Wymiana filtrów hydraulicznych – co musisz wiedzieć?

Zespół redakcyjny|6 min. – czas czytania

Każdy układ hydrauliczny napędzający maszyny rolnicze i budowlane posiada określoną liczbę filtrów hydraulicznych, z których każdy został specjalnie zaprojektowany, aby usuwać zanieczyszczenia i drobiny oraz chronić kosztowny sprzęt. Pomimo, że filtry mogą znajdywać się w różnych miejscach układu, przez który przepływa olej hydrauliczny, rzadko zdarza się, aby dana maszyna była wyposażona w filtry każdego rodzaju. Każdy producent biorąc pod uwagę koszty i fizyczne ograniczenia wyposaża swoje maszyny w filtry, które zapewnią najbardziej skuteczną ochronę układu. Kiedy nadchodzi pora wymiany filtrów hydraulicznych, warto znać różnice pomiędzy filtrami oraz zdawać sobie sprawę ze znaczenia jakości na poziomie filtracji.

W poniższym artykule, firma Donaldson specjalizująca się w filtrach hydraulicznych, której produkty można znaleźć w sklepie internetowym Kramp, pomogła nam stworzyć krótki i prosty przewodnik po filtrach hydraulicznych.


Jakie są rodzaje filtrów hydraulicznych?

Poniżej znajduje się lista filtrów najczęściej występujących w obwodach układu hydraulicznego. Ciśnienie, umiejscowienie w układzie oraz ciśnienie znamionowe każdego z filtrów są ważnymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę.


o   Filtry niskociśnieniowe

o   Filtry średniociśnieniowe

o   Filtry wysokociśnieniowe

o   Filtry wewnętrzne

o   Odpowietrzniki


Filtry niskociśnieniowe

Filtry te znajdują się w większości układów hydraulicznych. Zazwyczaj są one umiejscowione w linii na drodze powrotnej do zbiornika w kierunku pompy.

Niskociśnieniowe filtry hydrauliczne są zwykle przeznaczone do użycia przy ciśnieniu do 20 bar / 350 psi.

Filtry niskociśnieniowe

Filtry średniociśnieniowe
Filtry średniociśnieniowe są zazwyczaj zaprojektowane jako komponenty liniowe, z dostępnymi wkładami typu spin-on lub wkładami liniowymi.

Filtry te są zwykle przeznaczone do użycia przy ciśnieniu na poziomie 20-130 bar / 290-1885 psi.

Filtry średniociśnieniowe

Filtry wysokociśnieniowe
Filtry te zazwyczaj znajdują się pomiędzy pompą a komponentami takimi jak silniki, cylindry i zawory w celu zapewnienia maksymalnej ochrony.

Są one zwykle przeznaczone do użycia przy ciśnieniu na poziomie pomiędzy 130 bar / 1885 psi a 450 bar / 6527 psi.

Filtry wysokociśnieniowe

Filtry wewnętrzne
Filtry wewnętrzne są filtrami niskociśnieniowymi do zbiornika. Ich konstrukcja pozwala zaoszczędzić miejsce. Znajdują się na górze zbiornika, podczas gdy wkład znajduje się w środku w celu powrotnej i ssącej filtracji liniowej.

Filtry wewnętrzne

Odpowietrzniki
Odpowietrzniki to filtry zaprojektowane, aby utrzymać obieg czystego powietrza w zbiornikach, zapobiegając zanieczyszczeniu przez cząstki unoszące się w powietrzu, a także, w niektórych przypadkach, zanieczyszczeniu wilgocią.

Odpowietrzniki

Kluczowe znaczenie ciśnienia i współczynnika wydajności

Każdy filtr, który bierzesz pod uwagę został zaprojektowany, aby wytrzymać pewien poziom ciśnienia, w zależności od jego umiejscowienia w układzie hydraulicznym. Na przykład filtr umiejscowiony pomiędzy zbiornikiem i przed pompą jest przeznaczony do pracy przy niskim ciśnieniu, ponieważ na tym odcinku nie powstaje wysokie ciśnienie, podczas gdy filtr umiejscowiony bezpośrednio za pompą będzie musiał być przystosowany do pracy przy wysokim ciśnieniu.

Jednak oprócz ciśnienia należy również brać pod uwagę wydajność filtrowania. Im bardziej wydajny filtr, tym mniej cząstek przepuszcza. Niemniej jednak wysoka wydajność to ograniczenie przepływu, a niska wydajność to wysoka przepuszczalność zanieczyszczeń.

Wydaje się zatem oczywistym, że wybór filtra o wysokiej wydajności będzie chronił komponenty, ponieważ przepuści on mniej szkodliwych cząstek. Jednak większość filtrów ciśnieniowych i powrotnych posiada funkcję obejścia. Oznacza to, że jeśli filtr się zapcha lub jeśli jest on zbyt wydajny i spowalnia przepływ, otworzy się zawór w filtrze, aby przepuścić nieprzefiltrowany olej – w celu ochrony układu i jego kosztownych komponentów przed uszkodzeniem spowodowanym niedostatecznym przepływem oleju i zbyt wysokim ciśnieniem.

Jak widać, należy zachować równowagę pomiędzy wydajnym filtrowaniem a zapchaniem systemu z powodu nadmiernej wydajności. Ważne, aby dobierać filtry zamienne zgodnie z wartościami wydajności i ciśnienia zalecanymi przez producenta maszyny.

A ponieważ różne filtry posiadają obejście znajdujące się wewnątrz filtra lub w głowicy, filtr zamienny musi odpowiadać swojemu poprzednikowi pod względem konstrukcyjnym: na przykład jeśli zużyty filtr posiada obejście w głowicy, filtr zamienny również musi posiadać obejście w głowicy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy z hydrauliką? Dobrze się składa! Nasi eksperci w zakresie hydrauliki zawsze chętnie służą pomocą.


Jeśli jesteś klientem Kramp wymienione produkty kupisz na www.kramp.com. Jeśli jesteś klientem detalicznym znajdziesz je w sklepach Powered by Kramp i Grene.

Udostępnij
Zespół redakcyjny

Autorem artykułu jest

Zespół redakcyjnyknowledgecenter@kramp.com