5 tipů a doporučení pro použití a údržbu baterií

|5 minut čtení

Způsob používání a údržby baterie má zásadní vliv na její životnost. Při správné údržbě vám baterie vydrží až o šest let déle. To znamená velkou úsporu peněz, které byste jinak vynaložili na častější výměny. Baterii nicméně musíte věnovat náležitou pozornost. Proto jsme pro vás připravili pět nejdůležitějších tipů a doporučení pro údržbu baterie a její každodenní použití.

 

Tip 1: Před prvním použitím baterii plně nabijte
Pokud jste si právě koupili novou baterii, je možné že dosud nebyla nabita na 100 procent. Baterie jsou při dodání sice nabité dostatečně no to, aby šly použít, málokdy však plně. Před použitím je velmi vhodné baterii nabít – prodloužíte tak její životnost a ušetříte jak peníze, tak životní prostředí.

Ještě nemáte nabíječku baterií? Podívejte se na náš sortiment nabíječek zde.

 

Tip 2: Každé tři měsíce zkontrolujte baterii pomocí zkoušečky
Abyste měli jistotu, že baterie bude správně fungovat vždy, když bude potřeba, doporučuje se zkontrolovat ji pomocí zkoušečky baterií, a to každé tři měsíce. Ukazuje zkoušečka hodnotu nižší než 12,5 V? V takovém případě je potřeba baterii plně nabít. Více se o zkoušečkách baterií nabízených v obchodě Kramp dozvíte zde. V tabulce níže vidíte, co dělat s uskladněnými bateriemi podle úrovně jejich nabití.

Laadtoestand van batterijen in opslag

V článku Vše, co potřebujete vědět o bateriích si můžete o stavu nabití baterie přečíst více informací. Správná funkce baterie samozřejmě závisí i na údržbě vozidla nebo zařízení, ke kterému je připojena. Konkrétně se jedná o alternátor, startér a kostru. "Uzemněním" se rozumí připojení záporného pólu ke konstrukci vozidla nebo instalace.


Tip 3: Promazávejte svorky baterie
Svorky baterie je nutné promazávat (například vazelínou). Pokud tomu tak nebude, může v reakci na kyseliny obsažené v elektrolytu baterie docházet ke korozi. Pokud chcete, můžete investovat do některé sady pro údržbu baterií, jakou nabízíme v obchodě Kramp. Sady obsahují mimo jiné mazivo a kartáč na póly baterie, které využijete k čištění a mazání.


Tip 4: Pravidelně kontrolujte stav baterie
Pravidelné kontroly baterie jsou důležité, a to hlavně v létě (níže si řekneme proč). Co byste měli kontrolovat?

  1. Stav pólů a připojení ke svorkám baterie
  2. Stav nabití
  3. Pokud není baterie uzavřená, upravte hladinu kapaliny (podle potřeby přidejte destilovanou vodu). V letním období se voda vypařuje rychleji.

Důležitý je také celkový stav vašeho vozidla nebo stroje. Při výměně baterie nezapomeňte zkontrolovat startér, alternátor a kostru. Také si ověřte, že jsou v dobrém stavu kabely a že je zapojení čisté.


Tip 5: Zajistěte správné uskladnění vozidla (a baterie) v zimním období
Před uskladněním během zimy je důležité nejprve baterii správně nabít a poté ji uskladnit (samostatně nebo namontovanou ve vozidle) na suchém a chladném místě. Ujistěte se, že baterie je chráněná před mrazem. Nenabitá baterie může zmrznout.


Nezapomeňte na recyklaci
Všechny staré a použité baterie lze recyklovat. Zodpovědná likvidace vybité nebo vadné baterie je nesmírně důležitá. Řada servisů, kovošrotů a sběrných dvorů funguje jako sběrná místa. Pokyny k recyklaci baterií platné pro vaši oblast naleznete na stránkách místních úřadů.


Chcete objednat v Krampu?
Působíme jako velkoobchod. Podle typu vaší činnosti můžete zažádat o obchodní účet nebo jednoduše vyhledejte vašeho nejbližšího prodejce v našem dealer lokátoru, který vám produkty objedná.

Sdílet na