Ako rozpoznať poškodený O-krúžok a ako jeho poškodeniu predísť?

Redakčný tím|3 min

O-krúžky sa využívajú vo všetkých oblastiach priemyselných technológií. Poškodené O-krúžky zvyšujú riziko úniku kvapaliny alebo poruchy strojov, a preto je dôležité im predchádzať. Problémy môže spôsobiť nesprávna veľkosť, typ, ale aj nesprávny spôsob použitia o-krúžku. Máme pre vás niekoľko tipov ako týmto problémom predchádzať.


Príčiny netesnenia o-krúžkov

  • Nesprávna veľkosť

Správnu veľkosť o-krúžku určite pomocou meracieho kužeľa alebo použitím vzorca: vnútorný priemer x hrúbka šnúry (d1 x d2)

  • Nadmerné naťahovanie alebo stláčanie

V dôsledku nadmerného naťahovania alebo stláčania tesnenia často dochádza k zmene vnútorného a vonkajšieho priemeru o-krúžku, a preto sa môže stať, že o-krúžok nedolieha tak ako by mal. Predísť tomu môžete tak, že nedovolíte aby sa vnútorný priemer natiahol o viac ako 5 % a vonkajší priemer sa stlačil o viac ako 3%.

  • Nevhodný materiál

Pokiaľ je o-krúžok, ktorý používate z materiálu nevhodného pre dané použitie, nemusí správne tesniť alebo sa rýchlejšie poškodí.

Najbežnejšie druhy poškodenia

  • Poškodenie stlačením

Po stlačení o-krúžku dochádza k jeho trvalej deformácii. Vo väčšine prípadov sa materiál vráti do pôvodného tvaru, no niekedy nastane trvalá deformácia, ktorá môže spôsobiť netesnosti.

Odporúčanie: Vyberte si o-krúžok z materiálu s vysokou teplotnou odolnosťou. K poškodeniu stlačením dochádza aj pri nesprávnych rozmeroch drážky, preto vždy skontrolujte jej rozmery.

  • Vplyv ozónu

Pokiaľ sa o-krúžok dostane do dlhšieho kontaktu s priamym slnečným žiarením, dochádza k jeho poškodeniu, čo môže zapríčiniť napríklad jeho praskanie.

Odporúčanie: Uistite sa, že má o-krúžok vyššiu odolnosť voči teplote, poveternostným vplyvom a ozónu.     Prezrite si náš sortiment o-krúžkov.

  • Skrúcanie

Počas používania môže dôjsť ku skrúteniu o-krúžku, čo môže spôsobiť jeho poškodenie. Dôvodom skrútenia môže byť príliš veľké stlačenie, nesprávna drážka, alebo nedostatok maziva.

Odporúčanie: Použite x-krúžky. Sú to tesniace krúžky, ktoré vďaka menšiemu stlačeniu majú menšie trenie. Navyše x-krúžky stabilizujú  a lepšie tesnia pri dynamickom používaní.  Prezrite si náš sortiment x-krúžkov. Chcete aj tak použiť o-krúžok? Potom by ste si mali vybrať dobré mazivo.

  • Poškodenie pri inštalácii

Použitím nesprávnych nástrojov a náradia na inštaláciu o-krúžkov zvyšujete riziko poškodenia.

Odporúčanie: Pri montáži a demontáži o-krúžkov použite vhodnú súpravu na montáž o-krúžkov. Pri montáži o-krúžky naťahujte a skrúcajte len minimálne. Tu nájdete našu ponuku náradia pre montáž a demontáž o-krúžkov.

  • Prehrievanie

O-krúžku musia často odolávať vysokým teplotám. Pokiaľ teplota prostredia prekročí maximálnu teplotu daného o-krúžku, dochádza k jeho tvrdnutiu a roztrhne sa.

Odporúčanie: Vyberte si tesnenie, ktoré je vhodné pre kolísavé a vysoké teploty.


Chcete nakupovať sortiment Kramp?

Pôsobíme predovšetkým ako veľkoobchod. Podľa typu vašej činnosti sa môžete zaregistrovať alebo jednoducho vyhľadať vášho najbližšieho predajcu v našom dealer lokátore, u ktorého si môžete produkty objednať.


Zdieľať
Redakčný tím

Tento článok napísal:

Redakčný tímknowledgecenter@kramp.com