Aké bezpečnostné normy platia pre moju pracovnú obuv?

Firdaouss Amchich|4 min

Niektoré povolania si vyžadujú bezpečnostnú obuv, ktorá musí spĺňať konkrétne bezpečnostné požiadavky. Bezpečnostná obuv je často vyžadovaná pre bezpečnosť práce, ale taktiež aj ako určitá istota pre zamestnancov. Správna pracovná obuv môže zabrániť niektorým fatálnym pracovným úrazom. 

Pracujete v poľnohospodárstve? V takom prípade je často nevyhnutná bezpečnostná obuv, ktorá spĺňa najvyššie požiadavky na ochranu. Uprednostňuje sa bezpečnostná obuv štandardu S3 s oceľovou špičkou a medzipodrážkou. Oceľová špička má veľkú výhodu v tom, že lepšie absorbuje náraz, a hoci existujú aj ľahšie alternatívy akým sú kompozitné materiály, oceľová perforovaná podrážka ponúka najlepšiu ochranu v tých najťažších podmienkach. Myslite na ochranu pred ťažkými súčiastkami traktorov, iných strojov alebo napríklad v živočíšnej výrobe a podobne.

Vložky do bezpečnostnej obuvi

Použitie nevhodných ortopedických vložiek môže predstavovať potenciálne riziká. Pravdou je, že môže dôjsť k narušeniu antistatických vlastností obuvi. To je nebezpečné pre zamestnancov, ktorí prichádzajú do kontaktu so (statickou) elektrinou. Rušivým faktorom môže byť aj príliš málo miesta na prsty, pretože podrážka zaberá príliš veľa miesta. Ortopedické vložky navyše často nie sú dobré z hľadiska odolnosti voči opotrebeniu alebo absorpcii vlhka. V zásade môžeme povedať, že je nevyhnutné certifikovať kombináciu topánky a vložky. Oficiálne by ste preto nemali dávať do svojej bezpečnostnej obuvi vložky od iných značiek, inak certifikácia nebude platná.

Čo všetko tieto požiadavky znamenajú? 

V kompletnom prehľade nájdete prehľad najdôležitejších bezpečnostných noriem. 

Prehľad bezpečnostných noriem pre pracovnú obuv

Ďalšie bezpečnostné normy

S pomocou ďalších noriem môžete svoju bezpečnostnú obuv dokonale prispôsobiť svojmu pracovnému prostrediu. 

Ďalšie bezpečnostné normy

Ďalšie tipy, aby bola vaša bezpečnostná obuv ešte pohodlnejšia

Kúpte si o pol čísla väčšiu veľkosť
Ak ste si nie úplne istý, akú veľkosť si máte zaobstarať, vezmite si o pol čísla väčšiu veľkosť ako obvykle. V chladnejšom období môžete napríklad nosiť hrubé ponožky

Používajte vložky
Používaním vložiek zabezpečíte, aby bola vaša pracovná obuv pohodlnejšia a aby správne sedela. Počas zimných dní môžete použiť vlnenú vložku pre viac tepla. Pozor: obuv je certifikovaná spolu s vložkami. Ak použijete iné vložky, certifikácia bude neplatná. 

Venujte viac času výberu správnych ponožiek
Na výber správnych pracovných ponožiek sa zatiaľ nevenuje veľa pozornosti, pričom rozdiel pri použití kvalitných pracovných ponožiek určite rozoznáte. Napríklad si môžete vybrať špeciálne vychádzkové ponožky, ktoré rýchlo schnú a ušetria vám mnoho nepríjemností s pľuzgiermi.

Máte ešte stále pochybnosti o správnosti noriem pre svoju pracovnú obuv, alebo chcete vedieť viac o bezpečnostnej obuvi? Obráťte sa na nás alebo si pozrite našu bezpečnostnú obuv, šľapky alebo čižmy na našom webshope.

Zdieľať
Firdaouss Amchich

Tento článok napísal:

Firdaouss Amchichknowledgecenter@kramp.com