Przewaga łączników górnych hydraulicznych nad łącznikami górnymi typu manualnego

Zespół redakcyjny|6 min. – czas czytania

Górne łączniki, zwane też centralnymi lub śrubami rzymskimi, są częścią trójpunktowego układu zawieszenia mocującego maszyny rolnicze do ciągnika. Te trzy punkty tworzą trójkąt: dwie dźwignie dolne i łącznik górny powyżej. Głównym celem łącznika górnego jest realizacja funkcji pochylania osprzętu w celu ustawienia go pod odpowiednim kątem w zależności od wykonywanej pracy i lokalizacji. Pomaga również w utrzymaniu współosiowości, zapewniając płynniejszą jazdę i przenosząc część lub całość ciężaru osprzętu na ciągnik, który go unosił lub holował. Ale jaki rodzaj łącznika wybrać? Przeczytaj.

 

Jakie są zalety hydraulicznego łącznika górnego? 

Korzyści są dość proste: hydrauliczny łącznik górny umożliwia szybszą i wygodniejszą regulację kąta i wysokości roboczej przystawki. Dzięki bardziej zaawansowanemu technicznie produktowi możliwe jest dokonywanie wszelkich regulacji bez konieczności opuszczania fotela w ciągniku. Hydrauliczne łączniki górne są siłą rzeczy droższe od swoich klasycznych mechanicznych odpowiedników, ale większość rolników docenia oszczędność czasu, wysiłku i często frustracji, które są częścią ich życia zawodowego. Im cięższa przystawka, tym trudniej dokonać regulacji manualnej łącznika górnego. Łącznik hydrauliczny nie wymaga wysiłku. Jeśli łącznik górny wyposażony jest w hak, wykwalifikowany operator może zwykle podłączyć się do maszyny, czy przystawki nawet bez opuszczania fotela kierowcy. 

To, ile czasu, a co się z tym wiąże – pieniędzy – zaoszczędzisz, korzystając z układu hydraulicznego celem dostosowania położenia różnych urządzeń, zależy od charakteru wykonywanej pracy. Na przykład glebogryzarka przystosowana do rozdrabniania i wyrównywania gruntu będzie wymagała wielu dość dokładnych regulacji, które należy wykonywać w częstych odstępach czasu. Ręczne wprowadzanie tych korekt jest niezwykle czasochłonne i niewygodne. Z pewnością każda praca w gospodarstwie, a nawet na budowie, która wymaga powtarzających się częstych, dokładnych regulacji położenia, będzie znacznie szybsza dzięki zastosowaniu hydraulicznego łącznika górnego. 

 


Jakie maszyny można podłączyć za pomocą hydraulicznego łącznika górnego? 

Odpowiedź brzmi: dowolne maszyny czy przystawki, które można podłączyć za pomocą łącznika górnego z regulacją manualną. Agregaty, brony, pługi, kosiarki, przetrząsacze, siewniki, betoniarki, rębaki... jeśli możesz je dołączyć, możesz z nich korzystać. Istnieją, podobnie jak w powyższym przykładzie glebogryzarki, maszyny lub narzędzia, przy których hydrauliczny łącznik górny jest szczególnie pomocny. Jednak, o ile nie posiadasz tylko jednej standardowej maszyny doczepionej w tylnej części konkretnego ciągnika, która nigdy nie wymaga wymiany ani wielu regulacji, hydrauliczny łącznik górny pozwoli zaoszczędzić cenny czas każdego dnia. 

 


Jak działa łącznik górny typu manualnego? 

Na każdym końcu siłownika łącznika górnego, znajdują się końcówki. Jeden koniec mocowany jest do ciągnika, drugi do maszyny - przystawki. Wszystkich regulacji położenia klasycznego manualnego łącznika górnego dokonuje się oczywiście ręcznie obracając rurą łącznika w jedną lub druga stronę za pomocą sworznia lub grzechotki. Możesz wybrać łącznik górny dostosowany specjalnie do Twojego ciągnika, składany z elementów lub zdecydować się na łącznik gotowy, standardowy. Będzie także trzeba określić odpowiednie typy końcówek i ich kategorie dla każdego końca.  

 

 

Jak działa hydrauliczny łącznik górny? 

Hydrauliczne łączniki górne działają w podobny sposób, można jednak ich długość, jak sama nazwa mówi, regulować hydraulicznie. Niektóre wyposażone są także w zawory zwrotne, które pomagają stabilizować ich pozycję. Podobnie jak w przypadku klasycznych łączników górnych, musisz wybrać odpowiednie końcówki. Od strony ciągnika jest to zazwyczaj końcówka kulista lub końcówka przegubowa, przy czym ta druga zapewnia większy zakres ruchu. Na końcu przystawki zwykle będziesz potrzebować końcówki kulowej zamkniętej lub haka, który jest dużo lepszym rozwiązaniem. 

 


Jak wybierać hydrauliczne łączniki górne? 

Przy wyborze hydraulicznego łącznika górnego należy wziąć pod uwagę wiele czynników. 

Pierwszym ważnym aspektem jest moc ciągnika. Najpopularniejsze w Polsce, te o mocy do około 100 KM/74 kW najczęściej wymagają hydraulicznego łącznika górnego kategorii 2. Mocniejsze to już łączniki górne kategorii 3 i 4. Wraz ze wzrostem mocy ciągnika, górny łącznik jest poddawany większym siłom, w zależności od rozmiaru i wagi dołączonych narzędzi. Oznacza to, że górny łącznik musi być mocniejszy, aby wytrzymać te zwiększone obciążenia. Ciągnik o mocy do około 75 kW będzie wymagał łącznika górnego kategorii 2, o średnicy cylindra około 70 mm. Dla mocy od około 75 kW do 135 kW, łączniki górny kategorii 3 o średnicy cylindrów około 80-90 mm spełnią swoją rolę. W przypadku ciągników o mocy od około 136 kW i wyższych, należy wybrać łącznik górny kategorii 4, ze średnicą cylindra około 120 mm. 

Drugą kwestią jest rodzaj mocowania po stronie ciągnika. Jeśli górny łącznik ma pracować głównie w pozycji pionowej, bez dużych odchyleń w płaszczyźnie poziomej, zwykle wystarczy klasyczny przegub kulowy. Coraz częściej jednak, dla uzyskania większej elastyczności pracy, rolnicy wybierają końcówki przegubowe. Daje to siłownikowi większą swobodę ruchu podczas pracy, dzięki czemu końcówka, czy łącznik nie ulegnie uszkodzeniu podczas manewrów zestawem.  

Trzecią kwestią jest rodzaj końcówki po stronie maszyny. Najczęściej stosuje się końcówki hakowe, ze względu na ich funkcjonalność i łatwość podłączenia. Innym rodzajem jest klasyczna końcówka oczkowa. Zawsze też należy zadbać o wystarczającą swobodę ruchu w górnym lub dolnym położeniu połączenia. 

Musisz także sprawdzić średnicę mocowania sworznia łącznika górnego po stronie ciągnika i maszyny. 19 mm to kategoria 1, 25,4 mm to kategoria 2, 32 mm to kategoria 3 i 45 mm to kategoria 4. Średnice otworów w kulach są nieco większe, aby zapewnić łatwy montaż.   

Następnie sprawdź minimalną i maksymalną długość roboczą, aby zapewnić bezpieczną i optymalną pracę. Jest ona mierzona w milimetrach pomiędzy środkami dwóch punktów mocowania. 



Na co jeszcze zwrócić uwagę? 

Czy brany przez Ciebie pod uwagę łącznik górny posiada zawór zwrotny, dzięki czemu możliwe jest hydrauliczne zablokowanie położenia? 

Czy łącznik górny jest wyposażony w pełny zestaw węży hydraulicznych? Warto zauważyć, że zestawy węży znakowane logo Kramp są zawsze wyposażone w uniwersalne szybkozłączki, aby przyspieszyć proces ich montażu. 

 


Zobacz test produktów TUZ

Adam z firmy Inter-Vax Żnin opowiada na co zwrócić uwagę i jakie części wybrać, żeby maszyna nie ucierpiała na słabej jakości zamiennikach trzypunktowego układu zawieszenia.


Chcesz wiedzieć więcej? 

Jeśli nie masz pewności co do technicznych aspektów wyboru odpowiednich hydraulicznych łączników górnych do ciągnika lub maszyn rolniczych, najlepiej porozmawiaj z ekspertem. Jesteśmy tu nie bez powodu: skontaktuj się ze Specjalistą ds. Produktów firmy Kramp już dziś, aby uzyskać poradę na temat specyfikacji górnego łącznika ciągnika. 

Jeśli jesteś klientem Kramp wymienione produkty kupisz na www.kramp.com. Jeśli jesteś klientem detalicznym znajdziesz je w sieci sklepów Powered by Kramp i Grene.

Udostępnij
Zespół redakcyjny

Autorem artykułu jest

Zespół redakcyjnyknowledgecenter@kramp.com