3 důvody, proč mít na svém vozidle LED světla

|5 minut čtení

LED světla se v poslední době stávají více a více oblíbenými, což platí i pro oblast pracovních světel. Je to z toho důvodu, že LED mají oproti halogenovým žárovkám řadu výhod. Mnoho zemědělců a dodavatelů proto vyměňuje halogenová světla na svých traktorech a dalších vozidlech za LED. Zajímá vás, jaké jsou hlavní výhody LED pracovních světel?

Výhoda č. 1: LED nabízejí více světla a vyšší viditelnost 

Diody LED mají tu výhodu, že jejich světelný výkon je vysoký a spotřeba energie nízká. Světelný obraz halogenové žárovky je významně slabší než u LED. Zajímá vás, jak vypadá rozdíl mezi osvětlením halogenem a LED? Na obrázku níže naleznete srovnání LED pracovního světla (vlevo) a halogenového pracovního světla (vpravo) u traktoru.

Zářivé, bohaté světlo

Zářivé a dostačující světlo je pro práci ve tmě velmi důležité. Čím lepší světlo, tím více vidíte. Díky tomu se váš pracovní den prodlužuje. Také to ale znamená, že vidíte více a můžete pracovat lépe a bezpečněji.

Pečlivě proto zvažte, jaké světlo pro svou práci nebo pro práci svých zákazníků potřebujete. Další tipy naleznete také v článku: Jaké pracovní světlo potřebuji ke své práci? 

Výhoda č. 2: LED světlo je příjemnější

Kromě toho, že jsou LED výkonnější, nabízejí také světlo, které je pro oči příjemnější. Na obrázku lze vidět rozdíl mezi světlem z LED a halogenových žárovek. Lampa zůstává stejná, ale světlo ze žárovky LED je pro oči příjemnější, protože jeho barva se více blíží dennímu světlu.

Tabulka níže ukazuje barvu LED a halogenových světel. To, že barevnost světla LED více odpovídá barvě denního světla, mimo jiné znamená, že je nižší pravděpodobnost, že bude způsobovat únavu, a proto budete moci pracovat déle. Potřebujete s traktorem pracovat ve tmě? Pak je dobré mít kolem něj příjemné světlo, abyste mohli dále pokračovat v práci.

Srovnání LED a halogenových světel

Výhoda č. 3: LED jsou lepší pro životní prostředí

Další výhodou je to, že světla LED vydrží déle než ostatní typy. Světla LED tak například vydrží 30 000 až 50 000 hodin, zatímco halogenové žárovky podstatně méně, jak ukazuje tabulka výše. S LED tedy ušetříte za náhradní žárovky.

Méně tepla

Světla LED také méně hřejí, a jsou proto mnohem efektivnější ve využívání energie. LED převádějí vysoké procento vstupní energie na světlo, a proto se téměř nezahřívají. Tepelné ztráty energie jsou u LED tedy velmi nízké. U ostatních typů žárovek je toto procento mnohem nižší, takže dochází k vyšší ztrátě energie při tvorbě tepla.

Teplo generované světlem LED se musí dobře rozptýlit, aby nebyl narušen jeho výkon. Proto je většina pracovních světel umístěna v držácích z teplovodivých materiálů, jako je hliník nebo plasty zvlášť vyvinuté k tomuto účelu.


Věděli jste, že LED světlo LA80300 jsme si nechali vyrobit speciálně na zakázku, protože po něm byla na trhu poptávka? Toto světlo se umisťuje přímo na kabinu traktoru. Dříve však bylo toto světlo k dispozici pouze jako halogenová lampa. 

Sdílet na