Jak poznat poškozený O-kroužek a jak poškození předejít?

Tým Kramp|3 minut čtení

O-kroužky se používají ve všech průmyslových technologiích: poškozené O-kroužky zvyšují riziko netěsnosti nebo poruchy strojů. Nesprávná velikost, typ nebo použití může způsobit problémy. Následující tipy vám pomůžou předcházet poškození O-kroužků. Čtěte tedy dál!

Příčiny netěsností
Netěsnost O-kroužku často způsobuje jedna z těchto příčin:

  • Nesprávná velikost
    Velikost určete pomocí měřicího kužele nebo tohoto vzorce: vnitřní průměr x tloušťka šňůry (d1 x d2).
  • Nadměrné roztahování nebo stlačování
    Při změně vnitřního nebo vnějšího průměru O-kroužku dochází často k nadměrnému roztahování nebo stlačování těsnění. Výsledek: O-kroužek nedoléhá správně. Takovým problémům můžete předejít, když se vnitřní průměr neroztáhne o více než 5 % a vnější průměr nestlačí o méně než 3 %.
  • Nevhodný materiál
    O-kroužek nebude správně fungovat nebo se poškodí, pokud je použitý s nevhodným materiálem nebo při nesprávné aplikaci.

Nejběžnější druhy poškození

1. Nevratné stlačení

Po stlačení O-kroužku dochází k trvalé deformaci. Ve většině případů se materiál vrátí do původní tvaru, ale v některých případech dochází k trvalé deformaci: ta se nazývá nevratné stlačení. Pokud se O-kroužek nevrátí do svého původního tvaru, může to způsobit netěsnost.

Doporučení: Vyberte materiál s vysokou tepelnou odolností. Nevratné stlačení může být zapříčiněno i použitím nesprávného rozměru drážek. Proto vždy doporučujeme zkontrolovat správnost rozměru drážky.

2.Vliv ozonu

Pokud O-kroužek přichází do dlouhodobého kontaktu s přímým slunečním světlem, urychluje to proces stárnutí. Příkladem může být vznik mikroprasklin.

Doporučení: Zajistěte vyšší odolnosti proti teplu, povětrnostním vlivům a ozónu. Zde si můžete prohlédnout naši nabídku O-kroužků.

3. Zkroucení

Při používání může docházet k otáčení O-kroužku, a tím jeho poškození.

Příčina: Příčinou otáčení O-kroužku mohou být nadměrné stlačení, nesprávná drážka nebo nedostatečné mazání.

Doporučení: Použití X-kroužku. Jedná se o kroužky, které díky menšímu stlačení vyžadují menší tření. X-kroužky navíc stabilizují a lépe těsní v dynamickém prostředí. Chtěli byste přesto raději použít O-kroužek? Pak vyberte správné mazivo.

4. Poškození při instalaci

Použití nesprávného nářadí při instalaci O-kroužků zvyšuje riziko poškození.

Doporučení: Při montáži nebo demontáži kroužků použijte montážní sadu pro O-kroužky. Při montáži O-kroužek kruťte nebo natahujte jen minimálně. Zde naleznete naši nabídku nářadí pro montáž a demontáž těsnění a O-kroužků.

5. Přehřátí

O-kroužek musí často odolat vysokým teplotám. Pokud použijete O-kroužek, ale teplota daného prostředí překročí maximální teplotu O-kroužku, dochází k tvrdnutí. Jaké jsou potom následky? O-kroužek se roztrhne.

Doporučení: Vyberte těsnění, které je vhodné pro kolísavé a vysoké teploty. Poraďte se s našimi odborníky.Naše tipy a rady
Abychom vám pomohli při výběru vhodného výrobku, připravili naši specialisté ve společnosti Kramp několik doporučení, tipů a rad.

Chcete objednat sortiment Kramp?

Působíme jako velkoobchod. Podle typu vaší činnosti můžete zažádat o obchodní účet nebo jednoduše vyhledejte vašeho nejbližšího prodejce v našem dealer lokátoru, který vám produkty objedná.

Sdílet na
Tým Kramp

Autor článku

Tým Krampinfo.cz@kramp.com