Wszystko, co musisz wiedzieć o identyfikacji i wyborze pasów klinowych

Zespół redakcyjny|7 min. – czas czytania

Silnik maszyny lub pojazdu posiada wiele przekładni pasowych – składających się z niekończących pętli nakładanych na koła pasowe w celu przenoszenia mocy. Różne maszyny posiadają różnego rodzaju pasy, różniące się nie tylko pod względem rozmiaru.  Każdy pojazd, niezależnie od tego, czy mowa o kombajnie, traktorze, samochodzie ciężarowym czy kosiarce posiada unikalnie skonfigurowany układ napędowy, dlatego ważne, aby wiedzieć jakie występują rodzaje pasów, kiedy z nich korzystać oraz gdzie je znaleźć.


Jednym z wiodących światowych dostawców wysoce wydajnych przekładni pasowych jest Optibelt. Firma Optibelt (założona 150 lat temu) rozpoczęła produkcję pasów klinowych w 1948 roku. Obecnie Optibelt projektuje i produkuje najbardziej wytrzymałe pasy, znajdujące zastosowanie m. in. w takich sektorach, jak branża rolnicza, leśnictwo, ogrodnictwo, motoryzacja, budownictwo, produkcja ogólna, produkcja cementu, logistyka czy pakowanie. Niniejszy artykuł dotyczący różnych rodzajów pasów oraz ich zastosowania powstał w oparciu o specjalistyczną wiedzę firmy Optibelt, kierującej się maksymą „pasja połączona z precyzją”.


Podamy przykłady klasycznych pasów klinowych, wąskoprofilowych pasów klinowych oraz uzębionych pasów klinowych. Podpowiemy również, jak znaleźć pasujące pasy klinowe w internetowym sklepie Kramp. Warto zauważyć, że – tak, jak w przypadku innych części, które podlegają zużyciu – wysoce wydajne pasy klinowe (takie, jak pasy Optibelt) różnią się od tanich pasów klinowych pod względem projektu, konstrukcji i wykorzystanych surowców. Stare powiedzenie „kto kupuje tanio, ten kupuje dwa razy” jest jak najbardziej prawdziwe – a przecież trzeba jeszcze wziąć pod uwagę koszty przestoju związane z niesprawną maszyną czy potencjalne uszkodzenia silnika spowodowane awarią pasa gorszej jakości!Klasyczne pasy klinowe

Klasyczne pasy klinowe charakteryzują się dobrą przyczepnością i prędkością, a także długą żywotnością. Są łatwe w montażu i nie wymagają smarowania. Przekrój poprzeczny klasycznych pasków klinowych ma kształt trapezu, a ponieważ są one montowane na rowkach koła pasowego - nie ześlizgują się i zapewniają dobry moment obrotowy.

Klasyczne pasy klinowe są najbardziej powszechnym rodzajem pasów klinowych stosowanych w maszynach o różnym zastosowaniu. Można je znaleźć w maszynach rolniczych czy kosiarkach. Pasy te mają również zastosowanie w przemyśle, szczególnie w starszych maszynach.

Z pomocą poniższej ilustracji i tabeli znajdziesz odpowiedni klasyczny pas klinowy. Poszczególne rodzaje przekrojów poprzecznych różnią się w zależności od szerokości górnej i wysokości pasa.

 

Tutaj możesz zapoznać się z naszą szeroką ofertą klasycznych pasów klinowych firmy Optibelt.Wąskoprofilowe pasy klinowe

Wąskoprofilowe pasy klinowe są podobne do klasycznych pasów klinowych, lecz w odróżnieniu od nich charakteryzują się wąskim profilem. Dzięki węższemu profilowi są one często stosowane w sytuacjach, gdy zależy nam na mocy, a przestrzeń jest ograniczona – pasy te mogą przenosić więcej mocy niż klasyczne pasy klinowe o tej samej szerokości górnej.

Wąskoprofilowe pasy klinowe Optibelt SK są wyjątkowo mało rozciągliwe, co oznacza, że są one bardziej wydajne niż klasyczne paski klinowe DIN 2215 o tej samej szerokości.

Z pomocą poniższej ilustracji i tabeli znajdziesz odpowiedni wąskoprofilowy pas klinowy. Poszczególne rodzaje przekrojów poprzecznych różnią się w zależności od szerokości górnej i wysokości pasa.

Tutaj możesz zapoznać się z naszą szeroką ofertą wąskoprofilowych pasów klinowych, w tym pasów Optibelt o profilach SPZ, SPA, SPB oraz SPC.Uzębione pasy klinowe

Uzębiony pas klinowy to rodzaj klasycznego pasa klinowego. Tym, co odróżnia uzębiony pas klinowy od klasycznego pasa klinowego jest oczywiście uzębienie obecne w wewnętrznej części pasa. W odróżnieniu od klasycznych pasów klinowych, które są pokryte materiałem, zewnętrza część uzębionych pasów klinowych pozostaje odkryta, aby zapewnić lepszą przyczepność.

Pasy te doskonale sprawdzą się w przypadku:

  • Małych kół pasowych
  • Potrzeby większej giętkości
  • Potrzeby większych prędkości obrotowych
  • Potrzeby przeniesienia wysokiej mocy
  • Potrzeby płynnej pracy
  • Wysokich i niskich temperatur otoczenia.

Często stosuje się je w wiatrakach, pompach, kompresorach, ubijarkach, wysoce wydajnych piłach i specjalnych maszynach.

Z pomocą poniższych tabel dotyczących pasów Super X Power i Super TX Power dobierzesz odpowiedni uzębiony pas klinowy Optibelt.Jak zidentyfikować pas i znaleźć go w  sklepie Kramp?

Jeśli na Twoim obecnym pasie wciąż widnieją informacje na temat marki, profilu, rozmiaru i długości (długość podziałowa lub długość bazowa (Ld lub Lw) w mm; długość obwodu wewnętrznego (Li) w mm), identyfikacja prawidłowego pasa nie powinna stanowić problemu. Określ typ profilu i oznaczoną długość (np. B240, A45 lub C58), aby zawęzić poszukiwania w sklepie internetowym.

Pamiętaj, żeby skontaktować się ze Specjalistą z firmy Kramp, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub chciałbyś skorzystać z fachowej porady. 


Udostępnij
Zespół redakcyjny

Autorem artykułu jest

Zespół redakcyjnyknowledgecenter@kramp.com