Węglik spiekany w rolnictwie

|3 min. – czas czytania

Od części do maszyn uprawowych wymagamy przede wszystkim solidności. A solidność to nic innego, jak wysoka odporność na ścieranie, co daje użytkownikowi długie godziny pracy. W odpowiedzi na oczekiwania rolników, coraz częściej w procesie produkcji części zamiennych do maszyn uprawowych wykorzystuje się materiał, jakim jest węglik spiekany.

Węglik spiekany to najprościej mówiąc mieszanka sproszkowanego wolframu i węgla, gdzie spoiwem jest kobalt. Dzięki temu połączeniu powstaje produkt twardy, odporny na ścieranie i obciążenia. Węglik spiekany w największym stopniu jest wykorzystywany w przemyśle. Wytwarza się z niego m.in. noże, ostrza, frezy i wiertła. Jego zalety odkrywają również producenci maszyn i części uprawowych. Płytki węglika spiekanego znajdziemy w dłutach, lemieszach, płozach czy redlicach.

Dlaczego węglik tak zyskuje na popularności? Przede wszystkim dlatego, że zwiększa wydajność pracy. Firmy takie jak Kramp – największy dystrybutor części zamiennych i akcesoriów dla rolnictwa w Europie, wykorzystują części z węglikiem spiekanym, ponieważ wpływają one na większą wytrzymałość elementów roboczych. Dodatkowo zapewniają rolnikowi stałą geometrię pracy – co oznacza, że dzięki zastosowanym płytkom osadzonym na froncie elementu roboczego, nie traci na swojej długości. Zastosowanie węglika gwarantuje od 5 do 7 razy więcej pracy w glebie przed wymianą części, co optymalizuje liczbę roboczogodzin. Jak powszechnie wiadomo: w rolnictwie czas to pieniądz. A wszystkiego, co może zminimalizować stratę czasu trzeba spróbować.


Produkty z węglikiem spiekanym znajdziesz w sklepie Kramp. Przetestowali je nasi klienci. 


Test dziobu redlicy do agregatu uprawowego z serii Kramp Expert Line

Test dziobu redlicy Kramp

Test nakładek redlicy Kramp z węglikiem

Test nakładek redlicy


Udostępnij