Wybór elektrycznego ogrodzenia – co wziąć pod uwagę?

Firdaouss Amchich|5 min. – czas czytania

Planujesz kupić elektryczne ogrodzenie? Zastanowiłeś się, czy chcesz chronić swoje zwierzęta trzymając je wewnątrz ogrodzenia, czy może zamierasz odstraszyć inne zwierzęta i trzymać je na zewnątrz ogrodzenia? Dokonałeś już wyboru między stałym a przenośnym ogrodzeniem? Nie wiesz jaką decyzję podjąć? Przeczytaj.


Jaki rodzaj ogrodzenia jest odpowiedni dla poszczególnych zwierząt?

Jeśli chcesz dowiedzieć się jaki rodzaj ogrodzenia jest najbardziej odpowiedni, musisz wziąć pod uwagę wielkość terenu, funkcję ogrodzenia elektrycznego oraz rodzaj zwierząt.

Bydło
Ogrodzenie elektryczne dla bydła można postawić na kilka sposobów, w zależności od rodzaju bydła. Krowy mleczne należą do zwierząt, które najłatwiej trzymać wewnątrz ogrodzenia elektrycznego, ponieważ są one stosunkowo wolne i przyzwyczajone do codziennego kontaktu z ludźmi. Ogrodzenie elektryczne dla opasów będzie wymagać mocniejszego elektryzatora. Takie ogrodzenie elektryczne dla opasów musi być w stanie poradzić sobie z silnymi, ciężkimi, a w przypadku dorosłych sztuk z agresywnym zachowaniem tych zwierząt.

Owce
Owce żyją pod gołym niebem niemal przez cały rok. Wełna, dzięki której jest im ciepło i komfortowo w niekorzystnych warunkach pogodowych jest powodem, dla którego wybór odpowiedniego ogrodzenia jest tak ważny. Ponieważ wełna owiec zapewnia im izolacje, są one w stanie lepiej znieść porażenie prądem niż inne zwierzęta. Posiadasz łąkę, na której żyją tylko owce? Wówczas ogrodzenie ze słupków oraz drutu dla owiec będzie wystarczające. Jednakże w niektórych przypadkach wymagana jest większa ilość linii drutu - dodatkowa ochrona; dodanie dodatkowych linii drutów może sprawić, że owce nie uciekną lub gdzieś nie utkną.

Świnie
Świnie są bardzo bystre, a przy tym są dobrymi pływakami. Te dwie cechy charakterystyczne świń pokazują, jak ważne jest posiadanie odpowiedniego ogrodzenia elektrycznego. Niektórzy myślą, że przylegający rów stanowi wystarczającą barierę. Jednakże takie podejście jest błędne właśnie dlatego, że świnie potrafią bardzo dobrze pływać. Świnie hodowlane można łatwo kontrolować za pomocą ogrodzenia elektrycznego, ponieważ mają one skromne owłosienie oraz duże, wilgotne nosy. Świnie są inteligentnymi zwierzętami i szybko uczą się respektować i unikać ogrodzenia elektrycznego.

Konie
Konie są bardzo wrażliwymi i płochliwymi zwierzętami.  Dlatego też ważne jest, aby wybrać ogrodzenie pastwiska, padoku, które będzie łatwo widoczne dla koni, co pozwoli uniknąć przypadkowych szkód lub okaleczeń.

Dzikie zwierzęta
Odwiecznym problemem osób prowadzących gospodarstwo rolne na całym świecie są szkody spowodowane przez dzikie zwierzęta. W niektórych rejonach najbardziej niebezpiecznymi zwierzętami, które powodują największe straty w uprawach są dziki. Ogrodzenie chroniące przed dzikami można postawić z wykorzystaniem typowego drutu (2,0 mm) i elektryzatora do ogrodzeń elektrycznych o wysokim napięciu i dużej mocy impulsu. Takie ogrodzenie może być również wyposażone w drut kolczasty, aby zapewnić barierę fizyczną nawet w przypadku utraty prądu. Jednakże należy pamiętać, że nigdy nie należy podłączać drutu kolczastego do prądu.

Jelenie także powodują duże straty w uprawach. Tradycyjne ogrodzenia nie stanowią skutecznej bariery przed jeleniami. Ogrodzenie elektryczne może być bardziej wydajnym odstraszaczem i skuteczną barierą.

Dzikie króliki i zające
Dzikie króliki i zające również mogą spowodować poważne straty w uprawach. Przy planowaniu ogrodzenia elektrycznego należy wziąć pod uwagę fakt, że dzikie zające lub króliki mają znacznie grubsze futro niż te hodowane w domu. Dlatego też są one mniej wrażliwe, a ich futro zapewnia im specjalny rodzaj izolacji. Oznacza to, że przy wyborze elektryzatora ogrodzenia należy szczególnie wziąć pod uwagę moc urządzenia. Urządzenie o wystarczającej mocy zapewni bezpieczny, aczkolwiek bolesny impuls, który nauczy szkodniki nie wkraczać na zabezpieczony teren. W niektórych przypadkach oczekiwane rezultaty można osiągnąć za pomocą siatek.

Montaż ogrodzenia elektrycznego

Stawiając ogrodzenie zazwyczaj wykorzystuje się słupki wykonane z drewna, włókna szklanego lub tworzywa sztucznego. Jako przewodnika dla ogrodzenia elektrycznego możesz wybrać plecionkę, skręcone nici z tworzywa sztucznego wraz z kilkoma drucikami ze stali. Jeśli budujesz ogrodzenie, aby uniemożliwić bydłu ucieczkę, najlepszym rozwiązaniem jest plecionka. Plecionka jest bardziej widoczna dla zwierząt, dzięki czemu jej zastosowanie zmniejsza ryzyko przypadkowego zbliżania się zwierząt do ogrodzenia. Jeśli chodzi o ochronę upraw przed dzikimi zwierzętami, należy użyć stalowego drutu, ponieważ jest on znacznie bardziej wytrzymały.

Nasz sklep Kramp oferuje liczne rodzaje izolatorów. Znajdziesz u nas izolatory zaprojektowane specjalnie dla taśmy, liny, plecionki i drutu. Możesz również potrzebować izolatorów narożnych, które można wybrać zarówno dla liny, jak i taśmy.

Montaż bramy w ogrodzeniu elektrycznym, dzięki której można swobodnie otwierać i zamykać obwód ogrodzenia, odbywa się z wykorzystaniem izolatora do uchwytu bramowego oraz uchwytu bramowego. Możesz również wykorzystać gotowe zestawy bramowe.

Bardzo ważnym elementem ogrodzenia elektrycznego jest jego uziemienie w celu zapewnienia wstecznego przepływu prądu z ziemi do elektryzatora. Liczba prętów uziemiających zależy od długości ogrodzenia. Pręty powinny być na tyle długie, aby sięgały głębszych i bardziej mokrych części ziemi. Wilgotna ziemia lepiej przewodzi prąd.

Liczba przewodników zależy od obszaru, dla którego stawiasz ogrodzenie. Na przykład w przypadku dzików zaleca się wykorzystanie trzech stalowych drutów (1-2 m). Maksymalny dystans pomiędzy słupkami powinien wynosić 15 metrów.

Drut przeznaczony do drewnianych słupków montuje się na izolatorach różnego rodzaju, aby utrzymać ciągłość przewodzenia oraz aby uchronić je przed utratą prądu z ogrodzenia elektrycznego.

Nie zaleca się umieszczania ogrodzenia elektrycznego pomiędzy drzewami lub żywopłotami. Wzrost roślinności spowoduje utratę napięcia w taśmie, linie lub drucie, co zmniejszy wydajność ogrodzenia. Ważne jest również, aby ogrodzenie elektryczne było wyraźnie widoczne, a nie było częścią naturalnego krajobrazu, tak aby na przykład konie widziały w ogrodzeniu definitywną barierę, której nie można przekroczyć.

Łączniki
Zawsze należy podłączać przewodniki używając odpowiednich łączników, aby zapobiec zwarciom lub uszkodzeniom. Na przykład łączenie taśmy z taśmą będzie wymagać określonego rodzaju łącznika. Pójście na skróty przy wyborze rodzaju łącznika może spowodować brak prądu w pozostałej części ogrodzenia elektrycznego.

Napinacze
Napinacz jest nieocenionym elementem każdego niezawodnego ogrodzenia elektrycznego. Pomaga on utrzymać odpowiednie naciągnięcie przewodników, zapewniając tym samym bezpieczną i skuteczną barierę. Dostępne są różne modele do drutu, linki, plecionki oraz taśmy.

Uderzenie pioruna
Ogrodzenie elektryczne jest doskonałym przewodnikiem dla piorunów. Dlatego też, jeśli wiesz, że zbliża się gwałtowna burza, warto rozważyć odłączenie ogrodzenia elektrycznego zawczasu w celu ochrony ogrodzenia, elektryzatora i zwierząt. Droższe elektryzatory są zazwyczaj wyposażone w integralne zabezpieczenie przeciwpiorunowe. Jednakże zapewnienie elektryzatorowi dodatkowej ochrony może okazać się przydatne. Inwestycja w odgromnik ogrodzeń elektrycznych stanowi małą cenę za spokój ducha, który można dzięki niej uzyskać.

Źródło zasilania
Ogrodzenie elektryczne może być zasilane przez napięcie z sieci, co jest najprawdopodobniej najbardziej niezawodnym rozwiązaniem. Jeśli nie możesz podłączyć się do sieci 230V jednym z rozwiązań jest elektryzator zasilany energią z akumulatora 12V lub z baterii 9V. Możesz również rozważyć zastosowanie elektryzatora, który może być podłączony do panelu słonecznego, co zapewni ładowanie akumulatora oraz jego ochronę przed pełnym rozładowaniem.

Testery napięcia
Testery napięcia pozwalają precyzyjnie sprawdzić stan napięcia ogrodzenia. Mierzą one napięcie ogrodzenia elektrycznego i pozwalają sprawdzić, czy ogrodzenie elektryczne i urządzenie uziemiające działają prawidłowo.

Znaki ostrzegawcze
Zdecydowanie zalecamy umieszczenie znaków ostrzegawczych w celu poinformowania przechodniów o ogrodzeniu elektrycznym znajdującym się na posiadłości, co pozwoli zmniejszyć ryzyko wypadków oraz zakres odpowiedzialności.

Jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółowe wskazówki dotyczące ogrodzeń elektrycznych, skontaktuj się z naszym Specjalistą ds. Produktu.


Jeśli jesteś klientem Kramp wymienione produkty kupisz na www.kramp.com. Jeśli jesteś klientem detalicznym znajdziesz je w sklepach partnerskich Kramp, w sieci sklepów Grene i na www.grene.pl.

Udostępnij
Firdaouss Amchich

Autorem artykułu jest

Firdaouss Amchichknowledgecenter@kramp.com