Ako rozpoznať typ závitu?

Redakčný tím|4 min

Poľnohospodárske ale aj stavebné stroje a zariadenia sa navrhujú a vyrábajú po celom svete. Hydraulické systémy preto používajú mnoho rôznych typov závitov. To sa však ukazuje v mnohých súčiastkách, ako sú armatúry, filtre, ventily, trysky, konektory, rýchlospojky, čističe vzduchu a regulátory. Ako teda rozoznať od seba rôzne závity? To sa dozviete v tomto článku.

Tesnenia sa dajú jednoducho rozlíšiť podľa vzhľaduale rôzne závity môžu na prvý pohľad vypadať podobne. Identifikácia správneho závitu je nevyhnutná pre výber správnych dielov počas opravy či údržby. Výber nesprávneho typu môže viesť k poškodeniu závitu počas montáže, čo potom ovplyvňuje spoľahlivosť z hľadiska tlaku a tesnenia armatúry.

Medzi rôzne typy závitov patrí:

  • metrické kužeľové
  • metrické valcové
  • trubkové (British Standard Pipe – BSPP: valcové alebo BSPT: kužeľové)
  • DKR-H/AGR-H
  • americký trubkový závit (National Pipe Taper – NPT): AGN-H
  • Spoločná priemyselná rada (Joint Industry Council – JIP): PA/C – DKJ-H / AGJ-H
  • príruba
  • ORFS

Závit jednoducho spoznáte podľa nasledujúceho postupu.


1. krok – zistite, či je závit kužeľový alebo valcový

Toto je v niektorých prípadoch vidieť voľným okom – kužeľové závity sa zmenšujú smerom ku koncuValcové závity majú po celej dĺžke rovnaký priemer.

Pokiaľ to nie je na pohľad zrejmé, skontrolujte priemer čeľusťami posuvného meradla. Pokiaľ je pri závite tesniaci krúžok, obvykle to znamená, že sa jedná o závit valcový.

2. krok – zistite počet závitov na palec (TPI); v prípade metrických závitov určite stúpanie

Pomocou závitovej mierky môžete určiť počet závitov na palec (TPI) alebo stúpanie (vzdialenosť medzi jednotlivými závitmi). Stúpanie sa udáva v milimetroch. Pretože niektoré vzdialenosti sú podobné, odporúčame vyskúšať niekoľko variant, než sa rozhodnete, ktorá najlepšie sedí. Všetky varianty nájdete na obrázku nižšie.

3. krok – meranie priemeru závitu

Priemer zmerajte posuvným meradlom. Majte na pamäti, že meraný priemer sa môže od špecifikovaných štandardných rozmerov líšiť:

1. Pri kužeľových závitoch: zmerajte 4. alebo 5. otočku od vrcholu jedného závitu po vrch ďalšieho závitu.

2. Pri válcových závitů: zmerajte ľubovoľnú celú otočku od vrcholu jedného závitu po vrch ďalšieho závitu.

4. krok – nájdite vhodný závit

Potom, ak už ste správne identifikovali závit, môžete jednoducho vybrať zodpovedajúcu skrutku alebo maticu. Nezabúdajte, že toto je až posledný krok. Musíte si byť istí, že ste vybrali správne, aby ste nepoškodili závit, ktorý sa snažíte identifikovať. Pokiaľ je veľkosť závitu neobvyklá, môžeme vám pomôcť zistiť, ktorá štandardná veľkosť ju najlepšie nahradí. Na obrázku nižšie nájdete prehľad všetkých typov a veľkostí.

Zdieľať
Redakčný tím

Tento článok napísal:

Redakčný tímknowledgecenter@kramp.com