Klinové remene zabezpečujú pohon vášho stroja. Tu je všetko, čo o nich musíte vedieť!

Redakčný tím|6 min

Klinové remene sú veľmi dôležitou súčasťou pohonných systémov poľnohospodárskych a ďalších strojov. Kontrola ich stavu a správneho napnutia je základnou činnosťou, ktorú je potrebné vykonať nielen pred každou sezónou, ale je taktiež kľúčová pri každodennej kontrole stroja. Ponúkame vám niekoľko tipov, ako túto činnosť vykonať a ako zvoliť správny klinový remeň.

Klinový remeň má lichobežníkový prierez a formu nekonečného pásu. Tento tvar zabezpečuje vysokú hodnotu trecej sily aj pri nízkom napnutí remeňa. V jednom remeňovom prevode sa často používa aj niekoľko klinových remeňov, aby sa mohol prenášať väčší výkon pri vysokých otáčkach, napríklad v sekačkách na trávu alebo žacích rezačkách. Niekoľko klinových remeňov rovnakej dĺžky spojených pomocou elastického krycieho remeňa sa označuje ako násobný klinový remeň. Tie môžu zvládnuť vyššie zaťaženie než napríklad klasické či úzke remene s rovnakou šírkou klinu.

Kontrola napnutia a opotrebovania

Keď kontrolujeme napnutie remeňov, tie musia byť samozrejme napnuté. V prípade niektorých strojov, napríklad rezačiek alebo mláťačiek, sa remene uvoľňujú, ak nie je nutný pohon danej časti stroja. V príručke je uvedený postup (Návod k použitiu obsahuje postup) pre zastavenie stroja bez uvoľnenia remeňov.

Pri väčšine novších strojných systémov sa správne napnutie remeňa zabezpečuje automatickým napínacím zariadením. V týchto prípadoch je však taktiež nutné pravidelne kontrolovať indikátor napnutia a stavu remeňa.

Veľmi malé napnutie spôsobí prešmyk remeňa – často len pri plnom zaťažení stroja. To je potom príčinou nesprávneho fungovania poháňaných jednotiek. Najhoršie je, že prešmykujúci remeň sa zahrieva na vysokú teplotu, môže začať horieť, a preto môže často spôsobiť požiar. Okrem toho je remeň určený pre prevádzku pri maximálnej teplote 70–80 °C (v niektorých prípadoch dokonca až 100 °C). Nad túto hodnotou sa klinové remene opotrebovávajú rýchlejšie.

Nadmerné napnutie na druhej strane znižuje životnosť remeňa, spôsobuje jeho praskanie a výrazne rýchlejšie opotrebovanie ložísk remeníc, pretože budú fungovať pri príliš veľkom zaťažení. Keď je nainštalované automatické napínacie zariadenie, žiadne problémy s nesprávnym napnutím nebudete mať, pretože správne napnutie je zabezpečované pružinou.

Nadmerne napnutý remeň (obvykle nad 1,5% jeho dĺžky) s prasklinami alebo vyčnievajúcimi drôtmi vyžaduje výmenu.

Neváhajte s výmenou

Je potrebné si uvedomiť, že najčastejšou príčinou poškodenia hnacích remeňov je proste stárnutie materiálu: guma sa opotrebováva a stráca pružnosť, vlákna strácajú svoji silu. Preto je v prípade citlivých pohonných systémov lepšie nečakať až na viditeľné poškodenie a vymeniť remeň po určité dobe používania, aj keď sa zdá, že je stále funkčný.

Pamätajte: remeň sa „opotrebováva“, aj keď sa stroj nepoužíva. Preto je často prekvapením, keď kombajn prvý krát v sezóne vyjde na pole a pokazí sa, aj keď stroj až do konce minulého roku fungoval bez problémov.

Po výmene remeňa za nový musí byť napnutie predbežne nastavené a stroj sa musí spustiť, aby mechanizmus chvíľu pracoval, a po vypnutí sa musí napnutie znovu skontrolovať.

Výber remeňa

Rozmery klinových remeňov sú štandardizované. Medzi základné prvky označenia patrí: šírka, výška, dĺžka a profil označený príslušným symbolom.

Aby ste si mohli vybrať správny remeň, ak nepoznáte jeho označenie, musíte najskôr zmerať posuvným meradlom šírku starého klinového remeňa a potom jeho výšku a dĺžku (obvykle postačuje vonkajšia dĺžka). 

Je potrebné vedieť, že jeden remeň môže byť ponúkaný v niekoľkých rôznych kvalitách. Niektorí výrobcovia dokonca predávajú tri verzie svojich klinových remeňov, napr. štandardné, vystužené a super (označené zeleným, žltým a červeným nápisom). Kvalitatívne rozdiely týchto typov remeňov súvisia s prípustnou rýchlosťou, tepelným odporom a odolnosťou voči preťaženiu. To je dôležité najmä pri poľnohospodárskych strojoch, pretože tie musia byť vysoko odolné voči olejom, tukom a minerálnym tukom. V praxi použitie kvalitnejšieho remeňa obvykle znamená dlhšiu životnosť.

Rozmery a označenie remeňov sú štandardizované. Ak je symbol na remeni nečitateľný, musí sa zmerať aspoň jeho šírka, výška a vonkajšia dĺžka.

Začínate s klinovými remeňami? Dôkladne si prečítajte, čo musíte urobiť, aby ste mohli maximálne využiť pohon vášho stroja. Potrebujete poradiť? Kontaktujte našich odborníkov.

Zdieľať
Redakčný tím

Tento článok napísal:

Redakčný tímknowledgecenter@kramp.com