Ako určiť dĺžku klinového remeňa?

Thomas Velghe|6 min

Natiahnuté, roztrhané alebo inak poškodené: klinové remene sú náchylné na opotrebenie. Pred výmenou klinového remeňa budete musieť vedieť, akú veľkosť remeňa potrebujete a ako by sa mal remeň správne merať. Prečítajte si tieto tipy!

Aby ste mohli identifikovať klinový remeň, ktorý potrebujete, musíte najskôr vedieť, aké typy klinových remeňov sú k dispozícii. V priebehu rokov sa klinové remene značne vyvinuli a všeobecne máme tendenciu rozlišovať medzi týmito typmi:

Klinový remeň s klasickým profilom (VB)
U klinových remeňov sa pri určení dĺžky berie do úvahy vnútorná dĺžka (známa tiež ako vnútorný rozmer) (Li). Metóda merania vnútornej dĺžky sa používa, pretože ploché remene boli v minulosti tiež kategorizované týmto spôsobom. Klinové remene s klasickými profilmi je možné nájsť na našej webovej stránke Kramp pomocou zadania písmen „VB“ (klasické profily) do vyhľadávača. Napríklad „VB131016“.

VB = klasický profil
13 = šírka v mm
1016 = vnútorná dĺžka v mm

Klinový remeň s úzkym profilom
Tieto remene sú spevnené a majú o niečo vyšší profil. Výsledkom je lepší výkon, čo má za následok zvýšený prenos sily v porovnaní s klasickými remeňmi.

Ozubené remene
Tieto remene majú vnútorné „zuby“. Vynikajúca flexibilita týchto klinových remeňov umožňuje použitie pre malé priemery.

Li = vnútorná dĺžka Ld = výpočtová dĺžka La = vonkajšia dĺžka

Určenie dĺžky klinového remeňa
Existuje mnoho spôsobov merania dĺžky klinových remeňov, dôležité je vedieť nasledujúce skratky:

  • Li = vnútorná dĺžka
  • Ld / Lw = výpočtová dĺžka
  • La = vonkajšia dĺžka

Výrobca určuje, či bude napr. v návode na použitie zobrazená vnútorná alebo vonkajšia dĺžka. Tradične, pre klasické klinové remene (VB), vnútorná dĺžka (Li) s písmenom indikuje typ či veľkosť profilu. Pri ostatných typoch remeňov, výpočtová dĺžka (Ld / Lw) určuje dĺžku remeňa a je kategorizovaná podľa normy ISO. Merania šírky všetkých typov klinových remeňov sú tiež pevné.


V tomto prehľade sú uvedené rôzne dostupné dĺžky a šírky klinových remeňov

Meranie klinových remeňov
Na základe čísla uvedeného na remeni môžete na prvý pohľad zistiť, ktorý klinový remeň si musíte objednať. Ak dĺžka uvedená na remeni už nie je čitateľná, budete si musieť sami určiť správnu dĺžku remeňa. Merač dĺžky klinového remeňa, ktorý môžete nájsť na našom webe pod číslom VB900000 neuveriteľne ľahko meria klinové remene a umožňuje vám určiť rôzne dĺžky pre každý typ remeňa súčasne. Na výpočet sa používajú tieto výpočty:

Klinový remeň s klasickým profilom (VB)
Výpočtová dĺžka a vonkajšia dĺžka sa počítajú nasledovne:
Výpočtová dĺžka = vnútorná dĺžka + 30 mm.
Vonkajšia dĺžka = vnútorná dĺžka + 50 mm.

Klinový remeň s úzkym profilom
Vnútorná a vonkajšia dĺžka sa počítajú nasledovne:
Vnútorná dĺžka = výpočtová dĺžka - 45 mm.
Vonkajšia dĺžka = výpočtová dĺžka + 18 mm.

Aby sme vám ukázali, aké sú rôzne veľkosti a rozdiely medzi vnútornou, výpočtovou a vonkajšou dĺžkou rôznych klinových remeňov, pripravili si sme pre vás tabuľku:

Tabuľka ukazuje rôzne veľkosti
Meranie klinových remeňov

Odborná rada
Aby ste si boli úplne istí, že si kúpite správny klinový remeň, je dobré odovzdať starý, roztrhnutý remeň odborníkovi. V spoločnosti Kramp vám radi pomôžeme. Neváhajte a kontaktujte nás na adrese knowledgecenter@kramp.com.

Zdieľať
Thomas Velghe

Tento článok napísal:

Thomas Velgheknowledgecenter@kramp.com