O czym pamiętać przy zakupie oleju silnikowego?

Zespół redakcyjny|5 min. – czas czytania

Często przy zakupie nowego pojazdu lub maszyny producent dostarcza wymaganą specyfikację oleju. Gdy olej wymaga wymiany lub uzupełnienia, szukamy oleju zastępczego. Ale jaki olej silnikowy jest odpowiedni? Każdy producent ma własne specyfikacje dla swoich olejów. Są one zawarte w książce serwisowej dołączonej do pojazdu lub maszyny. Jednak zakładając, że nie możesz znaleźć książki serwisowej i kontaktujesz się z dostawcą oleju, wówczas powinieneś podać specyfikację techniczną (np. typ pojazdu lub maszyny oraz zastosowanie). Dowiedz się, o czym należy pamiętać przy zakupie oleju silnikowego.


Istnieje wiele różnych olejów do różnych zastosowań. Poza olejem silnikowym dostępne są również olej przekładniowyolej hydraulicznyolej do pił łańcuchowycholej smarowypłyn hamulcowyolej do sprężarek i oleje wielofunkcyjne. W tym artykule zajmiemy się w szczególności olejem silnikowym i jego istotnymi specyfikacjami.


1. Lepkość

Podczas poszukiwania odpowiedniego oleju silnikowego ważne jest, aby zwrócić uwagę na jego lepkość. Lepkość oznacza grubość oleju i zmienia się pod wpływem zmian temperatury.

  • Zimny olej jest lepki i gęstszy (jak miód): wysoka lepkość.
  • Gorący olej jest cieńszy (jak olej napędowy): niska lepkość.

Warto wiedzieć: Im zimniej jest na zewnątrz, tym olej jest gęstszy, a więc mniej płynny. Im cieplej jest na zewnątrz, tym olej jest cieńszy. Dlatego zimą najlepiej jest wybrać jak najniższą liczbę przed literą „W”, na jaką pozwala producent maszyny lub pojazdu, ponieważ wtedy odpowiednie części zostaną szybciej nasmarowane. Wtedy, na przykład, lepiej jest wybrać olej silnikowy 5W-40 niż 10W-40.

Wielosezonowe i jednosezonowe oleje silnikowe

Obecnie olej silnikowy musi dobrze pracować w różnych temperaturach, dlatego też istnieją wielosezonowe oleje silnikowe. Wielosezonowy olej silnikowy 5W-30 ma taką samą lepkość w niskich temperaturach, jak jednosezonowy olej SAE 5 w tej samej temperaturze i taką samą lepkość w wysokich temperaturach, jak olej SAE 30 w tej samej temperaturze. Poniższa ilustracja wyjaśnia związek pomiędzy różnymi temperaturami a lepkością.

 

Związek między temperaturą a lepkością

Z kolei kolejna ilustracja wyjaśnia dokładnie lepkość oleju:

  • Im niższa liczba przed literą W, tym rzadszy jest olej, kiedy jest zimny.
  • Im wyższa liczba za literą W, tym gęstszy jest olej, kiedy jest ciepły.
Lepkość oleju

Lepkość wysokotemperaturowa HTHS (High Temperature High Shear Rate) to termin szeroko stosowany w dzisiejszych czasach. Cieńszy olej stawia mniejszy opór, a tym samym zmniejsza zużycie paliwa. Cieńsze oleje do oszczędzania paliwa mają niską wartość HTHS. Jeśli Twój silnik nie jest do tego przystosowany, potrzebujesz oleju o wysokiej wartości HTHS. Lepkość HTHS podana jest na opakowaniu oleju silnikowego.

W teście HTHS lepkość jest zawsze mierzona w temperaturze 150 °C. Producenci używają tej samej lepkości, ale oleje te mogą mieć różne wartości HTHS. Na przykład producent może stosować olej 5W-30 o niskiej wartości HTHS. Wlanie tego oleju do silnika, w którym zalecany jest olej 5W-30 o wysokiej wartości HTHS może doprowadzić do uszkodzenia silnika.


2. Oleje mineralne, syntetyczne i półsyntetyczne

Czy wiesz, jaka jest różnica pomiędzy olejem mineralnym, syntetycznym i półsyntetycznym? 

  • Olej mineralny: jest to bardziej naturalny i surowy olej. Szczególnie starsze pojazdy, takie jak stare ciągniki, wymagają tego oleju silnikowego.
  • Olej syntetyczny: do tego wysokorafinowanego oleju bazowego dodawane są dodatki, które poprawiają właściwości oleju. Dodatki to substancje pochodzenia chemicznego. Olej syntetyczny zawiera 100% niekonwencjonalnych, wysokowydajnych płynów.
    Niektóre zalety olejów syntetycznych to:
    - Stabilność termiczna, a co za tym idzie olej jest bardziej odporny na niskie i wysokie temperatury
    - Silna warstwa smarująca
  • Olej półsyntetyczny: jest połączeniem oleju mineralnego i syntetycznego.


Ważne jest, aby upewnić się, że posiadasz odpowiedni olej silnikowy. Bardzo istotna jest lepkość oleju. Ważny jest również rodzaj oleju: mineralny, syntetyczny lub półsyntetyczny. Ostatnia wskazówka: regularnie sprawdzaj poziom oleju i pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie odpowiedni zapas oleju silnikowego.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych olejach silnikowych? Odwiedź nasz sklep internetowy, skontaktuj się ze Specjalistą ds. Produktu lub prześlij wiadomość e-mail na adres knowledgecenter@kramp.com


Jeżeli jesteś klientem hurtowym, ofertę olejów znajdziesz na www.kramp.com, jeśli jesteś klientem detalicznym produkty znajdziesz w sieci sklepów Powered by Kramp i Grene.


Udostępnij
Zespół redakcyjny

Autorem artykułu jest

Zespół redakcyjnyknowledgecenter@kramp.com