Všetko, čo potrebujete vedieť o batériách

Rolinke Heideman|5 min

O batériách sa dá toho napísať oveľa viac, ako si väčšina ľudí myslí. Ale začnime postupne. Veľká batéria je v skutočnosti súbor viacerých menších batérií v obale. Batéria uskladňuje elektrickú energiu pre neskoršie použitie. K dispozícii máme rôzne typy batérií, napríklad batérie na štartovanie vozidla alebo stroja, na trvalé napájanie alebo na podporu elektrických inštalácií. V tomto článku sa dozviete viac o batériách vo všeobecnosti, o tom, ako zvýšiť napätie alebo kapacitu batérie, o stave nabitia batérií pri uskladnení a o tom, čo robiť v prípade problémov s batériou.

 

Aké typy batérií existujú?
Celkovo existujú tri rôzne typy batérií. Rozdiel medzi týmito tromi typmi spočíva v ich zložení. Z tohto dôvodu má každý typ inú funkciu. 

●     Štartovacia batéria
Štartovacia batéria dodáva veľa energie jednorazovo. Môžeme teda tiež hovoriť o krátkodobom špičkovom výkone. Štartovaciu batériu možno vybiť až na 50 %. Vo všeobecnosti je to tiež najčastejšie používaný typ batérie. Je však dôležité vedieť, že táto batéria nie je vhodná na pohon.

K dispozícii sú aj batérie typu štart/stop. Tie tiež poskytujú veľký výkon a sú vhodné pre vozidlá (zvyčajne novšie autá) so systémom štart-stop

●     Polotrakčná batéria
Polotrakčná batéria je batéria s dvojitým účelom. Pomocou tejto batérie je možné naštartovať vozidlo alebo stroj, ako aj napájať elektrický stroj.

●     Trakčná batéria
Táto batéria je vhodná len na pohon. Trakčná batéria dodáva prúd veľmi pomaly a môže sa vybiť až o 80 %.

Pozrite si celý rozsah produktov Kramp štartovacích, polotrakčných a trakčných batérií tu.

 

Kedy a akú batériu môžem použiť?
Rôzne batérie sú určené pre rôzne aplikácie, napríklad vozidlá, stroje a stacionárne zariadenia alebo generátory. Je dôležité najskôr si dôkladne premyslieť, na čo je batéria potrebná. Bude batéria použitá pre stroj so zabudovanou chladničkou, GPS a kamerovým systémom? Alebo ju použijeme len na naštartovanie motora?

Pôvodne bola batéria vyrobená na štartovanie motora, ale v súčasnosti musí batéria zvládať čoraz viac vecí, vrátane veľkej podpory elektrických zariadení. Moderné vozidlá používajú batériu napríklad aj na napájanie chladničky, systému GPS alebo majáka.

 

Ako môžem zvýšiť napätie alebo kapacitu batérie?
Ak potrebujete väčšiu kapacitu alebo napätie, môžete použiť dve batérie, čím vytvoríte takzvaný sériový alebo paralelný obvod. Nižšie si môžete prečítať viac o týchto dvoch rôznych možnostiach.

Sériové zapojenie: Potrebujete väčšie napätie? V nižšie uvedenom zapojení sú umiestnené dve rovnaké batérie vedľa seba. Kladná (+) svorka jednej batérie je pripojená k zápornej (-) svorke druhej batérie, a tak namiesto napätia 12 V vytvára 24 V. Kapacita (Ah) zostáva rovnaká. Na obrázku nižšie zostáva na úrovni 105 Ah.

Sériové zapojenie batérií

Paralelné zapojenie: Potrebujete väčšiu kapacitu (Ah)? V tomto prípade pripojíte kladnú (+) koncovku jednej batérie ku kladnej (+) koncovke druhej batérie a zápornú (-) k zápornej -). Pri paralelnom usporiadaní batérií zostáva napätie 12 V, ale kapacita sa zdvojnásobí. Paralelné zapojenie na obrázku nižšie ponúka 210 Ah.

Paralelné zapojenie batérií

Skladovanie a údržba
Kto meria, ten vie!
Ak je batéria uskladnená, je dôležité, aby sa jej napätie meralo a kontrolovalo pomocou skúšačky batérií každé tri mesiace. Plnú batériu možno skladovať dlhšie, takže má dlhšiu životnosť. Odporúča sa batériu vždy uskladňovať so stavom nabitia vyšším ako 12,5 V. Ak je výsledok nižší ako 12,5 V, batériu je potrebné nabiť. V nasledujúcej tabuľke je uvedené, čo robiť s batériami v ktorých situáciách.

Stav nabitia uskladnených batérií

Čo robiť v prípade problémov s batériou?
Samozrejme, vždy môžu nastať problémy, ale nie vždy je to chyba samotnej batérie. Niekedy bola zvolená nesprávna batéria alebo došlo k problému s elektrickým obvodom. Zdá sa, že je chybná batéria? Predtým, než začnete hľadať náhradnú batériu, skontrolujte nasledujúce body:

  • Typ/použitie*
  • Napätie (V)
  • Kapacita (Ah)
  • Póly, upevnenie a kabeláž
  • Skontrolujte nabíjací prúd alternátora
  • Odmerajte spotrebu štartéra

* Sú vo vozidle viaceré spotrebiče elektrickej energie? Potom je otázne, či je štandardná štartovacia batéria stále ten správny typ. Pozrite si tiež časť o tom, akú batériu a akým spôsobom môžete používať, vyššie v tomto článku.

Ak stále pretrvávajú problémy aj po kontrole týchto bodov je váš prvotný inštinkt, že batéria je chybná, pravdepodobne správny. Často je zlé fungovanie alebo porucha batérie dôsledkom zlej údržby. Preto je veľmi dôležité správne vykonávať údržbu batérií, chrániť ich pred vysokými teplotami a včas ich nabíjať. Pri správnej údržbe môže batéria vydržať až šesť rokov alebo viac!

Je dobré vedieť, že predtým, než budú nové batérie vykazovať svoje menovité hodnoty, musia sa najprv použiť. Pri testovaní novej batérie sa často vyskytujú nesprávne hodnoty.


Nabíjanie batérie
Pre modernú batériu potrebujete modernú digitálnu nabíjačku. Ak tento základný nástroj pre zabezpečenie nepretržitej práce ešte nemáte, pozrite si ponuku digitálnych nabíjačiek od spoločnosti Kramp.

Okrem samotestovania stavu nabitia voltmetrom je tiež možné zistiť, či je kapacita batérie dostatočná alebo nie. Toto meranie sa vykonáva pomocou digitálnej skúšačky batérií. Počet voltov môže byť dostatočný, ale ak nie je dostatočná kapacita, batéria nedokáže zabezpečiť požadovaný výkon.


Nezabudnite recyklovať
Všetky staré a použité batérie je možné recyklovať. Likvidácia vybitých alebo chybných batérií je mimoriadne dôležitá. Pre to buďne šetrný k prírode a svoju starú alebo chybnú batériu odovzdajme v servise alebo na zberných dvoroch.


Hľadáte viac informácií?
Máte ďaľšie otázky týkajúce sa údržby a používania batérií alebo potrebujete poradiť pri výbere novej? Kontaktujte naše oddelenie podpory zákazníkom alebo nám pošlite e-mail na adresu knowledgecenter@kramp.com. Viac informácií o batériách sa dozviete aj v našom internetovom obchode.

Zdieľať
Rolinke Heideman

Tento článok napísal:

Rolinke Heidemanknowledgecenter@kramp.com