Čo je to klimatizačný systém a ako funguje?

Redakčný tím|3 min

Mnoho ľudí si myslí, že účelom klimatizácie je udržať v miestnosti alebo uzavretom priestore nízku teplotu. Áno avšak kvalitný klimatizacný systém toho zabezpečuje oveľa viac. Napríklad zabezpečuje čerstvý vzduch, ltorý je zbavený prachu a nečistôt alebo odvádza zo vzduchu vlhkosť a suchšia kabína prispieva ku čistejším oknám a lepšej viditeľnosti.

Čo robí klimatizačná jednotka?

Klimatizačný systém mení teplotu, vlhkosť a kvalitu vzduchu, ktorý dýchate. Funguje to tak, že odvádza teplo zo vzduchu v miestnosti, odvádza vzduch von a nahradzuje ho čerstvým vonkajším vzduchom, ktorý prechádza vzduchovým filtrom. Pretože teplý vzduch pojme viac vlhkosti ako chladnejší vzduch, vlhší vzduch v pred tým teplom priestore sa nahradí suchším chladnejším vzduchom.

Ako funguje klimatizačná jednotka?

Klimatizačnú jednotku môžete používať v každom ročnom období k regulácii teploty, vlhkosti a kvality vzduchu. Pokiaľ je vlhkosť vzduchu príliš vysoká, často sa cítite nepríjemne a máte pocit dusna. Vysoká vlhkosť taktiež spôsobuje kondenzáciu na studených povrchoch a zahmlievaniu okien, čo môže byť nepríjemné v miestnosti a potenciálne veľmi nebezpečné vo vozidle. Kombináciou klimatizácie a kúrenia môžete nastaviť ideálnu teplotu pre dané obdobie: chladný suchý vzduch v lete a ohriaty suchý vzduch v zime.

Čo tvorí klimatizačnú jednotku?

1. Kompresor
Kompresor zvyšuje tlak klimatizačného chladiva z 2 na približne 16 barov. Teplota klimatizačného plynu sa zvýši z 20 na 65 °C.

2. Kondenzátor
Kondenzátor znovu ochladí klimatizačný plyn (na približne 35 °C) a skvapalní ho.

3. Sušič
Filtruje chladivo a odlučuje vlhkosť, takže nečistoty a vlhkosť sa odstránia z klimatizačného systému skôr, ako vypustí čistý vzduch späť do miestnosti alebo kabíny vozidla.

4. Expanzný ventil
Tento ventil prevedie chladivo z kvapalného do plynného skupenstva tak, že zníži jeho tlak z približne 16 na 2 bary. Tým sa zníži teplota chladiva na 0 °C.

5. Výparník (a ventilátor)
Najskôr sa teplo odvedie z prostredia. Výparník je umiestený v blízkosti expanzného ventilu, ktorý zabezpečuje odber tepla z výparníka. Teplo je potrebné k tomu, aby sa mohlo kvapalné chladivo premeniť na plyn. Vzduch sa ochladí a vyfúkne sa z klimatizačnej jednotky alebo ventilátora v kabíne vozidla. Plynné chladivo sa vracia do kompresora a začína nový cyklus.

Rozdiel medzi letnou a zimnou prevádzkou

Pre maximálne chladenie v kabíne vozidla prepnite klimatizáciu do režimu recirkulácie. Nasávaný vzduch sa potom neustále ochladzuje. Tým sa zabezpečí zníženie teploty v celej kabíne. Pre rýchle zníženie teploty a vlhkosti nastavte maximálnu úroveň; akonáhle klimatizácia odvedie tvrdú prácu, môžete nastavenie zmeniť na komfortné.

Odporúčanie ku klimatizácii vo vozidle: Studený vzduch nechajte prúdiť najviac zo stredových mriežok palubnej dosky, ale nesmerujte ho priamo na telo. Vo veľmi vyhriatej kabíne je dobré pred zapnutím klimatizácie prejsť pár kilometrov s otvorenými oknami.

Pri jazde v zime, a predovšetkým v daždi, môže dôjsť veľmi ľahko k zahmleniu okien a zníženiu viditeľnosti. Najlepším spôsobom, ako okna rýchlo osušiť, je zapnúť klimatizáciu a nasmerovať prúd studeného vzduchu na čelné sklo. Privádzaný vzduch sa ďalej ochladí a dôjde k vysušeniu. Vzduch sa potom ohrieva v kúrení a vychádza teplý suchý vzduch, ktorý zabezpečí váš komfort.

Údržba klimatizačnej jednotky

Rôzne klimatizačné jednotky vyžadujú rôznu úroveň údržby. Pokiaľ sa využívajú intenzívne, môžu vyžadovať výmenu vzduchového filtra aj každý mesiac. Všeobecne však platí, že vzduchový filter sa musí pravidelne čistiť (aj keď niektoré filtre sa čistiť nedajú) alebo meniť, aby sa zabránilo jeho zanášaniu, zníženiu účinnosti, zvýšeniu prevádzkových nákladov alebo dokonca návratu znečisteného vzduchu späť.

Máte otázky týkajúce sa klimatizačného systému?

Vždy radi pomôžeme. Stačí zavolať nášmu produktovému špecialistovi Kramp alebo nás kontaktovať cez kontaktný formulár.

Zdieľať
Redakčný tím

Tento článok napísal:

Redakčný tímknowledgecenter@kramp.com