Ako si vybrať a správne udržiavať zavlažovacie čerpadlo?

Annemiek Dubbe|4 min

Je dôležité používať správne zavlažovacie čerpadlo pre danú aplikáciu. No ako viete, ktoré zavlažovacie čerpadlo je to správne? Čo by ste mali pri výbere zvážiť? V tomto článku vám vysvetlíme všetko od prvého nastavenia až po celoročnú údržbu zavlažovacieho čerpadla.

Ktoré čerpadlo je vhodné na akú situáciu?

Pri výbere čerpadla musíte zvážiť veľkosť záhrady alebo poľa, ktoré chcete zavlažovať. Samonasávacie odstredivé čerpadlo je najčastejšie vhodné do bežných záhrad. Na väčšie pole alebo pre škôlku, ktorá využíva väčšie trysky, je lepšou voľbou väčšie nesamonasávacie odstredivé čerpadlo. Pokiaľ využívate väčší pásový zavlažovač, je najlepšie využiť hlbinné čerpadlo.

Taktiež je dôležité zaobstarať si čerpalo s tou správnou kapacitou, nie príliš nízkou ani príliš vysokou. Čerpadlo s príliš nízkou kapacitou nedosiahne požadovaný tlak a prietok litrov za hodinu a na druhej strane čerpadlo s príliš vysokou kapacitou nebude schopné vytlačiť vodu a turbína tak bude pracovať na svoje vlastné zásoby vody. To spôsobuje upchávanie, tlak v čerpadle je nižší než tlak kvapaliny. To v čerpadle spôsobuje vzduchové alebo plynové bubliny, ktoré prasknú a môžu spôsobiť poškodenie čerpadla.

Ako viem, že kapacita a výdaj čerpadla sú v súlade s tryskami a čerpacím systémom?

Pre výber toho správneho čerpadla je dôležité vedieť čo je pokles tlaku.

V závislosti od počtu trysiek a ich type sú určené aj litre za hodinu. Vzdialenosť dosahu prúdu vody je určená tryskou a daným tlakom. Pre čerpadlo použijeme súčet počtu celkového požadovaného počtu litrov pod určitým tlakom. Každé čerpadlo má výkonnostnú tabuľku, ktorú môžete nájsť v informáciách produktu v našom internetovom obchode. Pomocou týchto tabuliek si môžete vybrať to správne čerpadlo. Pokiaľ je v ponuke väčšie čerpadlo môžete zvoliť to, alebo si miesto neho môžete vybrať menšie čerpadlo a zavlažovať vo viacerých sekciách.

Ako najlepšie nastaviť čerpadlo?

Má vaše čerpadlo hydrofór alebo iný systém automatického vypnutia? S hydrofórom, tlakovým spínačom alebo regulátorom tlaku čerpadla sa čerpadlo zapne keď tlak v systéme klesne pod zadanú hodnotu. Vypne sa keď dosiahne maximálnu nastavenú hodnotu.

V prípade frekvenčného ovládania si tlak jednoducho nastavíte sami. Čerpadlo udržuje prednastavený tlak v celom systéme bez ohľadu na vyčerpané litre. Keď je vody málo, čerpadlo beží pomaly a spotrebuje tak menej energie.

Čo vlastne znamená sacia výška?

Sacia výška je rozdiel medzi výškou hladiny vody a výškou čerpadla. Tento rozdiel môže byť maximálne 8 metrov. Majte však na pamäti, že keď je čerpadlo zapnuté, hladina vody v starších studniach môže klesnúť. To môže zmeniť saciu výšku.

Ako udržiavať čerpadlo v lete a v zime?

  • údržba v lete
    Počas suchého leta pracuje vaše čerpadlo viac ako inokedy. Preto je potrebné uistiť sa, že čerpadlo je nastavené správne. Je dôležité aby malo čerpadlo dostatok vody na nasávanie a aby nenasávalo žiaden vzduch. Pokiaľ sa do sacieho vedenia dostane vzduch, spôsobuje to problém a čerpadlo v takom prípade nikdy nedokáže dosiahnuť požadovaný tlak a kapacitu. Tiež je potrebné vybrať si vhodné čerpadlo na vybraný účel. Odstredivé čerpadlo dokáže nasať vodu z hĺbky 8 metrov. No pokiaľ je hladina podzemnej vody nižšia, lepšou možnosťou je hlbinné čerpadlo. Tento druh čerpadla nemá sacie potrubie a je možné ho zavesiť do studne do akejkoľvek hĺbky.
  • údržba v zime
    V zime vypustite z odstredivého čerpadla všetku vodu tak, aby v ňom neostala žiadna voda. Môžete tak urobiť otvorením vypúšťacích zátok, aby mohla všetka voda vytiecť. Zamrznutá voda v domci čerpadla môže spôsobiť poškodenie a tým aj zbytočné náklady na opravu. V prípade hlbinového čerpadla je dobré ho z času na čas na krátky čas spustiť, pokiaľ nie je používané počas celej zimy, môže to spôsobiť jeho zadretie a zaseknutie.

Tip: Čerpanie z otvoreného zdroja

Pokiaľ chcete čerpať vodu z otvoreného zdroja, uistite sa, že sa do čerpadla nemôžu dostať žiadne nečistoty v podobe vetvičiek, rastlín a iných nečistôt. Nečistoty môžu čerpadlo upchať a tým zmenšiť jeho kapacitu. Znečisteniu sa jednoducho vyhnete používaním nasávacieho filtra.

Máte ďaľšie otázky o odstredivých alebo hlbinných čerpadlách? Alebo potrebujete pomoc s výberom vhodného čerpadla? Kontaktujte nášho špecialistu alebo našu zákaznícku podporu Kramp.

Zdieľať
Annemiek Dubbe

Tento článok napísal:

Annemiek Dubbeknowledgecenter@kramp.com