Jak rozpoznat typ závitu?

Tým Kramp|4 minut čtení

Zemědělské stroje a zařízení se navrhují a vyrábějí po celém světě. Hydraulické systémy proto používají mnoho různých typů závitů. To se pak odráží v mnoha jejich součástech, jako jsou armatury, filtry, ventily, trysky, konektory, rychlospojky, čističe vzduchu a regulátory. Jak tedy rozeznat od sebe různé závity? To se dozvíte v tomto článku.

Těsnění lze často snadno rozlišit podle vzhleduale různé závity mohou na první pohled vypadat podobně. Identifikace správného závitu je nezbytná pro výběr správných dílů během opravy či údržby. Výběr nesprávného typu může vést k poškození závitu během montáže, což pak ovlivňuje spolehlivost z hlediska tlaku a utěsnění armatury.

Mezi různé typy závitů patří:

  • metrické kuželové
  • metrické válcové
  • trubkové (British Standard Pipe – BSPP: válcové nebo BSPT: kuželové)
  • DKR-H/AGR-H
  • americký trubkový závit (National Pipe Taper – NPT): AGN-H
  • Společná průmyslová rada (Joint Industry Council – JIP): PA/C – DKJ-H / AGJ-H
  • příruba
  • ORFS

Závit snadno poznáte podle následujícího postupu.

1. krok – zjistěte, zda je závit kuželový nebo válcový

Tohle lze v některých případech vidět pouhým okem – kuželové závity se zmenšují směrem ke konciVálcové závity mají po celou délku stejný průměr.

Pokud to není na pohled zřejmé, zkontrolujte průměr čelistmi posuvného měřidla. Pokud je u závitu těsnící kroužek, obvykle to znamená, že se jedná o závit válcový.

2. krok – zjistěte počet závitů na palec (TPI); v případě metrických závitů určete stoupání

Pomocí měřidla závitů můžete určit počet závitů na palec (TPI) nebo stoupání (vzdálenost mezi jednotlivými závity). Stoupání se uvádí v milimetrech. Protože některé vzdálenosti jsou podobné, doporučujeme vyzkoušet několik variant, než se rozhodnete, která nejlépe sedí. Všechny varianty naleznete na obrázku níže.

3. krok – měření průměru závitu

Průměr změřte posuvným měřidlem. Mějte na paměti, že měřený průměr se může od specifikovaných standardních rozměrů lišit:

1. U kuželových závitů: změřte 4. nebo 5. otočku od vrcholku jednoho závitu po vrcholek dalšího závitu.

2. U válcových závitů: změřte libovolnou celou otočku od vrcholku jednoho závitu po vrcholek dalšího závitu.

4. krok – najděte vhodný závit

Poté, co jste správně identifikovali závit, můžete snadno vybrat odpovídající šroub nebo matici. Nezapomínejte, že tohle je až poslední krok. Musíte si být jisti, že jste vybrali správně, abyste nepoškodili závit, který se snažíte identifikovat. Pokud je velikost závitu neobvyklá, můžeme vám pomoci zjistit, která standardní velikost jej nejlépe nahradí. Na obrázku níže naleznete přehled všech typů a velikostí.

Sdílet na
Tým Kramp

Autor článku

Tým Krampinfo.cz@kramp.com