Wilgotnościomierz do ziarna – dlaczego jest przydatny w gospodarstwie?

Zespół redakcyjny|4 min. – czas czytania

Zawartość wilgoci w ziarnie jest kluczowym czynnikiem dla jego zbioru, suszenia i przechowywania. Na podstawie zawartości wilgoci rolnik decyduje, czy ziarno jest gotowe do zbioru oraz jakie zabiegi są konieczne w celu przygotowania ziarna do długo- albo krótkotrwałego przechowywania lub transportu. Wilgotnościomierz do ziarna Kramp jest idealnym narzędziem do wykonywania dokładnych i wiarygodnych pomiarów zawartości wilgoci w plonach. Poznaj jego specyfikację i przekonaj się, dlaczego warto go mieć w swoim gospodarstwie.


Przydatne informacje: ziarno to zbiorczy termin i obejmuje różne plony rolne. W Europie najpowszechniejsze ziarna to pszenica, żyto, jęczmień, owies i kukurydza, ale ryż i orkisz nie należą do rzadkości. Decydujące znaczenie dla wybranego rodzaju upraw ma gleba. Wilgotnościomierz do ziarna umożliwia pomiar zawartości wilgoci we wszystkich tych ziarnach. Wystarczy jedno urządzenie.   O czym informuje zawartość wilgoci?

Ziarno jest praktycznie dojrzałe, gdy nasiono jest twarde i nie da się wcisnąć w nie paznokcia. W zależności od rodzaju ziarna żniwa trwają zazwyczaj od początku czerwca do końcówki sierpnia. Aby upewnić się, że ziarno jest już gotowe do żniw, konieczny jest pomiar jego wilgotności. Należy pamiętać, że ziarno nie powinno być zbyt wilgotne. W takiej sytuacji młócenie jest trudniejsze, a następnie konieczne jest suszenie. Ziarno nie powinno być również zbyt suche - prawidłowa zawartość wilgoci jest określana dla każdego rodzaju ziarna osobno.Pomiar przed żniwami 

Najlepszą porą na wykonanie dokładnych pomiarów zawartości wilgoci w ziarnie jest poranek po odparowaniu rosy. Zalecamy pobranie próbek ziarna w trzech lub czterech różnych częściach pola. Należy pobrać próbkę ze środka danego pola, pamiętając również o jego krawędziach. Następnie należy dobrze wymieszać próbkę ziarna. Postępować zgodnie z instrukcją wilgotnościomierza Kramp do ziarna, a urządzenie całkowicie automatycznie obliczy średnią zawartości wilgoci w próbce. 

Porada: podczas zbierania próbek należy nosić rękawice. Zanieczyszczenia, pył i pot mogą wpłynąć na wyniki.

 


Pomiar przed przechowywaniem lub transportem

Wiele rodzajów ziaren przeznaczonych jest do długotrwałego przechowywania lub transportu na duże odległości. Istotne jest prawidłowe wysuszenie ziarna w celu przygotowania go do przechowywania lub transportu. Zapobiega to pękaniu, psuciu się ziaren oraz pleśni. Jeśli poziom wilgotności ziarna jest zbyt wysoki, mogą się w nim rozwijać pleśnie i wytwarzać mikotoksyny, które wydatnie psują jego jakość. Można temu z łatwością zapobiec korzystając z wilgotnościomierza. Dzięki pomiarowi wilgotności można dokładnie ustalić sposób przygotowania ziarna, aby zabezpieczyć je przed zepsuciem.Jakie wartości przedstawia wilgotnościomierz do ziarna?

Wilgotnościomierz do ziarna informuje o zawartości wilgoci w ziarnie. Większość wilgotnościomierzy do ziarna może dokonywać pomiarów różnego rodzaju ziarna. Wilgotnościomierz Kramp MM4510 potrafi mierzyć zawartość wilgoci w ponad 30 różnych rodzajach ziaren. Miernik posiada młynek do ziarna; po zmieleniu odczyty są wyświetlane na cyfrowym ekranie LCD. Miernik automatycznie oblicza średnie pomiary, co pozwala się zorientować w wilgotności ziarna. Miernik zapisuje średnią nawet po wyłączeniu. Wilgotnościomierz do ziarna posiada instrukcję obsługi, która w jasny sposób opisuje obsługę urządzenia.   


Rodzaj ziarnaZawartość wilgoci 
Pszenica11.0 - 40.0%  
Gorczyca06.0 - 28.0%  
Pszenica durum11.0 - 40.0%  
Soja06.4 - 35.0%  
Jęczmień10.8 - 44.8%  
Biały ryż10.6 - 35.0%  
Jęczmień ozimy10.8 - 44.8%  
Ryż niełuskany10.4 - 39.0%  
Owies10.6 - 40.0%  
Proso10.2 - 36.0%  
Żyto11.6 - 46.0%  
Pszenica orkisz10.8 - 49.4%  
Gryka11.0 - 43.0%  
Kminek zwyczajny 02.0 - 40.0%  
Pszenżyto11.2 - 44.0%  
Koniczyna łąkowa10.2 - 33.0%  
Kukurydza10.6 - 36.7%  
Koniczyna biała08.4 - 43.0%  
Słonecznik05.6 - 24.0%  
Życica09.4 - 42.6%  
Rzepak05.4 - 29.0%  
Wiechlina 10.0 - 35.0%  
Rzepik05.6 - 32.4%  
Kostrzewa łąkowa09.6 - 42.6%  
Fasola11.4 - 38.6%  
Kostrzewa czerwona11.6 - 35.0%  
Bób11.4 - 38.6%  
Tymotka łąkowa09.4 - 38.0%  
Groch11.4 - 35.6%  
Mąka pszenna11.2 - 50.0%  
Siemię lniane05.4 - 34.4%  
Lnicznik siewny05.8 - 36.6% 

Wartości zakresu pomiarowego podano dla temperatury 20°C.

Pamiętaj: należy wyczyścić wilgotnościomierz do ziarna przed użyciem i po. Do wilgotnościomierza dołączona jest szczotka do czyszczenia. Wilgotnościomierz należy czyścić bardzo ostrożnie, ponieważ czujniki pomiarowe są niezwykle delikatne.


Zobacz test wilgotnościomierza Kramp

Wilgotnościomierz do ziarna Kramp MM4510


Zagłosuj na najlepszy produkt w Konkursie Izydory: www.izydory.com.

Konkurs Izydory

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertem firmy Kramp w celu uzyskania dodatkowych informacji na temat naszych wilgotnościomierzy. Zachęcamy również do przesłania wiadomości e-mail na adres knowledgecenter@kramp.com.  

Jeżeli jesteś klientem hurtowym, produkty znajdziesz na www.kramp.com, jeśli jesteś klientem detalicznym zapraszamy do sieci sklepów Powered by Kramp i Grene.

Udostępnij
Zespół redakcyjny

Autorem artykułu jest

Zespół redakcyjnyknowledgecenter@kramp.com