• Nowosci
  • Prognozowanie przyszłości rolnictwa

Prognozowanie przyszłości rolnictwa

Prognozowanie przyszłości rolnictwa

Przewidywanie tego, co nas czeka, nie jest takie proste. Szczególnie, że technologia rozwija się w niesamowitym tempie. Ale są wskazówki, pod warunkiem, że wiemy, gdzie ich szukać. Maurits Lancee, kierownik Kramp Lab, opowiada o niektórych zmianach, które mogą nas czekać.


Przed dołączeniem do Kramp Lab we wrześniu 2020 r., Maurits przez poprzednie trzy lata pracował w dziale inwestycji Rabobanku, który inwestuje w start-upy z branży finansowej i rolniczej. W firmie Kramp zajmuje się badaniem nowatorskich technologii, trendów i firm w naszym sektorze, poszukując jednocześnie potencjalnych partnerów.

Jakie są aktualne trendy w sektorze rolniczym?

„Ziemia dostępna dla rolnictwa w Europie nie kurczy się tak szybko, jak początkowo sądziliśmy – obserwujemy natomiast konsolidację w większe gospodarstwa. I choć mniej osób pracuje bezpośrednio na roli, nie oznacza to, że pracowników jest ogólnie mniej. Praca w gospodarstwie rolnym zmienia się: coraz więcej specjalistów poszukuje nowych maszyn i technologii sterowania. Zamiast drogiego sprzętu, który jest używany tylko okazjonalnie, rolnicy coraz częściej nawiązują współpracę z wyspecjalizowanymi wykonawcami, którzy świadczą usługi na rzecz
klientów-rolników, przez co lepiej wykorzystują maszyny. „Obserwujemy również, że rolnicy przenoszą się do Europy Wschodniej, gdzie jest mniej restrykcyjne ustawodawstwo i więcej ziemi, aby osiągnąć zysk oparty na ekonomii skali. Ostatnim kluczowym trendem jest zastosowanie e-commerce i rozwiązań informatycznych w gospodarstwach rolnych. Przypomnijmy sobie traktory, które niedawno pojawiły się na rynku. Są to praktycznie jeżdżące komputery, które zbierają informacje o ziemi i zbiorach, pomagając rolnikom w analizie i planowaniu. Stają się one coraz większe, cięższe i bardziej złożone. Jednocześnie można już zauważyć mniejsze autonomiczne urządzenia, takie jak roboty do żniw i pielenia.”

Czy technologia zawsze napędzała zmiany w rolnictwie?

„Zaledwie 100 lat temu pług ciągnęły konie. Wszystko zmieniło się dzięki silnikowi spalinowemu, wspomaganemu przez powstającą infrastrukturę energetyczną, który utorował drogę maszynom. Ułatwianie pracy na roli. Logicznie rzecz biorąc, w przyszłości czeka nas coraz bardziej wyspecjalizowana automatyzacja i coraz mniejsza ilość ręcznej interwencji. „Gospodarstwa rolne muszą zmagać się z wieloma zmiennymi, których nie można kontrolować: ilość dostępnego światła dziennego, pogoda, temperatura, szkodniki, choroby. To, w połączeniu z ograniczoną ilością ziemi dostępnej w obszarach miejskich, podczas gdy konsumenci chcą więcej lokalnie produkowanych produktów, jest powodem zwiększonej inwestycji w tzw. rolnictwo pionowe. Przeniesienie gospodarstw do środowiska, które może być kontrolowane i  działać 24 godziny na dobę przez cały rok, na mniejszej powierzchni. W tym obszarze dokonuje się wielu inwestycji kapitałowych.”

W które innowacje inwestuje się najwięcej?

„Obok rolnictwa pionowego, firmy przyciągające najwięcej inwestycji kapitałowych zajmują się analityką obrazu i czujnikami. Dzięki temu rolnicy mają dostęp do większej ilości danych. Na przykład Prospera Technologies (jedna z najbardziej zaawansowanych firm zajmujących się technologiami rolniczymi) gromadzi dane z różnych źródeł i czujników. Następnie wykorzystuje uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję do analizy informacji i udzielania porad dotyczących stanu upraw. Obecnie firma integruje systemy nawadniania, torując drogę do prawdziwie autonomicznego zarządzania uprawami. „Do tej pory mówiłem tylko o uprawie roli, ale inteligentne technologie są potencjalnie bardzo przydatne dla hodowców bydła i trzody chlewnej. Znam gospodarstwa, w których chlewy wyposażone są w mikrofony, aby zaalarmować hodowcę, gdy świnie mają kaszel. To z kolei umożliwia odizolowanie i leczenie chorego zwierzęcia oraz ochronę reszty trzody.”


Co to wszystko oznacza dla firmy Kramp?

Dla firmy Kramp oznacza to okazję znalezienia się w samym sercu społeczności rolniczych i tworzenia lepszych relacji z rolnikami. Większość z wymienionych wcześniej innowacji nadal wymaga pewnej formy konserwacji, naprawy i wymiany. „Gospodarstwa rolne wykorzystują technologię, aby stać się bardziej wydajne. Chcemy być wśród tych, którzy to umożliwią” – dodaje Maurits. Firma Kramp chce być teraz i w przyszłości najważniejszym partnerem w zakresie części zamiennych i usług dla przemysłu rolniczego, budowlanego oraz pielęgnacji lasów i traw w Europie. Chcemy, aby nasi klienci mogli iść naprzód.