Na čo nezabúdať pri kúpe motorového oleja.

Redakčný tím|5 min

Pri kúpe nového vozidla alebo stroja výrobca často špecifikuje požiadavky motorového oleja. Keď je potrebné tento olej doplniť alebo vymeniť, budete musieť nájsť vhodnú náhradu tohoto oleja. Ale aký motorový olej bude ten najlepší? Každý výrobca má pre svoj olej vlastné špecifikácie. Odkazuje na špecifikácie v servisnej knižke, ktorá sa dodáva s vozidlom alebo strojom. Predpokladajme však, že ho už neviete nájsť a kontaktujete dodávateľa oleja. V takom prípade by ste mali byť schopní uviesť technické špecifikácie ako je typ vozidla alebo stroja, a jeho použitie. Prečítajte si viac o tom, na čo nezabúdať pri kúpe motorového oleja. 

Existuje mnoho rôznych olejov na rôzne použitie. Okrem motorového oleja máme k dispozícii aj prevodový olejhydraulický olejolej pre reťazové pílymazací olejbrzdovú kvapalinukompresorový olej a iné oleje. V tomto článku sa pozrieme konkrétne na motorový olej a jeho dôležité špecifikácie.

1. Viskozita 

Pri hľadaní správneho motorového oleja je dôležité pozrieť sa na viskozitu motorového oleja. Viskozita predstavuje hustotu oleja a mení sa v dôsledku zmeny teplôt. 

  • Studený olej je viskózny a hustejší, ako med - má vysokú viskozitu; 
  • Horúci olej je redší, ako nafta - má nízku viskozitu.

Čo je dobré vedieť: Čím je vonku chladnejšie, tým je olej hustejší, a teda menej tekutý. Čím je vonku chladnejšie, tým musí byť olej v chladných podmienkach redší. Takže v zime je najlepšie zvoliť číslo pred „W“ čo najnižšie, podľa toho, čo dovoľuje výrobca stroja alebo vozidla. Týmto spôsobom sa olej dostane skôr ku všetkými častiam, ktoré sa majú mazať. Je preto lepšie zvoliť napríklad motorový olej 5W-40 ako 10W-40.

Viacstupňový a jednostupňový motorový olej 

V súčasnosti si musí motorový olej zachovať fyzikálne vlastnosti pri rôznych teplotách, preto existujú viacstupňové motorové oleje. Viacstupňový motorový olej 5W-30 má rovnakú viskozitu pri nízkych teplotách ako jednostupňový motorový olej SAE 5 pri rovnakej teplote a má rovnakú viskozitu pri vysokých teplotách ako SAE 30 pri rovnakej teplote. Na obrázku nižšie vysvetľujeme súvislosť medzi rôznymi teplotami a viskozitou. 

Na obrázku nižšie je vysvetlená viskozita oleja. 

  • Čím je číslo pred W nižšie, tým redší je olej, keď je studený; 
  • Čím je číslo pred W vyššie, tým hustejší olej zostáva, keď je zohriaty. 
Pomer medzi teplotami a viskozitou

In the picture below we further explain oil viscosity.

  • The lower the number before the W, the thinner the oil is when it is cold;
  • The higher the number behind the W, the thicker the oil stays when it is warm.
Viskozita oleja

Viskozita HTHS (High Temperature, High Shear) je v súčasnosti často používaný termín. Redší olej poskytuje menší odpor a tým aj nižšiu spotrebu paliva. Redšie oleje pre úsporu paliva majú nízku hodnotu HTHS. Ak váš motor na to nie je určený, mali by ste zvoliť olej s vysokou viskozitou HTHS. Viskozita HTHS sa uvádza na obale motorového oleja.  

Pri HTHS teste sa viskozita vždy meria pri 150 °C. Výrobcovia uvádzajú rovnakú viskozitu, ale aj tieto oleje môžu mať rôzne hodnoty HTHS. Výrobca môže napríklad použiť olej 5W-30 s nízkou HTHS. Použitie tohto oleja do motora, ktorý má predpísaný olej 5W-30 s vysokou HTHS, môže viesť k jeho poškodeniu. 

2. Minerálne, syntetické a polosyntetické oleje

Viete aký je rozdiel medzi minerálnym, syntetickým a polosyntetickým olejom? Tieto typy olejov sú vysvetlené nižšie.  

  • Minerálny olej: Ide o menej upravovaný, prírodnejší a surový olej. Tento motorový olej používajú najmä staršie vozidlá, ako sú staré traktory. 
  • Syntetický olej: K tomuto vysoko rafinovanému základovému oleju sa pridávajú prísady (aditíva), ktoré zlepšujú vlastnosti oleja. Aditíva sú látky chemického pôvodu. Syntetický olej obsahuje 100 % nekonvenčných, vysoko výkonných kvapalín. Medzi výhody syntetických olejov patrí:
    - Lepšia tepelná stabilita, olej je tak odolnejší voči nízkym a vysokým teplotám
    - Silný mazací film 
  • Polosyntetický olej: Tento olej je kombináciou minerálneho a syntetického oleja. 

Je dôležité uistiť sa, že používate správny typ motorového oleja. Viskozita oleja je veľmi dôležitá. Dôležitý je aj typ oleja, minerálny, syntetický alebo polosyntetický. Posledný tip: Pravidelne kontrolujte hladinu oleja a uistite sa, že vždy máte pri sebe vhodný náhradný motorový olej.

Chcete sa dozvedieť viac o našich motorových olejoch? Pozrite si náš webshop, kontaktujte nášho obchodného manažéra alebo produktového špecialistu na: info.sk@kramp.com.

Zdieľať
Redakčný tím

Tento článok napísal:

Redakčný tímknowledgecenter@kramp.com