Kontrola narażenia/środki ochrony indywidualnej
  • Rozdział 9: Właściwości fizyczne i chemiczne
  • Rozdział 10: Stabilność i reaktywność
  • Rozdział 11: Informacje toksykologiczne
  • Rozdział 12: Informacje ekologiczne
  • Rozdział 13: Postępowanie z odpadami
  • Rozdział 14: Informacje dotyczące transportu
  • Rozdział 15: Informacje dotyczące przepisów prawnych
  • Rozdział 16: Inne informacje



Czy masz jakieś pytania?

Obecnie dużo się mówi o zgodności produktów. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące produktów chemicznych lub kart charakterystyki, które od nas otrzymałeś, prześlij je na adres SDS@kramp.com


Sytuacje awaryjne

W nagłych przypadkach należy wybrać numer telefonu alarmowego wymieniony w rozdziale 1 karty charakterystyki. Podczas kontaktu z alarmowym numerem telefonu zostaniesz przekierowany do krajowego ośrodka zatruć, dostawcy lub strony trzeciej, która udzieli odpowiedniej porady. Jeśli musisz udać się do szpitala, zawsze pamiętaj, aby zabrać ze sobą kartę charakterystyki.

Udostępnij
Zespół redakcyjny

Autorem artykułu jest

Zespół redakcyjnyknowledgecenter@kramp.com