Pri výbere produktov myslite v prvom rade na zdravie a bezpečnosť - Safety Built In

Redakčný tím|4 min

Je príliš jednoduché riadiť sa pri nákupe nového vybavenia alebo dokonca aj ochranných prostriedkov cenou, len „preto, lebo ich musíte kupovať“. Myslíme si, že váš komfort a bezpečnosť stoja za oveľa viac a že pri výbere týchto produktov by ste mali dávať zdravie a bezpečnosť na prvé miesto. Pre to Vám s radosťou predstavujeme novú kampaň Safety Built In od svetových technologických expertov zo spoločnosti 3M. 3M navrhuje, vyrába a dodáva široký sortiment produktov na použitie v každom odvetví, pričom brusivá, filtre, OOPP, mazivá, krycie a značkovacie pásky, sú obzvlášť užitočné v poľnohospodárskom, stavebnom a lesníckom sektore, ale aj pri starostlivosti o trávnaté plochy. 

Tu sa pozrieme na to, ako sa zmení váš komfort, námaha, produktivita a bezpečnosť, keď si pre svoju každodennú prácu vyberiete produkty vyššej kvality. 

Kampaň Safety Built In bola spustená spoločnosťou 3M oddelením pre brusivá

Pozrime sa na jednu z kľúčových noviniek v sortimente brúsnych materiálov, 3M Cubitron™ II Fiber Disc 982C. Ide o keramický priemyselný brúsny kotúč, ktorý sa okrem iného používa do uhlových brúsok na obrusovanie zvarov, ukosovanie a skosenie hrán. Jeho trojuholníkové zrno sa behom používania láme a vytvára ostré hroty a hrany, čo znamená rovnomerné opotrebenie, stály výkon a rýchlejší rez. Navyše sa menej zahrieva a vydrží dlhšie ostrý, až dvakrát dlhšie, než bežné keramické kotúče. To je všetko o porovnaní výkonu s cenou, ale nás zaujíma, ako to ovplyvňuje pracovníka. Jeden zo zákazníkov spoločnosti 3M, spoločnosť BiFab, testovala fíbrový kotúč 3M Cubitron™ II 982C a porovnávala ho s existujúcimi brúsnymi kotúčmi. Odstránenie 125 mm dlhého zvaru sa skrátilo o 61 sekúnd, pričom nebolo potrebné ďalšie začisťovanie, pretože povrch bol oveľa lepší. Výrazne sa znížila aj vibrácia rúk a ramien, čo je dôležité pre komfort aj bezpečnosť obsluhy, z dôvodu zníženej únavy a produktivity. V skutočnosti, predchádzajúce brúsne kotúče mohol pracovní kvôli vibráciám používať maximálne 2 hodiny denne. S fíbrovým kotúčom 3M Cubitron™ II 982C bola miera vibrácií taká nízka, že pracovník mohol používať nástroj 5,3 hodiny denne – čo predstavuje 280 % nárast využitia a produktivity. Vzhľadom na všetky spôsoby použitia na stavbe veternej elektrárne, spoločnosť BiFab vypočítala, že použitie tohto druhu kotúča, ako aj rezných a brúsnych kotúčov Cubitron™ II Cut zvyšuje produktivitu o 800 % a navyše znižuje hladinu hluku a prachu vo vzduchu. 

Zníženie prašnosti v akomkoľvek prostredí takisto znižuje aj najrôznejšie zdravotné riziká pracovníkov – či už sa jedná o stavebníctvo, poľnohospodárstvo, lesníctvo alebo starostlivosť o trávnaté plochy. Vdychovanie prachu môže spôsobiť krátkodobé problémy, ako sú kožné a dýchacie problémy, a dokonca aj poruchu zraku a dlhodobé poškodenie v podobe astmy, zápalu pľúc, rakoviny kože a pľúc. Čím menej prachu vznikne, tým lepšie fungujú ostatné osobné ochranné pracovné prostriedky ako sú masky a respirátory, a aj dlhšie vydržia. Tichšia prevádzka prináša vyššiu bezpečnosť, komfort a aj možnosť lepšej komunikácie. Fíbrový kotúč 3M Cubitron™ II 982C znižuje hlučnosť až o 75 % a je až o 6 dB tichší. 

Tým sa dostávame k ochrane sluchu, zraku, maskám a respirátorom

Dokonalá ochrana sluchu 

Každý pracovník, ktorý je vystavený hladine hluku 80 dB (A) – či už na stavenisku alebo na poli – by mal používať chrániče sluchu. Primárne ide o ochranu uší pred vnútorným poškodením, ale zníženie vystavenia hluku prináša aj zníženie rizika nehôd, únavy a menej zlyhaní komunikácie. Zátky do uší sú podstatnou formou ochrany a sú dostupné v rôznych variantoch. Jedným z typov dostupných v internetovom obchode Kramp sú zátky do uší 3M Ultrafit™. Majú schopnosť tlmenia až 32 decibelov, sú na šnúrku, umývateľné a našťastie pohodlné pre väčšinu uší! Mušľové chrániče sluchu sú ďalším bežne používaným OOPP na ochranu sluchu a spoločnosť 3M tu ponúka množstvo produktov, vďaka ktorým je riadenie práce a práca v hlučnom prostredí oveľa bezpečnejšia a pohodlnejšia. 

Produktový rad 3M™ PELTOR™. Spoločnosť 3M dodáva rôzne pohodlné a vysokoúčinné mušľové chrániče sluchu, niektoré navrhnuté špeciálne na použitie so zváračskými kuklami, ale čo zaujalo naše oči – a uši, to je rad komunikačných riešení 3M™ PELTOR™. Nevýhodou dobrých chráničov sluchu pred hlukom zo strojov je sťažené dorozumievanie sa, čo môže znížiť produktivitu, predĺžiť prestoje a zvýšiť riziko nehôd. Ak by ste si v hlučnom prostredí dali dolu chrániče sluchu čo i len na 1 % času, mohli by ste utrpieť poškodenie sluchu. Nie však s chráničmi PELTOR™. Ide o mušľové chrániče sluchu so zabudovanou rádiovou komunikáciou. Existujú dokonca aj modely navrhnuté na použitie so špecifickými štítmi a prilbami. 

3M™ PELTOR™ LiteCom je základný model s útlmom hluku až 33dB, s obojsmernou rádiovou komunikáciou cez 8 kanálov a 38 subkanálov, systémom ponúk a prenosu ovládaným hlasom – a čo je dôležité, pri práci na farme alebo v lese – s dosahom až 3 km.

Mikrofón na LiteCom Plus potláča okolitý hluk, je vodotesný, ponúka ešte viacej rádiových kanálov a samostatný zvukový vstup na pripojenie k iným vysielačkám alebo dokonca k mobilným telefónom. 

Kombinovaná ochrana tváre, očí, hlavy a sluchu – so vstavanou komunikáciou

3M ponúka široký sortiment štítov, prilieb a prostriedkov na ochranu dýchacích ciest a očí. A čo ak by ste chceli skombinovať všetky tieto bezpečnostné prvky s obojsmernou rádiovou komunikáciou? Bola by to skutočne zabudovaná bezpečnosť – safety built in. Prilby 3M™ Versaflo™ série M-300 sú schválené na používanie s chráničmi 3M™ PELTOR™ LiteCom. Ide o plne integrovanú ochranu operátora pred nárazmi, prachom a drobnými časticami, a to všetko bez kompromisov v produktivite alebo komunikácii aj na veľké vzdialenosti. Viete si predstaviť niečo užitočnejšie pri rúbaní stromov, strihaní živých plotov, zváraní oceľových rámov alebo pri vykonávaní množstva iných prác typických pre poľnohospodárstvo a stavebníctvo? 

Široký sortiment 3M produktov navrhnutých tak, aby bolo vaše pracovné prostredie bezpečnejšie a súčasne produktívnejšie, nájdete v našom internetovom obchode Kramp. Nie ste si istí, ktoré produkty sú najlepšie pre vašu konkrétnu situáciu? Radi vám poskytne odborné informácie a pomôžeme s výberom toho správneho produktu. Neváhajte nás kontaktovať.

Zdieľať
Redakčný tím

Tento článok napísal:

Redakčný tímknowledgecenter@kramp.com