Co je to hodnota IP a co představuje v případě mého LED osvětlení?

Tým Kramp|6 minut čtení

Při nákupu nového LED osvětlení a při zohlednění funkčnosti, přenositelnosti, barvy světla a světelného obrazu je vždy důležitá volba té správné hodnoty IP. Hodnota IP znamená „stupeň krytí“. Jedná se o univerzální normu pro označení úrovně ochrany proti vniknutí pevných předmětů a kapalin do elektrických zařízení.

Pokud je pracovní osvětlení odolné vůči pevným předmětům, je chráněno například proti prachu nebo blátu z pneumatik vozidla. Pokud je vaše pracovní osvětlení odolné vůči kapalinám, je chráněno proti dešťové vodě padající shora i odražené z povrchu vozovky. Testovali jsme hodnotu IP našeho osvětlení značky Kramp. Zajímají vás výsledky testu a proč je hodnota IP LED osvětlení důležitá? Zde zjistíte více!  Jak můžete zjistit hodnotu IP?

Hodnota IP osvětlení se vždy skládá ze dvou číslic bezprostředně za písmeny „IP“ (tj. IPXX) a obvykle je uvedena na přední straně obalu produktu. Čím vyšší číslo, tím odolnější je elektrické zařízení proti vniknutí předmětů a kapalin.

• První číslo označuje, do jaké míry je osvětlení chráněno proti vniknutí pevných předmětů. Toto číslo se pohybuje od 0 do 6, kde 0 je nejnižší a 6 nejvyšší.

• Druhé číslo značí, do jaké míry je osvětlení odolné proti vniknutí kapalin. To je důležitá informace například pro čištění vozidla vysokotlakým čističem. V případě nepropustnosti se toto číslo pohybuje od 0 do 9K.

Nejvyšší možná hodnota je IP69K. Hodnota 9K značí, že se osvětlení smí čistit pomocí vysokotlakého čističe při různých teplotách. Osvětlení s krytím IP69K tedy nabízí nejvyšší možnou ochranu proti pevným předmětům i kapalinám.

Definice různých hodnot IP

Pokud má osvětlení nízkou hodnotu IPnemusí být nutně nekvalitní. Chcete však namontovat pracovní LED osvětlení na kabinu nebo jiné místo na vašem vozidle, kde musí odolávat čištění vysokotlakým čističem? Přestože nepotřebujete mít na vozidle pracovní osvětlení, které vydrží takové extrémní podmínky, asi chcete, aby odolalo stříkající vodě na silnici, posypové soli, prachu a podobným případům. Bude vás zajímat hodnota druhé číslice v označení IP. Byla by škoda až po použití zjistit, že osvětlení není vodotěsné.

Je pro nás důležité, aby veškeré osvětlení značky Kramp mělo dobrou hodnotu IP a splňovalo vysoké nároky na kvalitu. Koneckonců, bez jasného a viditelného osvětlení nelze práci vykonávat bezpečně! Podívejte se na nabídku osvětlení Kramp v našem internetovém obchodě.


Sdílet na
Tým Kramp

Autor článku

Tým Krampinfo.cz@kramp.com