Lepiej zapobiegać niż leczyć: lista kontrolna prawidłowej obsługi łożysk tocznych

Zespół redakcyjny|4 min. – czas czytania

Konserwacja łożysk jest bardzo ważna, aby zapobiec przedwczesnemu zużyciu maszyn. Prawidłowy montaż i regulacja są oczywiście niezbędne dla długotrwałej pracy łożyska. Kluczowa jest również konserwacja: zmniejsza zagrożenia bezpieczeństwa i nieplanowane przestoje oraz utrzymuje koszty naprawy na niskim poziomie. We współpracy z producentem łożysk Schaeffler opracowaliśmy szereg artykułów, które zawierają fachowe wskazówki dotyczące prawidłowej obsługi łożysk tocznych.


Podręczna lista kontrolna

Zoptymalizuj żywotność i wydajność łożysk tocznych oraz zaoszczędź czas, pracę i koszty dzięki naszej liście kontrolnej opracowanej wspólnie z ekspertem Schaeffler. Pamiętaj, że większość prac możesz wykonać samodzielnie, ale w przypadku niektórych czynności lepiej poprosić o pomoc specjalistę.1. Obsługa łożysk

Łożyska toczne wykonane są z hartowanej stali łożyskowej, która na ogół nie jest odporna na korozję. Dlatego należy zawsze obsługiwać łożyska toczne czystymi, suchymi rękami lub używać czystych rękawic. Zapobiega to korozji i zanieczyszczeniom. Bardzo ważne jest dopilnowanie, aby żadne zanieczyszczenia nie dostały się do łożyska, zwłaszcza podczas obsługi łożysk bez uszczelnienia.


2. Przechowywanie łożysk

Jeśli to możliwe, przechowuj łożyska w oryginalnym opakowaniu. Nie wyjmuj łożyska z oryginalnego opakowania, dopóki nie będzie potrzebne do montażu. Jeśli nie masz już opakowania, zapakuj łożyska w papier VCI (papier z inhibitorem korozji parowej) i/lub plastikową torebkę. Łożyska należy przechowywać w chłodnym i czystym środowisku o niskiej wilgotności, wolnym od kurzu, wibracji i wstrząsów. Dodatkowa wskazówka: nigdy nie przechowuj łożysk w pozycji pionowej, ale zawsze w pozycji leżącej. Zadbaj także o czystość w miejscu pracy, gdyby przed montażem lub po demontażu zaszła potrzeba odłożenia łożyska.


3. Czyszczenie łożysk

Nowe łożyska są zaopatrzone w olej konserwujący, którego na ogół nie trzeba usuwać przed montażem. Jeśli łożysko jest używane ponownie, zaleca się dokładne oczyszczenie łożyska rozpuszczalnikiem, a następnie natychmiastowe pokrycie łożyska, na przykład olejem antykorozyjnym. Do czyszczenia łożyska i wszelkich sąsiednich części konstrukcyjnych należy stosować niestrzępiące się ściereczki. Dodatkowa wskazówka: przeznaczyć pojemniki wyłącznie do czyszczenia łożysk i nie używać ich do żadnych innych celów.


4. Montaż łożysk

Jeżeli łożysko toczne ulega przedwczesnemu uszkodzeniu, w około 16% przypadków jest to bezpośredni skutek złego montażu. Podstawowe wymaganie:  podczas montażu siły montażowe nigdy nie powinny być przenoszone przez elementy toczne. Ponadto należy zawsze unikać bezpośredniego uderzania w pierścienie łożysk, np. młotkiem. Przed montażem należy upewnić się, że wszystkie elementy mają prawidłowe wymiary, są czyste i nieuszkodzone. Niektóre typy łożysk, takie jak łożyska skośne lub łożyska stożkowe, często wymagają regulacji z pewnym luzem podczas montażu. Upewnij się, że znasz odpowiednie dane dotyczące luzu momencie montażu. Wymagana precyzja oznacza, że zazwyczaj rozsądnie jest skorzystać z pomocy specjalisty podczas instalacji. Jeśli łożyska muszą być smarowane podczas montażu, sprawdź, czy dostępny jest odpowiedni smar (zwracając również uwagę na datę ważności!) i jaka jest zalecana ilość smaru na łożysko.


5. Korzystanie z odpowiednich narzędzi

Dostępne są specjalne narzędzia do montażu i demontażu łożysk, np. ściągacze do łożysk, zestawy montażowe, nagrzewnice indukcyjne i nakrętki hydrauliczne. Narzędzia te są specjalnie zaprojektowane do płynnego montażu lub demontażu, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia jest ograniczone do minimum.


6. Kontrola łożysk

W celu wykrycia nieprawidłowości lub uszkodzeń, zanim spowodują problemy, ważne jest regularne sprawdzanie łożyska. Zmiany temperatury, dźwięku lub wibracji mogą wskazywać na problem z łożyskiem. Określenie stanu samego łożyska jest często możliwe na podstawie jakości smaru, który wydostaje się z łożyska podczas ponownego smarowania. Po demontażu należy dokładnie sprawdzić każde łożysko przed podjęciem decyzji, czy można je ponownie wykorzystać, czy też wymienić.Szukasz odpowiedniego środka smarnego do łożyska tocznego? Odwiedź stronę www.kramp.com. Lub skontaktuj się ze Specjalistą ds. Produktu Kramp.

Jeśli jesteś klientem Kramp wymienione produkty kupisz na www.kramp.com. Jeśli jesteś klientem detalicznym znajdziesz je w sklepach partnerskich Kramp, w sieci sklepów Grene i na www.grene.pl.

Udostępnij
Zespół redakcyjny

Autorem artykułu jest

Zespół redakcyjnyknowledgecenter@kramp.com