Przyszłość technologii LED w rolnictwie

Zespół redakcyjny|6 min. – czas czytania

Firma HELLA jest światowym liderem w dziedzinie oświetlenia oraz komponentów elektronicznych dla pojazdów i oferuje imponujący asortyment świateł do zastosowań ogólnych i specjalistycznych, zaprojektowanych specjalnie dla rolnictwa, leśnictwa i pielęgnacji zieleni. Z udziałem firmy HELLA przyglądamy się zmianie, która prowadzi do tego, że diody LED stają się przyszłością lamp błyskowych i BST, a także reflektorów i lamp roboczych.


„BST-flashers" to lampy błyskowe firmy HELLA o niepowtarzalnej charakterystyce. Te wysoce funkcjonalne lampy błyskowe BST mają kompaktową konstrukcję i są wyposażone w wydajną technologię LED".


Zalety świateł LED w porównaniu do lamp halogenowych lub ksenonowych

Światła LED oferują istotne korzyści dla rolników i operatorów pojazdów. Spójrzmy najpierw na wydajność i bezpieczeństwo rolnika. Reflektory i światła robocze LED oferują oczywiste korzyści w zakresie bezpieczeństwa i wydajności. Białe diody LED można zamówić w wersji neutralnej (temperatura barwowa 3300-5000 kelwinów) i białej dziennej (temperatura barwowa 5000+ kelwinów), a także w wersji ciepłej (temperatura barwowa poniżej 3300 kelwinów). Światła robocze i reflektory w kolorze białym dziennym oferują więcej światła, na większą odległość i w szerszym polu widzenia, niż ciepłe światło emitowane w szczególności przez żarówki halogenowe. Oznacza to lepszą widoczność na krótkim dystansie podczas pracy oraz na dłuższym podczas jazdy i pracy. Zdolność lepszego widzenia przynosi wyraźne korzyści w zakresie produktywności, szybkości i efektywności pracy, dokładności wykonywanych zadań oraz pewności prowadzenia pojazdu i bezpiecznego manewrowania.

Równie istotna jest dodatkowa korzyść, którą daje lepsze, jaśniejsze światło w kolorze białym dziennym: udowodniono, że im bardziej światło sztuczne zbliżone jest do dziennego, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że operator będzie odczuwał zmęczenie. Nie jest to tylko kwestia komfortu, ale także poważna korzyść dla aspektu bezpieczeństwa. Zmęczeni kierowcy są bardziej skłonni do popełniania błędów, ulegania wypadkom i powodowania szkód. Oświetlenie LED, szczególnie w kolorze białym dziennym, przyczynia się do zwiększenia powodzenia procesów rolniczych oraz poziomu bezpieczeństwa.

Istnieją także wymierne korzyści finansowe. O ile zakup lamp LED jest zazwyczaj droższy, o tyle średnia żywotność takiego źródła światła ulega radykalnemu wydłużeniu. Lampy LED firmy HELLA osiągają żywotność 30 000 lub więcej godzin pracy, podczas gdy tradycyjne lampy halogenowe wytrzymują zwykle od 2000 do 4000 godzin. Oznacza to nawet 15-krotne wydłużenie czasu pomiędzy niewygodną i uciążliwą wymianą żarówki tradycyjnej, i najprawdopodobniej będzie bardziej opłacalne w całym okresie eksploatacji każdej z nich – zanim jeszcze weźmie się pod uwagę koszty związane z częstszymi przerwami w pracy.  W miarę jak LED-owe źródła światła w lampach błyskowych, BST, reflektorach i lampach roboczych staną się coraz bardziej powszechne, koszt ich wymiany prawdopodobnie również spadnie, dając rolnikom jeszcze większe oszczędności. Nowe lampy LED występują jako zintegrowane jednostki, nadające się zarówno do instalacji 12V jak i 24V.

Są one również mniej podatne na uszkodzenia w wyniku uderzeń lub wibracji. Biorąc pod uwagę zróżnicowane warunki pracy, wybór oświetlenia LED jest uzasadniony, jeśli chce się zmniejszyć ryzyko nieprzewidzianych przestojów i dodatkowych kosztów.

Oświetlenie typu LED ma wpływ na wydajność pracy maszyn. Lampy halogenowe i ksenonowe zużywają więcej energii, generując mniej skuteczny strumień świetlny i niepotrzebne ciepło, co oznacza też mniejszą moc dla maszyny i większe obciążenie układu elektrycznego pojazdu. Wpływ tego zjawiska może się wydawać niewielki, jednak z czasem może ono negatywnie rzutować na trwałość różnych części, a w szczególności na żywotność akumulatora, alternatora czy podzespołów elektrycznych.

Do tego dochodzą oczywiste korzyści dla środowiska, w postaci zmniejszenia ilości spalanego paliwa przez pojazdy oraz ilości energii zużywanej podczas użytkowania lamp, mniejszej ilości energii marnowanej podczas produkcji oświetlenia o krótszej żywotności, zmniejszeniu ilości odpadów wymagających recyklingu lub bezpiecznej utylizacji, braku zawartości rtęci oraz mniejszej emisji CO2.

„Wykazano, że reflektory robocze i reflektory w białym świetle dziennym zapewniają więcej światła na większą odległość i w szerszym polu widzenia niż ciepłe światło emitowane w szczególności przez żarówki halogenowe”.

Czy można zamontować lampy LED w starszych pojazdach lub przerobić lampy halogenowe na lampy LED?

Zdecydowanie tak, w zależności od dostępności i przydatności pojazdu, którego ta zmiana dotyczy. Modernizacja jest prostszą opcją, a firma Kramp zapewnia alternatywne reflektory LED dla wielu istniejących marek i konkretnych pojazdów.

W sieci można znaleźć informacje i filmy instruktażowe dotyczące zamiany halogenów na światła LED. Istnieje jednak wiele istotnych czynników bezpieczeństwa, które należy uwzględnić, w tym zakłócenia EMC, wibracje, ochrona przed przegrzaniem, odbłyśniki zapewniające prawidłowe rozproszenie czy skupienie światła. Użyte przewody muszą mieć odpowiednią grubość. Zwykłe wykorzystanie istniejących już przewodów niesie ze sobą realne ryzyko pożaru z powodu przeciążenia układu. Zawsze radzimy udać się do specjalisty/elektryka, aby upewnić się, że praca zostanie wykonana prawidłowo, bezpiecznie i że tak wymienione światła będą zgodne z obowiązującą legislacją.



Dobór lamp błyskowych LED i lamp BST-

Na rynku dostępny jest szeroki wybór lamp błyskowych i lamp BST wykonanych w technologii LED, a ich ceny są wyjątkowo korzystne. Podstawowym zadaniem każdej takiej lampy jest ostrzeganie przed zagrożeniem. Zarówno szybkość, z jaką światło rozbłyska, jak i zasięg oraz widoczność tego światła, mają znaczenie.

Światła LED reagują błyskawicznie, natychmiast osiągając pełną moc. Lampy halogenowe, a w szczególności ksenonowe, potrzebują czasu, aby się rozgrzać. W sytuacjach awaryjnych ta różnica czasu nie może być ignorowana.

W przeważającej części lampy błyskowe przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwo. Ich zasięg ma znaczenie. Z im dalszej odległości można je zobaczyć, tym bezpieczniej.

Największe korzyści z wyboru diodowych lamp błyskowych i BST wynikają jednak z ich niezawodności, trwałości, długowieczności. Jak ustaliliśmy wcześniej, zwłaszcza lampy halogenowe mają znacznie krótszą żywotność w porównaniu z diodami LED. Są one bardziej podatne na wibracje i uszkodzenia, a z czasem koszty mogą się szybko zwiększać.



Czy mogę wymienić zamontowane halogenowe lampy błyskowe i BST na ich odpowiedniki w technologii LED?

HELLA wymienia swój stary asortyment lamp błyskowych i BST z zachowaniem zgodności wstecznej. Oznacza to, że nowe, ulepszone wersje LED są projektowane tak, aby pasowały do tych samych otworów, co umożliwia ich bezproblemową wymianę.

Asortyment obejmuje wszystkie potrzeby maszyn rolniczych w zakresie lamp błyskowych i sygnalizacyjnych. Najbardziej podstawowa wersja – Rota Compact LED, jest odporna na pyły lub wodę z myjek ciśnieniowych i jest wyposażona w odporną na uderzenia, wysokowydajną technologię HELLA. LED Nano to najbardziej przystępny cenowo i najmniejszy homologowany sygnalizator HELLA o imponującej intensywności światła i odporności na znaczne drgania. Inne opcje do wyboru to Rotaflex, Rota LED, RotaLED Compact, która nie zawiera ruchomych części, jak również najbardziej futurystycznie wystylizowana z nich wszystkich, K-LED Rebelution. K-LED Rebelution ma krótki profil, aby uniknąć problemów z ograniczeniami wysokości, i możliwe jest wybranie opcji światła obrotowego lub błyskowego. Przejdź na stronę produktów marki HELLA w sklepie internetowym Kramp, aby dowiedzieć się więcej.


Podsumowanie

Przy tak wielu zaletach trudno jest znaleźć powody, aby nie zdecydować się na zastosowanie oświetlenia LED. Szerokie spektrum możliwości i korzyści wynikające ze stosowania lamp LED przemawiają na ich korzyść.

Więcej informacji o lampach błyskowych LED, BST i lampach roboczych oraz o tym, które z nich najlepiej nadają się do Państwa pojazdów i warunków pracy, znajdą Państwo w naszym sklepie internetowym oraz w innych artykułach Centrum Wiedzy o Oświetleniu.

Udostępnij
Zespół redakcyjny

Autorem artykułu jest

Zespół redakcyjnyknowledgecenter@kramp.com