Na čo si dať pozor pri výbere správnych pracovných rukavíc.

Annemiek Dubbe|6 min

Už sme si povedali, prečo sú pracovné rukavice také dôležité. Aby ste vedeli určiť, ktoré pracovné rukavice vám ponúknu najlepšiu ochranu, musíte zvážiť nielen odvetvie, v ktorom pracujete, ale aj pracovné podmienky, v ktorých ich budete používať. Pri rozhodovaní si pozrite podrobný plán uvedený nižšie. 

Krok 1: Vyberte si správny účel použitia 

Je dôležité správne skombinovať účel použitia s pracovnými podmienkami. Hľadáte lesnícke rukavice alebo elektrikárske rukavice? Pracujete prevažne v teple alebo v chladnom prostredí? V našom internetovom obchode nájdete široký výber rukavíc na všetky možné účely. 

Krok 2: Vyberte si pracovné rukavice so správnymi vlastnosťami 

Okrem vlastností ako je dobrá priľnavosť, vodoodolnosť a vynikajúca ochrana proti chladu, môžu mať rôzne rukavice množstvo ďalších vlastností, ktoré sa ukážu ako neoceniteľné. 

Vysoká obratnosť
Niektoré činnosti si vyžadujú obzvlášť vysokú obratnosť, ako je napríklad precízna práca pri skladaní alebo montáži dielov, alebo pri natieraní okenného rámu. Vďaka rukaviciam s hmatovou citlivosťou bude takýto druh práce oveľa jednoduchší a presnejší. 

Pracovné rukavice odolné voči prerezaniu
V mnohých pracovných prostrediach hrozí zamestnancom riziko poranenia rúk.  Ak si vaša práca vyžaduje vysokú odolnosť proti prerezaniu, napríklad, ak pracujete v sklárskom, kovopriemyselnom, automobilovom alebo v rybárskom priemysle, prezrite si náš sortiment a vyberte si správne rukavice pre vaše pracovné prostredie. 

Teplu odolné zváracie rukavice
Je zákonnou povinnosťou, aby zvárači používali ochranné ohňovzdorné rukavice. Prvotnou vlastnosťou týchto rukavíc je samozrejme vynikajúca tepelná odolnosť. Myslite na to, že materiál zváračských rukavíc musí ponúkať viac než len štandardnú ochranu: tieto rukavice musia chrániť pred porezaním, plameňmi, teplom a iskrami.

Jednorazové rukavice
Z hygienických dôvodov sa jednorazové rukavice často používajú pri práci v mliekarenskom, farmaceutickom a potravinárskom priemysle. Sú v ponuke v rôznych veľkostiach a zvyčajne sa vyrábajú z latexu, nitrilu alebo vinylu.

Rukavice na bežné použitie
Univerzálne pracovné rukavice sú tenké pružné montážne rukavice, ktoré si udržujú vysokú hmatovú citlivosť. Niektoré majú čiastočné kožené vyhotovenie pre zvýšenú ochranu.

Krok 3: Vyberte si správny materiál

Dávate prednosť pracovným PU rukaviciam značky Kramp Protect, s povrchom z nitrilovej peny odolnému voči olejom, tukom a vlhku, alebo nosíte radšej polyesterové rukavice s hovädzou kožou na dlaniach? Správny materiál zaisťuje bezpečnosť a vysokú úroveň pohodlia pri nosení, čo uľahčuje prácu! Každý typ pracovných rukavíc môže ponúkať rôzne materiály, preto sa neponáhľajte pri výbere nie len vhodných vlastností do vášho pracovného prostredia, ale aj materiálu, ktorý vyhovuje vašim prioritám. 

Krok 4: Vyberte si rukavice, ktoré spĺňajú správnu normu 

Na každý typ použitia existujú európske smernice kvality pracovných rukavíc. Väčšina pracovných rukavíc je testovaná na mechanické podmienky, ako je odolnosť voči oderu, odolnosť voči prerezaniu, odolnosť voči roztrhnutiu a odolnosť voči páraniu sa. Tieto požiadavky sú definované v Európskej smernici 89/686/EEC. Aby mohli všetky osobné ochranné prostriedky (OOP) vrátane rukavíc nosiť označenie CE, musia byť v súlade s týmito smernicami. Európska smernica je založená na troch rizikových kategóriách: 

  • Kategória I – minimálne riziká; 
  • Kategória II – iné riziká ako uvedené v I a III kategórii; 
  • Kategória III – riziká, ktoré by mohli mať fatálne alebo nezvratné následky.

V prípade rukavíc Kategórie I stačí vnútorná kontrola produkcie výrobcom. V prípade OOP kategórie II a III podlieha označenie CE typovému schváleniu. 

Mechanické riziká
Norma EN-388:2016 zaručuje bezpečnosť a kvalitu výrobkov a služieb. Pracovné rukavice musia spĺňať tieto normy a sú testované na odolnosť proti oderu, prerezaniu (2x), roztrhnutiu, prepichnutiu a nárazu, čo vám umožní posúdiť, pred akým nebezpečenstvom vás rukavice ochránia a do akej miery. 

Označenie, ktoré môžete vidieť na rukaviciach sa dá jednoducho identifikovať nasledovne:

  • Odolnosť voči oderu (stupnica 0 – 4) 
  • Odolnosť voči prerezaniu rotujúcim nožom (stupnica 0 – 5) 
  • Odolnosť voči pretrhnutiu (stupnica 0 – 4) 
  • Odolnosť voči prepichnutiu (stupnica 0 – 4) 
  • Odolnosť proti prerezaniu rovným nožom (A-F) 
  • Odolnosť voči nárazu (P ako „pass“ (vyhovel), ale iba v tom prípade, ak sú splnené požiadavky)

Tepelné riziká
Norma EN-407:2004 sa konkrétne zaoberá tepelnými vlastnosťami rukavíc (teplo a oheň). Rukavice, ktoré vyhovujú tejto norme, takisto obsahujú aspoň minimálnu ochranu (1. úroveň) odolnosti voči oderu a pretrhnutiu (EN-388). Na účely tejto normy sú rukavice testované na odolnosť voči ohňu, kontaktnému teplu, nahromadenému teplu, sálavému teplu, malým časticiam roztaveného kovu a množstvo roztaveného kovu. 

Riziká chladu
Rukavice vyhovujúce norme EN-511:2005 spĺňajú požiadavky na ochranu pred chladom. Čo sa týka chladu, tieto rukavice sú testované na tieto situácie: prenikanie alebo hromadenie chladu a kontaktný chlad. Zohľadňuje sa aj priepustnosť vody.

Chemikálie a mikroorganizmy
Norma EN ISO 374:2016 testuje, ako dlho potrvá, kým niektoré chemikálie a mikroorganizmy preniknú do rukavíc. 

Elektrostatické vlastnosti
Dobré antistatické rukavice spĺňajú normu EN16350:2014. Rukavice boli testované pri teplote 23 °C a vlhkosti vzduchu 25 %.

Kontakt s potravinami
EÚ prijala smernice (EC/1935/2004) pre materiály prichádzajúce do styku s potravinami. Materiály, vrátane rukavíc, nesmú pozmeňovať potraviny takým spôsobom, ktorý ohrozuje zdravie ľudí. Rovnako nesmú nikdy zmeniť zloženie potravín ani ovplyvňovať ich chuť a vôňu. Uistite sa, že všetky rukavice na manipuláciu s potravinami, ktoré si kúpite, preukázateľne spĺňajú tento štandard. 

Vždy si skontrolujte, či sú pracovné rukavice, ktoré si vyberiete, certifikované podľa správneho štandardu
Výsledky testov vám môžu pomôcť pri správnom výbere. Majte na pamäti, že rukavice sú testované v laboratóriách: skutočné podmienky použitia nemožno reprodukovať s úplnou presnosťou. 

Krok 5: Vyberte si správnu veľkosť
Takmer to nie je potrebné ani spomínať, ale pri výbere perfektne sediacich rukavíc pocítite rozdiel. Správna veľkosť rukavíc zabezpečí, že viete ľahko uchopiť malé predmety a zachovať si pritom maximálnu silu úchopu a obratnosť. Presná veľkosť rukavíc znamená, že vaše ruky sa pri dlhšom nosení tak rýchlo neunavia.

Kde kúpiť pracovné rukavice

Internetový obchod Kramp ponúka skutočne širokú škálu pracovných rukavíc na všetky účely a do každého pracovného prostredia. Ak máte otázky ohľadom výberu správnych pracovných rukavíc, kontaktujte priamo našich produktových špecialistov.

Zdieľať
Annemiek Dubbe

Tento článok napísal:

Annemiek Dubbeknowledgecenter@kramp.com