Ako vybrať správny model pri výmene kĺbového hriadeľa?

Redakčný tím|4 min

Aj pri správnej údržbe a použití vysoko kvalitných materiálov a inovatívnych technológií nastane čas, kedy musíte vymeniť kĺbový hriadeľ. Nakoľko bezpečnosť a účinnosť sú dôležitými prioritami vo vašej práci! Kĺbové hriadele pre poľnohospodárske stroje a traktory sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a modeloch: aký kĺbový hriadeľ je teda ten správny? Správny výber nie je zložitý, stačí, keď sa budete riadiť nasledujúcim postupom.

1. krok – Skontrolujte kryt súčasného modelu

Skontrolujte kryt súčasného kĺbového hriadeľa. Výrobcovia často uvádzajú veľkosť a model na kryte kĺbového hriadeľa. Pokiaľ máte šťastie, nemusíte postupovať ďalej.

2. krok – Jedná sa o taliansky alebo nemecký model?

Kryt je často poškodený alebo úplne chýba. Čo v takom prípade? Pozrite sa podrobnejšie na svoj kĺbový hriadeľ: má hriadeľ štandardné kardanové kĺby alebo má homokinetický kĺb na jednej strane? O aký model profilovej trubky sa jedná? Odpovede na tieto otázky sú vodítkom, či sa jedná o nemecký nebo taliansky model. Talianske modely často používajú trojuholníkové, štvor  alebo viachranné trubky, a nemecká varianta používa trubku v tvare citrónu alebo hviezdy. Táto informácia nám pomôže určiť, v ktorej skupine kĺbových hriadeľov hľadať.

3. krok – Zmerajte rôzne rozmery

Teraz urobte pár meraní. Zmerajte kríž v kardanovom kĺbe; priemer ložiska kardanového kĺbu a jeho dĺžku z jednej strany na druhú. Na kríži kardanového kĺbu je často uvedené číslo, ktoré určuje veľkosť kĺbového hriadeľa. Zmerajte tiež profil trubky. Priemer klzných krúžkov pre upevnenie krytu je ďalším užitočným indikátorom merania. Kryt často chýba alebo je opotrebovaný tak, že je dobré zmerať drážku, do ktorej krúžky zapadajú.

4. krok – Zistite veľkosť

Akonáhle máte všetky tieto informácie, môžete určiť veľkosť kĺbového hriadeľa. To ale nie je všetko, pretože musíte ešte určiť, aké drážkovanie majú hriadele pre pripojenie kĺbového hriadeľa na strane traktora a stroja. Zistite priemer vývodového hriadeľa a počet drážiek. Ďalej je dôležité určiť, aký typ spojky hriadeľ má a aké je jeho zaistenie na stroji. Je to dôležitý údaj.

5. krok – Zistite dĺžku

Nie menej dôležitý údaj je dĺžka kĺbového hriadeľa. Všetky kĺbové hriadele sa vyrábajú v niekoľkých základných dĺžkach a často sa musia skracovať. Existuje rada veľkostí a dĺžok kĺbových hriadeľov. Zmerajte dĺžku od stredu kardanového kĺbu do stredu protiľahlého kardanového kĺbu v najkratšej polohe.

6. krok – Nastavenie preťažovacej spojky

Preťažovacia spojka má obvykle na svojom obale vyznačené nastavenie únosnosti krútiaceho momentu. Na to nesmiete pri nákupe nového kĺbového hriadeľa zabudnúť. Budete určite kupovať preťažovaciu spojku s rovnakým nastavením krútiaceho momentu. Pokiaľ vyberiete nesprávne nastavenie, nebude stroj správne fungovať a môže dôjsť k vážnemu a nákladnému poškodeniu.

Aký krížový čap potrebujete pre kĺbový hriadeľ?

Kríž kardanového kĺbu spája dve vidlice. Pokiaľ sú vidlice poškodené, alebo majú príliš veľkú vôľu, musí sa vymeniť celý diel. Alebo len potrebujte opraviť kĺbový hriadeľ a potrebujete vedieť, aký kríž použiť ale neviete ako ho jednoducho zmerať? Ukáže vám to náš kolega Richard vo videu!

Pozrieť video - ako správne zmerať kríž hriadeľa

Potrebujete vedieť viac?

Pozrite si našu širokú ponuku kĺbových hriadeľov, krížov a vidlíc. Zamestnanci spoločnosti Kramp majú rozsiahle odborné vedomosti o poľnohospodárskych strojoch a najvhodnejších náhradných dieloch. Pokiaľ potrebujete viac informácií neváhajte kontaktovať našu zákaznícku podporu.

Zdieľať
Redakčný tím

Tento článok napísal:

Redakčný tímknowledgecenter@kramp.com