Čemu byste měli věnovat pozornost při výběru správných pracovních rukavic?

Tým Kramp|6 minut čtení

Už jsme si řekli, proč jsou pracovní rukavice tak důležité. Abyste mohli určit, které pracovní rukavice vám nabídnou nejlepší ochranu, musíte zvážit nejen obor, ve kterém pracujete, ale také podmínky, ve kterých budete rukavice používat. Podívejte se na následující podrobný plán, který vám pomůže při rozhodování.


Krok 1: Vyberte správné použití

Je důležité zkombinovat správné použití a správné faktory prostředí. Hledáte lesnické rukavice nebo elektrikářské rukavice? Pracujete převážně v teple nebo v chladu? V našem webovém obchodě najdete širokou nabídku rukavic pro všechny možné účely.


Krok 2: Vyberte pracovní rukavice se správnými vlastnostmi

Kromě vlastností, jako je dobrý úchop, voděodolnost a vynikající ochrana proti chladu, mohou různé rukavice nabídnou řadu jiných vlastností, které se mohou ukázat jako nedocenitelné.


Vysoká obratnost
Některé činnosti vyžadují obzvlášť vysokou obratnost, jako je přesná práce při montáži nebo instalaci dílů nebo lakování okenního rámu. S rukavicemi zajišťujícími citlivost prstů bude taková práce mnohem jednodušší a přesnější.

Rukavice odolné proti proříznutí
V řadě pracovních prostředí hrozí zaměstnancům riziko poranění rukou. Pokud vaše práce vyžaduje vysokou odolnosti proti proříznutí, když například pracujete ve sklenářském, kovodělném, ocelářském, automobilovém nebo rybářském průmyslu, projděte si naši nabídku vhodných rukavic pro vaše konkrétní prostředí.

Tepluodolné svářečské rukavice
Ze zákona musí svářeči používat ochranné nehořlavé rukavice. Vynikající tepelná odolnost je samozřejmě primární vlastností těchto rukavic. Upozorňujeme, že materiál svářečských rukavic musí nabídnout více než jen standardní ochranu: tyto rukavice musí chránit proti proříznutí, ohni, teplu a jiskrám.

Jednorázové rukavice
Z hygienických důvodů se při práci v mlékárenském, zdravotnickém a potravinářském průmyslu často používají jednorázové rukavice. Jsou k dispozici v různých velikostech a obvykle jsou vyrobeny z latexu, nitrilu nebo vinylu. 

Rukavice pro běžné použití
Běžné pracovní rukavice jsou tenké, pružné montážní rukavice, které zachovávají vysokou úroveň citlivosti prstů. Některé mají pro lepší ochranu částečně koženou konstrukci.


Krok 3: Vyberte správný materiál

Vybrali jste PU pracovní rukavice z řady Kramp Protect s nitrilovou pěnovou svrchní vrstvou, která odpuzuje oleje, tuky a vlhkost, nebo dáváte přednost polyesterovým rukavicím s hovězí usní na dlaních? Správný materiál zajišťuje bezpečnost a vysoký komfort a tím usnadňuje práci! Každý typ pracovní rukavice nabízí různé materiálové možnosti. Takže nespěchejte a vybírejte nejen správné vlastnosti pro vaše pracovní prostředí, ale také materiál podle svých priorit.


Krok 4: Vyberte rukavice, které splňují správnou normu

Byly vydány evropské směrnice o kvalitě pracovních rukavic pro každý druh použití. U většiny pracovních rukavic se provádí zkoušky mechanických vlastností, jako je odolnosti proti oděru, proříznutí, roztržení nebo propíchnutí. Tyto požadavky stanovuje evropská směrnice č. 89/686/EHS. Všechny osobní ochranné prostředky (OOP), včetně rukavic, musí splňovat požadavky těchto směrnic, aby mohly být označeny značkou CE. Evropská směrnice vychází ze tří kategorií rizik:

  • Kategorie I – minimální rizika;
  • Kategorie II – rizika neuvedená v kategoriích I a III;
  • Kategorie III – rizika, která mohou mít fatální nebo trvalé následky.

U rukavic kategorie I stačí vnitřní kontrola výroby prováděná výrobcem. V případě OOP kategorie II a III podléhá udělení označení CE schválení typu. Další informace a přehled našeho sortimentu rukavic najdete v tomto PDF.


Mechanická rizika
Norma ČSN EN 388:2016 zaručuje bezpečnost a kvalitu výrobků a služeb. Pracovní rukavice musí splňovat požadavky těchto norem a provádí se jejich zkoušky odolnosti proti oděru, proříznutí (2x), roztržení, propíchnutí a nárazu. Podle toho můžete určit, před jakým nebezpečím a do jaké míry vás rukavice ochrání.

To lze určit kombinací následujících písmen a čísel na rukavici.

  • Odolnost proti oděru (stupnice 0–4)
  • Odolnost proti proříznutí kruhovou čepelí (stupnice 0–5)
  • Odolnost proti roztržení (stupnice 0–4)
  • Odolnost proti propíchnutí (stupnice 0–4)
  • Odolnost proti proříznutí rovnou čepelí (A–F)
  • Odolnost proti nárazu (P jako ‚vyhovující‘, ale pouze při splnění požadavků

Tepelná rizika
Norma ČSN EN 407:2004 se konkrétně zaměřuje na odolnost rukavic proti teplu (teplu nebo ohni). Rukavice, které splňují požadavky této normy, splňují rovněž aspoň minimální úroveň ochrany (úroveň 1) proti otěru a roztržení (ČSN EN 388). Pro účely této normy se u rukavic provádí zkoušky odolnosti proti ohni, kontaktnímu teplu, nahromaděnému teplu, sálavému teplu, malým částicím roztaveného kovu a většímu množství roztaveného kovu.

Rizika chladu
Rukavice, které vyhovují normě ČSN EN 511:2005, splňují požadavky na odolnosti proti chladu. U těchto rukavic se provádí zkoušky dvou situací souvisejících s chladem: průnik nebo hromadění chladu a kontaktní chlad. Posuzuje se také propustnost vody.

Chemikálie a mikroorganismy
Podle normy ČSN EN ISO 374:2016 se provádí zkoušky rychlosti penetrace určitých chemikálií a mikroorganismů do rukavic.

Elektrostatické vlastnosti
Dobré antistatické rukavice vyhovují normě ČSN EN 16350:2014. Zkouška rukavic probíhá při teplotě 23 °C a vlhkosti vzduchu 25 %.

Styk s potravinami
EU přijala směrnice (1935/2004/ES) pro materiály přicházející do styku s potravinami. Materiály, včetně rukavic, nesmí měnit potraviny způsobem, který ohrožuje lidské zdraví. Stejně tak nesmí nikdy měnit složení potravin nebo ovlivnit chuť a vůni. Dbejte, aby rukavice zakoupené pro manipulaci s potravinami splňovaly požadavky této normy.


Vždy zkontrolujte, zda jsou vybrané pracovní rukavice certifikované podle správné normy
Výsledky zkoušek vám pomohou se správným výběrem. Upozorňujeme, že zkoušky rukavic probíhají v laboratořích: skutečné podmínky použití nelze zcela přesně napodobit.  


Krok 5: Vyberte správnou velikost
Snad není nutné zdůrazňovat, že výběr dokonale padnoucích rukavic je zásadní. Správná velikost je zárukou, že snadno uchopíte malé předměty a dosáhnete maximální síly úchopu a obratnosti. Dobře padnoucí rukavice znamenají, že vaše ruce nebudou při dlouhodobém nošení tak rychle trpět únavou. 


Kde koupit pracovní rukavice
Internetový obchod společnosti Kramp nabízí širokou škálu pracovních rukavic pro všechny účely a všechna prostředí. Pokud máte další otázky ohledně výběru správných pracovních rukavic, obraťte se na naše produktové specialisty.

Sdílet na
Tým Kramp

Autor článku

Tým Krampinfo.cz@kramp.com