Test 9 V batérií. Ktoré sa umiestnili najlepšie?

Redakčný tím|3 min

Ktorá 9 V batéria je najlepšia? Naši odborníci otestovali šesť rôznych zinko-uhlíkových a alkalických batérií. Ktoré z nich dosiahli najlepšieho pomeru ceny a výkonu?

Na grafe vidíme, že podľa očakávania dosiahli alkalické články oveľa lepších výsledkov ako zinko-uhlíkové. Medzi jednotlivými batériami sú obzvlášť nápadné rozdiely v ich hmotnosti, avšak tu neplatí, že by ťažšia batéria bola vždy lepšia ako tá ľahká.

Akonáhle napätie batérie klesne pod 6 V, už ju nie je možné ďalej používať. Väčšina zariadení v takej situácii prestáva fungovať. Výsledky testu ukazujú, že batérie Koltec, Farma Saline a Rutland dosiahli tohto kritického limitu 6 V po 36 dňoch. Batéria Lacmé aj po 50 dňoch ukazovala 6,54 V; batéria Koltec v tej dobe dosiahla „skóre“ 4,95 V a Farma Saline aj Rutland rovnako po 5,45 V. Batéria Lacmé vykázala najnižšie napätie, a to 3,50 V.

Najvýkonnejšie články v testu boli Horizont Alkaline a Farma Alkaline. Po 50 dňoch boli tieto batérie na výborných 7,5 V, takže ich bolo možné ďalej používať. Pokiaľ vezmeme do úvahy cenu batérií, víťazom testu sa stala Farma Alkaline.

Všetky batérie v teste boli články s 55 Ah / 9 V testované pri odpore 200 ohmov počas 50 dní.

Alkalické batérie sú v porovnaní so zinko-uhlíkovými drahšie, ale vydržia dlhšie. Zatiaľ čo zinko-uhlíkové články časom strácajú napätie, alkalické batérie ponúkajú konštantné napätie po celú svoju životnosť. Pretože väčšina prístrojov potrebuje pre prevádzku minimálne 6 V, zostane značná časť energie zinko-uhlíkových článkov nevyužitá. 

Najlepší pomer cena-výkon

Najlepší pomer cena-výkon má batéria Farma Alkaline. Výkonnostne je na rovnakej úrovni ako Horizont, ale za lepšiu cenu. Batérie Farma (zinko-uhlíkové aj alkalické) nájdete v našom internetovom obchode Kramp.

Videli ste náš katalóg Chov hospodárskych zvierat? Katalóg ku stiahnutiu TU.

Zdieľať
Redakčný tím

Tento článok napísal:

Redakčný tímknowledgecenter@kramp.com