W jaki sposób filtry wydłużają żywotność maszyn i pozwalają zaoszczędzić pieniądze?

Zespół redakcyjny|6 min. – czas czytania

Kiedy nadchodzi pora wymiany filtrów w pojazdach, wszyscy stawiamy sobie to samo pytanie: wybrać tańsze i zaoszczędzić na zakupie, czy też zdecydować się na droższe filtry, wychodząc z założenia, że ich żywotność będzie dłuższa, a wydajność lepsza? W przypadku zapchanego filtra trudno oprzeć się pokusie, aby go po prostu wyczyścić. Jeśli ulegniemy, niestety możemy ponieść kosztowne konsekwencje. Spójrz na to w ten sposób: każdy filtr został zaprojektowany, aby chronić maszynę, zapobiegać nieoczekiwanym przestojom oraz wydłużyć żywotność silnika. Jak to osiągnąć? Przeczytaj.


Zadaniem systemu filtracji jest ochrona silnika – serca pojazdu. Przedostanie się zanieczyszczeń do silnika za pośrednictwem paliwa, smaru lub powietrza sprawia, że w silniku powstaje tarcie prowadzące do szybszego i bardziej szkodliwego zużycia. Lepsza filtracja to dłuższa żywotność silnika i mniej pieniędzy wydanych na serwisowanie, naprawę i wymianę części.

Firma Donaldson to jeden z najbardziej znanych na świecie ekspertów w zakresie systemów filtracji, który dostarcza nowoczesne filtry znajdujące zastosowanie w sektorze rolniczym, budowlanym, leśnym i ogrodniczym, a także w przemyśle. Podjęliśmy współpracę z tym producentem, aby dowiedzieć się, dlaczego oszczędzanie na filtrach może być bardzo kosztowne. W tym artykule skupimy się głównie na filtracji powietrza.




Jak często należy serwisować lub wymieniać filtr?

W przypadku filtrów powietrza – zadając pytanie jak często należy je wymieniać, inaczej niż w przypadku filtrów oleju lub paliwa, które zazwyczaj wystarczają na cały rok i mogą zostać wymienione przy rocznym przeglądzie pojazdu – nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Donaldson twierdzi, że zwykły filtr powietrza powinien wystarczyć na 250 godzin pracy. Jednakże intensywność wspomnianych 250 godzin pracy może się różnić ze względu na wiele różnych czynników: region, w którym pracuje dany pojazd, pora roku i pogoda (suche lato wiąże się ze zwiększoną ilością pyłu w powietrzu), rodzaj pracy i uprawy (np. warzywa z małymi listkami mogą szybko zapchać system filtracji), wpływ ma również rodzaj gleby na danym polu!

Ze względu na to, że praca w sektorze rolniczym i budowlanym jest naznaczona zwiększoną ilością pyłu w powietrzu, filtry powietrza dobrej jakości posiadają wskaźnik ograniczenia przepływu powietrza znajdujący na ich obudowie. Wraz ze wzrostem zanieczyszczeń, przepływ powietrza staje się ograniczony, a wydajność silnika spada. Dzięki wskaźnikom ograniczenia przepływu powietrza będziesz wiedzieć, kiedy żywotność filtra dobiega końca, a tym samym – kiedy go wymienić. Można nawet zainstalować wskaźnik w kabinie pojazdu, który zapala się, kiedy nadchodzi czas wymiany filtra powietrza. Wtedy należy powrócić do suchego, osłoniętego miejsca, oczyścić okolice filtra i jego obudowę i po prostu wymienić filtr na nowy.




Dlaczego nie należy czyścić filtrów powietrza?

Na czym polega problem z przedmuchiwaniem filtrów? Po prostu niezwykle trudno dobrać odpowiednią wartość ciśnienia. Przeważnie przedmuchujemy filtr pod zbyt dużym ciśnieniem i doprowadzamy do jego uszkodzenia. Uszkodzony filtr nie pracuje odpowiednio, co może oznaczać, że do układu pojazdu przedostanie się więcej zanieczyszczeń, zwiększając ryzyko poważnych i kosztownych awarii. Zdarza się również, że przedmuchujemy filtr z nieodpowiedniej strony i zamiast wydmuchiwać bród – wpychamy go do środka, co może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego.

Czyszczenie filtrów może się również wiązać z utratą gwarancji. Eksperci z Donaldson z łatwością są w stanie stwierdzić, czy ktoś próbował wyczyścić dany filtr. Jeśli spróbujesz oczyścić filtr i go uszkodzisz, producent filtra nie weźmie odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody powstałe w układzie wewnętrznym pojazdu. Wynika to z tego, że podjęcie próby oczyszczenia filtra uniemożliwia dokładne określenie, kiedy i w jaki sposób filtr uległ awarii, a co za tym idzie, co stanowiło rzeczywistą przyczynę awarii: wadliwy filtr czy filtr, który nie był prawidłowo serwisowany.

Takie same zasady dotyczą serwisowania wszelkich innych filtrów do pojazdów i maszyn.

Warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie filtra, aby oprzeć ją na podstawie jakości a nie ceny. Nasz wybór w konsekwencji może mieć wpływ na prawidłową pracę silnika oraz jego żywotność.

Nie należy wymieniać filtra w warunkach sprzyjających zanieczyszczeniu układu maszyny. Wymiana filtra w polu podczas żniw byłaby niezwykle ryzykowna; maszyna byłaby prawdopodobnie pokryta drobnymi cząsteczkami zanieczyszczeń, które unosiłyby się również w powietrzu, dlatego też wymiana filtra mogłaby spowodować przedostanie się zbyt dużej ilości pyłu do układu wewnętrznego pojazdu. Zawsze należy wymieniać filtr w kontrolowanych warunkach zapobiegających zanieczyszczeniu układu, z dala od wiatru i pyłu, a także po uprzednim oczyszczeniu wlotu i obudowy.



Co można zrobić, aby zwiększyć wydajność filtracji powietrza?

Najlepszym sposobem na wydłużenie czasu pomiędzy wymianą filtrów to stosowanie filtrów wysokiej jakości. Do takich filtrów można z pewnością zaliczyć filtry Blue marki Donaldson. Zastosowano w nich technologię nanowłókien Ultra-Web, która przewyższa wszystkie filtry konwencjonalne pod względem żywotności i wydajności. Zaprojektowano je tak, aby gwarantowały maksymalną wydajność niezależnie od temperatury czy stopnia wilgotności oraz aby wychwytywały więcej cząsteczek submikronowych (cząsteczek o średnicy mniejszej niż mikron) niż inne filtry. W efekcie zwiększa się przepływ powietrza, a żywotność maszyny się wydłuża. Oznacza to oczywiście, że maszyna pracuje nieprzerwanie przez dłuższy czas, jest bardziej wydajna i nie wymaga częstego serwisowania, co przekłada się na niższe koszty w całym okresie eksploatacji. Z kolei silnik jest bardziej chroniony, pracuje ze zwiększoną mocą i nie wymaga wielu napraw czy też częstej wymiany podzespołów na przestrzeni lat. Firma Donaldson dowiodła, że w przypadku pracy w sektorze wydobywczym, gdzie wysoka ilość pyłu w powietrzu nikogo nie dziwi, filtry powietrza Blue wychwytują pięć razy więcej pyłu niż standardowy filtr, zwiększają wydajność silnika i obniżają koszty eksploatacyjne, wydłużając czas pomiędzy kolejnym serwisowaniem.

Niezależnie od tego, czy chodzi o filtr powietrza, oleju, chłodziwa, paliwa czy też filtr hydrauliczny – wnioski nasuwają się same. Jeśli wybierzesz lepszy filtr – a w szczególności wysokowydajny filtr – wydłużysz czas pomiędzy kolejnym serwisowaniem i wymianą części (oszczędzając pieniądze), spędzisz mniej czasu w warsztacie lub autoryzowanym serwisie (oszczędzając pieniądze) i zmniejszysz uszkodzenia układów wewnętrznych (wydłużając żywotność pojazdu lub sprzętu i oszczędzając pieniądze).

Pamiętaj, aby wybierać filtry powietrza wysokiej jakości i stosować się do zaleceń producentów w zakresie serwisowania i wymiany; skorzystasz na tym w perspektywie długoterminowej. To samo dotyczy też filtrów paliwa, oleju i filtrów hydraulicznych. Pamiętaj również, aby nie iść na skróty przy wymianie filtrów. Upewnij się, że znajdujesz się w warunkach zapobiegających zanieczyszczeniu i przedostaniu się wody do układu.

W razie wątpliwości skontaktuj się z fachowcem. Aby dowiedzieć się, który filtr będzie najlepszym wyborem pod kątem wydajności, dostosowania do warunków pracy oraz stosunku jakości do ceny, odwiedź nasz sklep internetowy i skontaktuj się z naszym Specjalistą ds. Produktu.


Jeśli jesteś klientem hurtowym wymienione produkty kupisz w sklepie Kramp, jeśli jesteś klientem detalicznym znajdziesz je w sieci sklepów Powered by Kramp i Grene.


Udostępnij
Zespół redakcyjny

Autorem artykułu jest

Zespół redakcyjnyknowledgecenter@kramp.com